Poranek w RK: co zrobić z resztkami jedzenia – wyrzucić czy wykorzystać?

Data publikacji: 10.09.2021 06:23
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Kielce. Marcin Przemirski - Radio Kielce

Kielce. Marcin Przemirski - Radio Kielce
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Polacy wyrzucają do kosza 5 mln ton żywności rocznie! Kupujemy za dużo, robimy wielkie zapasy, a potem połowa produktów się marnuje, bo nie zdążymy ich zjeść przed upływem terminu ważności. A może zamiast wyrzucić, raczej wykombinować coś z resztek?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Jak można wykorzystać to, co zostanie? Czy mają Państwo przepisy na to, jak nie wyrzucać, a zrobić – „garnek rozmaitości”?

*****

Dziś jest piątek, 10 września, 253 dzień roku.

Do końca roku zostało 112 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 06:08

Zachód słońca w Kielcach: 19:01

Dzień trwa 12 godzin 52 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 31 minut.

Imieniny obchodzą: Łukasz, Mikołaj, Sebastian oraz Agapiusz, Aldona, Anioł, Antoni, Bernard, Datyw, Dydym, Feliks, Franciszek, Izabela, Kandyda, Karol, Klemens, Leon, Leona, Lucjusz, Łucjusz, Monika, Mścibor, Nimfodora, Piotr, Polian, Poliana, Polianna, Pulcheria, Salwiusz, Sobiesław, Teodor, Wiktor

*****

Przysłowie na dziś:

„Na świętego Łukasza jest w domu chleb i kasza”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

*****

PIĄTEK, 10 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:

-IŁŻA: ostatnim etapem bitwy, dnia 10 września, była próba 36 DP przebicia się na wschód, rozpoczęta w czasie marszu na Iłżę, także zakończona niepowodzeniem.

-likwidacja niemieckiego generała

Po ciężkich walkach pod Piotrkowem i Tomaszowem Mazowieckim (6-7 września 1939) ocalałe polskie oddziały, głównie z 19 Dywizji Piechoty ze składu Armii Odwodowej „Prusy”, zebrały się w lasach na prawym brzegu Pilicy, w okolicach wsi Dęborzeczka. Dowództwo nad tym liczącym około 7 tys. żołnierzy zgrupowaniem objął ppłk dypl. Jan Kruk-Śmigla (nominalnie d-ca 85 pp). Wykorzystując fakt, że jego siły znalazły się na tyłach Niemców, postanowił on zadać nieprzyjacielowi jak największe straty, atakując jego linie zaopatrzeniowe.

10 września 1939 r. na wąskim zakręcie drogi Opoczno - Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, w wyniku starcia polskiego oddziału 77. Pułku Piechoty z niemiecką kolumną samochodową poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W potyczce zginął także generał niemieckiej policji porządkowej i SS Wilhelm Fritz Roettig.

2016 r. - WĄCHOCK k/Starachowic:  – ody się pogrzeb Czesława Spadło „Mały”.

9 września 1925 roku w Wielkiej Wsi koło Wąchocka urodził się Czesław Spadło "Mały" żołnierz Armii Krajowej oddziału Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta", członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Aresztowany przez UB 16 marca 1948 roku. 31 lipca 1948 roku skazany na śmierć przez Wojewódzki Sąd Rejonowy w Kielcach. Zamordowany w lesie w okolicach Zagórska 24 września 1948 roku. Odnaleziony przez Fundację Niezłomni w marcu 2016 r. został ekshumowany i zidentyfikowany.

*****

PIĄTEK, 10 WRZEŚNIA: W POLSCE

1526 r. – Sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi Polskiemu, oficjalnie potwierdzając inkorporację Mazowsza do Korony.

1770 r.  – Konfederacja barska: rozpoczęła się obrona Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi.

1831 r. – Gen. Maciej Rybiński został ostatnim wodzem naczelnym powstania listopadowego.

1919 r. – oddziały polskie przekroczyły Berezynę i wyparły bolszewików z Borysowa.

1920 r. – wojska polskie zdobyły Krasnopol i Sejny. W Smolarach nad Bugiem wojska gen. Stanisława Bułaka-Bałachowicza w brawurowym ataku na wojska bolszewickie wzięły do niewoli ponad trzystu jeńców.

1939 r. – zakończyła się dwudniowa bitwy nad Wizną („Polskie Termopile”), podczas której 720 żołnierzy Wojska Polskiego dowodzonych przez kpt. Korpusu Ochrony Pogranicza  Władysława Raginisa odpierało atak 40. tysięcznego XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.

1947 r. – ogłoszenie wyroków w procesie członków II Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

*****

PIĄTEK, 10 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

W niedzielę beatyfikowani zostaną kardynał Stefan Wyszyński oraz Matka Elżbieta Róża Czacka. Dziś odbędą się kolejne wydarzenia, które na celu mają przybliżenie postaci i dorobku Sług Bożych.

Rano w Centrali Poczty Polskiej zaprezentowane zostaną znaczki pocztowe "Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego" oraz "Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej". W wydarzeniu weźmie udział m.in. metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się także konferencja prasowa poprzedzająca beatyfikacje. Podczas konferencji odbędą się trzy premiery: wystawy czasowej o prymasie Stefanie Wyszyńskim i matce Elżbiecie Róży Czackiej "Niebo otwarte" wraz z oprowadzaniem, wystawy czasowej "Matka Czacka" oraz piosenki Gabi Gąsior "Czas to Miłość", przygotowanej specjalnie z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Z kolei wieczorem, także w muzeum, odbędzie się debata "Kardynał Stefan Wyszyński - idol trzech pokoleń" Spojrzenie na Prymasa Tysiąclecia w perspektywie trzech generacji". Organizuje je Polskie Radio 24 oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się gala "Pracodawca przyjazny pracownikowi". Prezydent Andrzej Duda wręczy statuetki i certyfikaty laureatom XIII edycji konkursu. Konkurs organizowany jest przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej.

Na poligonie w Nowej Dębie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak będzie obserwował żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Rozpoczynają oni ćwiczenie Ryś-21.
Uczestniczy w nim ponad 4 tys. żołnierzy oraz ponad 1 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

W Krakowie rozpoczyna się pięciodniowy Festiwal Bomba Megabitowa. Wydarzenie ma uczcić 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Przygotowano spotkania, premiery i prapremiery książkowe, debaty, warsztaty dla małych i dużych, czytania z muzyką na żywo, koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne, a także improwizacje sceniczne.

Wieczorem w warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert "Mury runą!" w hołdzie Białorusinom. Zaśpiewa zakazany na Białorusi Wolny Chór - jeden z najważniejszych symboli białoruskich protestów. Koncert będzie hołdem dla wszystkich Białorusinów, którzy śpiewając tradycyjne pieśni na ulicach Mińska i innych miast, protestowali przeciwko sfałszowanym wyborom w sierpniu 2020 roku, w następstwie czego spotkali się z prześladowaniami i torturami.

W Łodzi odbędzie się pogrzeb Teresy Żylis-Gary, światowej sławy śpiewaczki operowej. Najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku zmarła 28 sierpnia, w wieku 91 lat.
Msza żałobna zostanie odprawiona w południe w archikatedrze łódzkiej św. Stanisława Kostki. Związana z Łodzią, Teresa Żylis-Gara zostanie pochowana w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego na Dołach.

W Knyszynie na Podlasiu odegrany zostanie spektakl "Dziady. Lament pogranicza" w reżyserii Grzegorza Suskiego. Rozpocznie się on o godzinie 18.30. Spektakl będzie zorganizowany w wyjątkowej scenerii - w sadzie domu Piaseckich. Będzie to spektakl w pełni plenerowy, z kostiumami, ale bez scenografii, nagłośnienia czy sztucznego oświetlenia. Spektakl może być również odczytany jako lament artystów nad powolnym zanikiem podlaskiej kultury ludowej.

Po raz 15. Muzeum Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja przypomni działalność Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność, Równość, Niepodległość. W czasie II wojny światowej to Kraków stanowił centrum niepodległościowej konspiracji socjalistycznej.
15. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie rozpoczną się o godzinie 9.00 Mszą świętą w kościele świętego Szczepana oraz uroczystym apelem z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego ku czci ofiar Gestapo.

Tagi do tego wpisu
Reklama