Poranek w RK: czasowy zakaz dotykania towarów w sklepach to dobry pomysł?

Data publikacji: 04.08.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Sandomierz. 09.12.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Czy powinniśmy mieć możliwość dotykania towarów w sklepach, czy na czas zagrożenia koronawirusem, powinno to być zabronione?

Wiele krajów wprowadza lub powraca do obostrzeń związanych z koronawirusem. Maseczki, dystans, kwarantanna, a nawet godzina policyjna – to wszystko, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Specjaliści zalecają zachowanie dystansu i mycie rąk. Proponowane są i inne środki ostrożności np. zakaz dotykania towarów w sklepach.

Czasowy zakaz dotykania towarów w sklepach to dobry pomysł?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

CZY CZASOWY ZAKAZ DOTYKANIA TOWARÓW W SKLEPACH TO DOBRY POMYSŁ?
TAK
NIE

*****

Dziś jest wtorek, 4 sierpnia, 217. dzień roku. Do końca roku pozostało 149 dni.

Wschód słońca: 05:05

Zachód słońca: 20:18

Dzień trwa 15 godz. 13 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 28 minut.

Imieniny obchodzą: Arystarch, Franciszek, Fryderyk, Jan, Justyn, Krescencjusz, Krescens, Krescenty, Maria, Mironieg, Perpetua, Pęcisław, Pęcisława, Pękosław, Prokop, Rajner, Tertulian i Tertuliana.

*****

Przysłowie na dziś „Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej

*****

WTOREK, 4 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r. - oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego "Marcin", pod dowództwem ppor. Przemysława Schutza „Ludwik” koło wsi Kuzki ostrzelał niemiecki pociąg urlopowy na linii kolejowej Kielce – Częstochowa. Praktycznie już po akcji nadjechały przypadkowo samochody z niemiecką żandarmerią z Włoszczowy, która zaatakowała oddział „Ludwika”. Podczas walki poległ strzelec Józef Grabowski „Błyskawica”.

1944 r. - pod Skorzowem oddziały AK wsparte przez BCh zablokowały drogę z Chmielnika do Buska. Blokada drogi była źle przygotowana. Niemiecki oddział który dotarł na miejsce podjął walkę. Ostatecznie partyzanci wycofali się. Straty partyzantów były niewielkie, jeden zabity i jeden kontuzjowany. Kontuzji doznał Jan Jop, dowódca oddziału AK po ugodzeniu kamieniem w biodro. Straty niemieckie to czterech zabitych i kilkunastu rannych. Nie są to jednak dane dokładne bowiem zabitych i rannych wycofujący się oddział Wehrmachtu zabrał ze sobą

*****

WTOREK, 4 SIERPNIA:  W POLSCE 

1260 r. – Papież Aleksander IV wydał bullę przyznającą prawo organizowania w Gdańsku dorocznych jarmarków św. Dominika.

1392 r. – Król Władysław II Jagiełło i jego brat stryjeczny Witold Kiejstutowicz zawarli ugodę w Ostrowie.

1923 r. – rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego dzień 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – ustanowiony został Świętem Żołnierza Polskiego.

1937 r. – Burmistrz Magdeburga ofiarował Polsce budynek, w którym więziony był przez Niemców w latach 1917-18 Józef  Piłsudski.

1944 r. – na warszawskiej Ochocie i Woli Niemcy, wspomagani przez wojska SS RONA i rekrutujące się z kryminalistów oddziały Oskara Dirlewangera, rozpoczęli, trwającą trzy dni, masakrę ludności cywilnej. Zamordowano blisko 40 tysięcy Polaków (najwięcej – kilkanaście tysięcy osób, 5 sierpnia w czasie tzw. „czarnej soboty”).

1944 r. – w Powstaniu Warszawskim podczas walk na Pl. Teatralnym zginął Krzysztof Kamil Baczyński (ur. 22 stycznia 1921 r.), wybitny poeta „Pokolenia Kolumbów”, żołnierz Szarych Szeregów i AK.

1958 r. – w ramach walki z Kościołem władze komunistyczne nakazały usuwanie krzyży z sal lekcyjnych, co spotkało się z masowymi protestami duchowieństwa i wiernych.

 *****

WTOREK, 4 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Dziś w Centralnej Bibliotece Rolniczej prezydent Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Władze NSZZ RI "S" poparły Dudę w ostatnich wyborach prezydenckich.

# # #

Minister Obrony Mariusz Błaszczak spotka się dziś w Krakowie z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville’em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu. Podczas spotkania Kolasheski odbierze nominację na stopień generała broni.

W spotkaniu weźmie także udział ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Zostanie potwierdzone ulokowanie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla korpusu.

W piątek MON poinformowało o zakończeniu politycznych uzgodnień dotyczących umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dwa dni wcześniej Pentagon poinformował o przesunięciach i redukcji amerykańskiej obecności w Europie. Z blisko 12 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy mają zostać wycofani z Niemiec, 6,4 tys. ma wrócić do USA; pozostali zostaną przerzuceni do innych krajów europejskich, m.in., by zwiększyć amerykańską obecność w regionie Morza Czarnego. Wojska z Niemiec mają zostać przerzucone do Włoch i Belgii. Na podstawie dwóch ubiegłorocznych deklaracji prezydentów USA i Polski liczebność amerykańskich wojsk w Polsce ma wzrosnąć o ok. 1000 żołnierzy, do 5,5, tys.

Tagi do tego wpisu
Reklama