Poranek w RK: Czy boimy się pandemii? Czy będziemy ostrożniejsi?

Data publikacji: 05.10.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jesteśmy w żółtej strefie. Kielce i powiat kielecki objęte zostały znalazły się wśród 52 powiatów objętych restrykcjami. W strefie czerwonej znalazło się 17 powiatów, a 34 w żółtej.

Warszawa jest na liście alertów. Będą również nowe obostrzenia w strefach - od 15 października. Sytuacja staje się coraz bardziej poważna. Na całym świecie notuje się rekordowe wzrosty zakażeń koronawirusem.

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Czy boimy się pandemii? Czy będziemy ostrożniejsi?

*****

Dziś jest poniedziałek, 2 października, 279. dzień roku. Do końca roku pozostało 87 dni.

Wschód słońca: 06:46

Zachód słońca: 18:01

Dzień trwa 11 godz. 14 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 30 minut.

Imieniny obchodzą: Apolinary, Faustyna, Igor oraz Rajmund, Placyd, Maur, Konstancjusz, Justyn, Galla, Flawiana, Flawia, Eutychiusz, Donat, Charytyna, Bartłomiej, Tulia, Wiktoryn

*****

Przysłowie na dziś: „W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Habitatu

Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Światowy Dzień Nauczyciela

*****

PONIEDZIAŁEK, 5 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. – kwaterujący od 2 października w Lasochowie i Wiśniczu 2 ppLeg. AK, przy którym znajdował się sztab 2 Dywizji Piechoty AK, rozpoczął swój nocny marsz przez Chotów do Ewelinowa i Lasocina gdzie kontynuowano przygotowania do demobilizacji, rozwiązania sztabu dywizji i przetrwania zimy.

1968 r. – Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody.

*****

PONIEDZIAŁEK, 5 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE

1356 r. – Król Kazimierz III Wielki powołał Sąd Wyższy Prawa Niemieckiego i Sąd Sześciu Miast, który był ostateczną instancją odwoławczą przy królu.

1716 r. – porażka konfederatów tarnogrodzkich w bitwie pod Kowalewem z wojskami saskimi, podczas której doszło do ostatniej w historii szarży husarii.

1831 r. –  POWSTANIE LISTOPADOWE: wojsko polskie w liczbie 20 tys. ludzi wraz z ostatnim wodzem powstania listopadowego gen. Maciejem Rybińskim przekroczyło granicę pruską we wsi Jastrzębie pod Brodnicą i złożyło broń. Był to ostatni epizod powstania.

1912 r. – w związku z kryzysem bałkańskim Józef Piłsudski wydał rozkaz do Związku Walki Czynnej i podległych mu struktur strzeleckich, polecając wzmożenie gotowości bojowej na wypadek wybuchu międzynarodowego konfliktu zbrojnego. W oddziałach strzeleckich odbyły się próbne mobilizacje i ćwiczenia polowe. Zintensyfikowano zajęcia w zakresie taktyki, geografii politycznej i wojskowej, terenoznawstwa, umocnień, szkolenia ogniowego, strzelectwa i musztry.

1925 r. – rozpoczęła się, trwająca do 16 października, konferencja międzynarodowa w Locarno, w której wzięli udział przedstawiciele rządów Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. W wyniku ustaleń konferencji nie zagwarantowano nienaruszalności granic niemiecko-czechosłowackiej i niemiecko-polskiej.

1938 r.  – z Eksperymentalnej Stacji Telewizyjnej w warszawskim wieżowcu Prudential wyemitowano pierwszy w Polsce program telewizyjny, który był oglądany na 4 odbiornikach.

1939 r.:

– pod Kockiem zakończyła się ostatnia bitwa kampanii obronnej stoczonej przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Datę przyjmuje się za koniec regularnej wojny obronnej wobec agresji niemieckiej i sowieckiej. W kampanii obronnej 1939 roku Wojsko Polskie stoczyło ponad 700 bitew i potyczek, w wyniku których zginęło 70 tyś. żołnierzy i ludności cywilnej, a 133 tysiące zostało rannych.

- rozstrzelano 38 obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

1957 r.  – w Warszawie zdławiono zamieszki wywołane zamknięciem czasopisma „Po prostu” (tzw. Warszawski Październik '57).

1964 r. – Melchior Wańkowicz został aresztowany pod zarzutem współpracy z Radiem Wolna Europa.

1983 r. – Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla przewodniczącemu Solidarności Lechowi Wałęsie. W imieniu Wałęsy, któremu władze komunistyczne uniemożliwiły wyjazd do Oslo, nagrodę odebrała jego żona Danuta.

2007 r.  – decyzją ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło awansowano pośmiertnie 7842 polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

*****

PONIEDZIAŁEK, 5 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Prezydent Andrzej Duda dokona dziś o godz. 15 na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego zmian w składzie Rady Ministrów. Nominację z rąk prezydenta odbierze m.in. Jarosław Kaczyński, który w nowym rządzie będzie pełnił funkcję wicepremiera.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę nowy skład Rady Ministrów; w wyniku rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Według informacji PAP dziś zostaną powołani przez prezydenta nowi ministrowie, a także ministrowie, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odbierze nominację na stanowisko wicepremiera. Oprócz niego w nowym rządzie Morawieckiego będzie trzech wicepremierów. Na dotychczasowym stanowisku pozostaje Jacek Sasin, który będzie kontynuował pracę jako wicepremier i minister aktywów państwowych.

W poniedziałek nominacje odbierze natomiast Piotr Gliński, który zostanie powołany przez prezydenta na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów, a także szefa nowego resortu: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jarosław Gowin odbierze nominację na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Prezydent powoła też Przemysława Czarnka na stanowisko szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki, Tadeusza Kościńskiego na szefa Ministerstwa Finansów i Funduszy oraz Michała Kurtykę, który obejmie funkcję ministra klimatu i środowiska. Nominacje z rąk prezydenta odbiorą także: Marlena Maląg na szefa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Grzegorz Puda na szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nominację na Ministra-Członka Rady ministrów odbiorą też Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).

# # #

Dziś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji rozpatrzy zażalenie prokuratury na postanowienie o nieuchyleniu immunitetu warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei. Rozpoczęcie posiedzenia niejawnego w tej sprawie zaplanowano na godz. 10.30. Zażalenie prokuratury rozpatrzy trzyosobowy skąd sędziowski.

Poniedziałkowe posiedzenie jest efektem zażalenia Prokuratury Krajowej na wcześniejsze postanowienie Izby Dyscyplinarnej. Izba ta, orzekając na początku czerwca w I instancji, nie uchyliła immunitetu sędziemu Tulei. Tym samym nie przychyliła się do wniosku prokuratury o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej ws. podejrzenia ujawnienia informacji ze śledztwa ws. głosowania nad budżetem w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 r.

Po ewentualnym uchyleniu immunitetu, prokuratura zamierza postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania.

# # #

Dziś w Łodzi rozpoczyna się dwudniowe 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które dotyczyć ma m.in. wyzwań duszpasterskich dla współczesnego Kościoła oraz spraw bieżących KEP - powiedział PAP rzecznik Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Kłys. Zebranie Plenarne KEP zorganizowano w Łodzi i Pabianicach ze względu na jubileusz 100-lecia utworzenia diecezji łódzkiej.

"Obchody setnej rocznicy powstania naszej diecezji rozpoczną się 10 grudnia tego roku, a zapowiedzią tych wydarzeń ma być Zgromadzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które obradować będzie 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach" - powiedział PAP ks. Paweł Kłys.

"W czasie posiedzenia biskupi będą obradować w pięciu grupach tematycznych. Zajmą się strategią w czasie i po pandemii, wyzwaniami związanymi z przemianami kulturowymi, obecnością w przestrzeni społeczno-politycznej, duszpasterstwem parafialnym oraz kwestią komunikacji Kościoła" – podano w informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu.

Tagi do tego wpisu
Reklama