Poranek w RK: czy chcemy sieci 5G?

Data publikacji: 29.07.2020 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Maszt telefonii komórkowej.

Maszt telefonii komórkowej.
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Technologia piątej generacji jest gorącym tematem od wielu miesięcy. Zwolennicy nie mogą się doczekać nowych możliwości jakie ona niesie, przeciwnicy boją się przekaźników, które są uważane min. za przenoszenie koronawirusa.

Ponieważ w naszym regionie, podobnie jak w wielu miejscach kraju i Europy, są protesty przeciwko budowie masztów, dziś w Aktualnościach Dnia rozmawiamy zarówno o możliwościach nowej technologii, jak i kwestii, czy obawy o zdrowie są uzasadnione.

Telefonicznym gościem Aktualności Dnia o 7.45 będzie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

CZY CHCEMY SIECI 5G?
TAK
NIE
NIE MA TO DLA MNIE ZNACZENIA

*****

Dziś jest środa, 29 lipca, 211. dzień roku. Do końca roku pozostało 155 dni.

Wschód słońca: 04:52

Zachód słońca: 20:32

Dzień trwa 15 godz. 33 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 8 minut.

Imieniny obchodzą: Marta, Olaf, Antonin, Beatrycze, Cirzpibog, Cirzpisława, Eugeniusz, Faustyn, Feliks, Flora, Konstantyn, Lucyla, Lucyliusz, Maria, Prosper, Prospera, Rufin, Serafina, Serapia, Symplicjusz, Symplicy, Teodor, Wilhelm

*****

Przysłowie na dziś „Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Tygrysa

*****

ŚRODA, 29 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. - II WOJNA ŚWIATOWA: Opatowiec - zamordowano 30 osób, część w bestialski sposób. 70 proc. zabudowań spalono. Zbrodni dokonały oddziały kolaboracyjne w służbie niemieckiej.

1987 r. - Zbigniew Piątek wygrał 44. Tour de Pologne.

 

ŚRODA, 29 LIPCA:  W POLSCE 

1423 r. - w Przedborzu nad Pilicą król Władysław II Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi, w tym prawo odbywania targów w środy i dwóch jarmarków rocznie.

1553 r. - król Zygmunt II August ożenił się z Katarzyną Habsburżanką.

1914 r. - wobec zbliżającego się konfliktu zbrojnego między Austrią a Rosją Józef Piłsudski zarządził mobilizację oddziałów strzeleckich w całej Galicji. Rozpoczęły działalność punkty werbunkowe Związków Strzeleckich na terenach powystawowych w Oleandrach krakowskich oraz w lokalach przy ul. Kochanowskiego 15 i przy ul. Dolnych Młynów 9.

1916 r. - w proteście przeciwko niedostatecznemu wsparciu Austro-Węgier dla polskich roszczeń niepodległościowych Józef Piłsudski złożył dymisję z funkcji dowódcy I Brygady. Zalecał także podkomendnym pochodzącym z zaboru rosyjskiego, aby wykonali podobny gest, zaś tym, którzy byli poddanymi austriackimi – składanie wniosków o przeniesienie do  CK Armii. W zamyśle Piłsudskiego miał być to element nacisku na niemieckie i austriackie władze, aby podjęły konkretne działania polityczne w sprawie polskiej. W kolportowanych w szeregach legionowych ulotkach piłsudczycy pisali: Nie dajcie się łudzić frazesem, że jesteśmy jedynym widocznym dowodem istnienia Polski, jedyną podstawą tworzenia Państwa Polskiego. Żaden frazes nie przesłoni faktu, że Legiony Polskie bez zastępstwa politycznego polskiego, straciły rację bytu, przestały być wojskiem polskim.

1920 r. - Wojna polsko-bolszewicka: utworzono Wojskowe Gubernatorstwo Warszawy.

1927 r. - Prezydent RP wydał rozporządzenie, wprowadzające wysokie kary za handel kobietami i dziećmi.

1939 r. - Transatlantyk „Chrobry” wypłynął z Gdyni w dziewiczy rejs do Ameryki Południowej. Wśród pasażerów był Witold Gombrowicz, który na zawsze opuszczał Polskę.

1941 r. - Podczas apelu w obozie koncentracyjnym Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.

 

ŚRODA, 29 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

09:00 - Konferencja prasowa z planowanym udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, podczas której nastąpi podpisanie pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a miastem Rzeszowem dokumentów związanych z przekazaniem Zamku Lubomirskich.

09:30 - Briefing prasowy z udziałem m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg nt. programu Maluch plus.

10:00 - Inauguracja budowy drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera.

10:00 - Konferencja prasowa z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego nt. "Zacieśnianie współpracy pomiędzy spółkami Skarbu Państwa w zakresie energetycznego wykorzystania potencjału rolnictwa do produkcji biogazu oraz jego zastosowania".

10:45 - Briefing w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich 2023 z udziałem m.in. prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego.

11:00 - Konferencja prasowa inaugurująca V edycję kampanii "BohaterON - włącz historię" z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

11:15 - Briefing prasowy Fundacji Polska Bezgotówkowa, organizowany we współpracy z Ministerstwem Finansów i Związkiem Banków Polskich, dotyczący stanu rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce z udziałem m.in. ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

11:30 - Konferencja prasowa z udziałem m.in. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nt. działalności punktów pomocy pokrzywdzonym na przykładzie Nowej Dęby.

14:00 - Konferencja prasowa nt. widowiska "1920. Wdzięczni bohaterom", z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Reklama