Poranek w RK: czy gotówka umiera?

Data publikacji: 31.07.2020 06:05
Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Pandemia przyspieszyła globalny upadek gotówki. Płatności kartą zyskały popularność z uwagi na obawy związane z zakażeniem się „fizycznymi” pieniędzmi. W Polsce obecnie istnieje już blisko 1 mln terminali do obsługi płatności bezgotówkowych. Czy gotówka umiera?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Czy jeszcze dobrze mieć ze sobą gotówkę czy sama karta wystarczy? Ile dobrze mieć przy sobie?

DO PŁACENIA UŻYWAM?
TYLKO KARTY
TYLKO GOTÓWKI
KORZYSTAM I Z KARTY I Z GOTÓWKI

*****

Dziś jest piątek, 31 lipca, 213. dzień roku. Do końca roku pozostało 153 dni.

Wschód słońca: 04:58

Zachód słońca: 20:25

Dzień trwa 15 godz. 26 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 15 minut.

Imieniny obchodzą: Adam, Alfonsa, Beat, Demokryt, Emilian, Ernesta, Fabia, Fabiusz, German, Helena, Iga, Ignacy, Jan, Justyn i Lubomir.

*****

Przysłowie na dziś „Jeśli upały w sianokosy i żniwa, to zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota, to w zimie dużo błota”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Administratora

Dzień Skarbowości

*****

PIĄTEK, 31 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Pod dzisiejszą datą nie odnotowaliśmy wydarzeń z naszego terenu.

*****

PIĄTEK, 31 LIPCA: W POLSCE 

1847 r.  – we Lwowie zostali powieszeni organizatorzy antyaustriackiego powstania krakowskiego: Józef Kapuściński i Teofil Wiśniowski.

1853 r.  – podczas pilnej operacji nocnej w szpitalu miejskim we Lwowie po raz pierwszy zastosowano w praktyce skonstruowane przez Ignacego Łukasiewicza lampy naftowe.

1911 r. – władze austriackie zarejestrowały Polskie Drużyny Strzeleckie, powołane przez działaczy tajnej Armii Polskiej. Na ich czele stał Mieczysław Norwid–Neugebauer, a następnie Marian Żegota-Januszajtis. PDS zrzeszały w przededniu wybuchu I wojny światowej około 6 tysięcy członków skupionych w 127 drużynach. W tym samym okresie zintensyfikowały swą działalność, wprowadzając do niej elementy szkolenia paramilitarnego, Drużyny Bartoszowe, kierowane przez Stefana Pasławskiego oraz działające wśród środowisk związanych z ruchem ludowym Drużyny Podhalańskie dowodzone przez Henryka Minkiewicza.

1914 r. – na posiedzeniu Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych w Krakowie dowództwo Polskich Drużyn Strzeleckich podjęło decyzję o podporządkowaniu się rozkazom Józefa Piłsudskiego.

1915 r.  – rozpoczęła się bitwa I Brygady Legionów Polskich pod Jastkowem koło Lublina.

1944 r. – Dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczęcia 1 sierpnia powstania warszawskiego.

2004 r. – z inicjatywy prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego otwarto w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego, nowoczesną placówkę muzealną, prezentującą również w formach multimedialnych czyn zbrojny Warszawy.

 *****

PIĄTEK, 31 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2020 r. Dziś też absolwenci klas VIII szkół podstawowych poznają swoje indywidualne wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Ze względu na sytuację epidemiczną zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostaną przekazane absolwentom w sposób bezpieczny wskazany przez dyrektora szkoły. Na wniosek rodzica skan zaświadczenia może być przesłany przez dyrektora mailem.

Absolwenci szkół podstawowych będą mogli również od godziny 10.00 sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU. Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które uczniowie klas VIII otrzymali od dyrektorów szkół.

Do wtorku, 4 sierpnia, do godziny 15.00 absolwenci mają czas na to, by uzupełnić swój wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (można złożyć oryginał zaświadczenia, poświadczoną kopię lub przesłać mailem skan). Do tego czasu będą też mogli zmienić złożone już wnioski o przyjęcie, w tym zmienić szkoły lub profile klas.

Reklama