PORANEK w RK: czy Korona pożegna się z PKO Ekstraklasą?

Data publikacji: 03.07.2020 06:19
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.10.2019. Kielce. 12. kolejka PKO Ekstraklasy: Korona Kielce - Wisła Płock

19.10.2019. Kielce. 12. kolejka PKO Ekstraklasy: Korona Kielce - Wisła Płock
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy to już ostanie chwile Korony Kielce w ekstraklasie? Czy jest jeszcze nadzieja na pozostanie w najwyższej w Polsce lidze piłkarskiej?

Zachęcamy do dyskusji. Nasz numer telefonu - 41 200 20 20 oraz mail - poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest Piątek, 3 lipca, 185. dzień roku. Do końca roku pozostało 181

Wschód słońca: 04:23

Zachód słońca: 20:56

Dzień trwa 16 godz. 33 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 minuty.

Imieniny obchodzą: Anatol, Heliodor, Jacek, Józef, Leon, Leona, Longin, Longina, Miłosław, Mirosław, Racigniew, Radomir, Teodot, Tomasz i Tryfon.

*****

Przysłowie na dziś „Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka”

 

*****

Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili
*****


PIĄTEK, 3 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: niemiecki 62. zmotoryzowany pluton żandarmerii ubezpieczany przez żołnierzy Wehrmachtu z 955. batalionu zabezpieczającego zamordował 16 osób.

 

PIĄTEK, 3 LIPCA: W POLSCE 

1410 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: pod Czerwińskiem wojska polskie króla Władysława II Jagiełły przeprawiły się po moście pontonowym przez Wisłę, aby następnie połączyć się z wojskami litewskimi i ruszyć na państwo zakonne.

1748 r. – w Ogrodzie Saskim w Warszawie otwarto teatr operowy Operalnia.

1862 r. – w Warszawie członek Organizacji Miejskiej Warszawy Ludwik Jaroszyński dokonał nieudanego zamachu na namiestnika Królestwa Polskiego, wielkiego księcia Konstantego Romanowa. Zamachowiec został schwytany, skazany na śmierć i stracony 21 sierpnia.

1943 r. – z inicjatywy byłych ministrów II RP Wacława Jędrzejewicza, Henryka Floyar-Rajchmana i Ignacego Matuszewskiego na Walnym Zgromadzeniu Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia w Nowym Jorku powołano Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, poświęcony badaniom najnowszej historii Polski.

 

PIĄTEK, 3 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś w Belwederze w Warszawie odbędzie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które zainauguruje roczne polskie przewodnictwo w V4. Będzie to drugie osobiste spotkanie premierów państw V4 po przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Przed szczytem szefów rządów wystąpienie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

Tematami rozmów szefów rządów V4 będą m.in. projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, a także inne kwestie związane z bieżącą agendą unijną.

# # #

Dziś premier Mateusz Morawiecki spotka się przed szczytem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Słowacji Igorem Matoviczem. Rozmowa - jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller - ma dotyczyć relacji dwustronnych, spraw regionalnych, w tym m.in. współpracy gospodarczej, energetyki i rozwoju infrastruktury transgranicznej. Premierzy Polski i Słowacji złożą także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 535 Pluton Armii Krajowej, w którego skład wchodzili m.in. żołnierze ze Słowacji.

Reklama