Poranek w RK: czy można lubić swoją pracę „za bardzo”? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 12.08.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Marcin Przemirski - Radio Kielce

Na zdjęciu: Marcin Przemirski - Radio Kielce
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Dziś jest Dzień Pracoholików. Praca jest dziś wartością, jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Ale pracoholizm to już choroba. Objawy powodują, że to nie praca jest obecna w życiu prywatnym, tylko życie prywatnie bywa obecne w pracy.

Gdzie przebiega granica między pracowitością a pracoholizmem? Jakie Państwo macie sposoby na oderwanie się od sieci?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Jak nie popaść w pracoholizm na urlopie i oddzielić pracę od wypoczynku?

CZY PODCZAS URLOPU ODBIERAJĄ PAŃSTWO SŁUŻBOWE TELEFONY I MAILE?
TAK, MOJA PRACA TEGO ODE MNIE WYMAGA
NIE, URLOP JEST TYLKO DLA MNIE

*****

Dziś jest środa, 12 sierpnia, 225. dzień roku. Do końca roku pozostało 141 dni.

Wschód słońca: 05:17

Zachód słońca: 20:03

Dzień trwa 14 godz. 45 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 55 minut.

Imieniny obchodzą: Anicet, Aniceta, Bądzsław, Cyriak, Digna, Eunomia, Euzebiusz, Fotyn, Herkulan, Hilaria, Innocenty, Joanna, Julian, Julianna, Klara, Largus, Lech, Leonida, Makary i Wiktoria.

*****

Przysłowie na dziś „Od świętej Klary są już ładne dary”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Światowy Dzień Słonia

Dzień Pracoholików

*****

ŚRODA,12 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1914 - około godziny 11.00 pojawił się w Kielcach oddział konny W.Prażmowskiego „Belina” liczący piętnastu jeźdźców. Zatrzumali się koło katedry, a na rozpoznanie w kierunku Warszawy wyjechał Czesław Bankiewicz „Skaut”. Razem z Beliną do miasta wjechali: Ignacy Boerner „Emil” mianowany Komisarzem Kielc, Aleksander Litwinowicz mający za zadanie przygotowanie posiłków oraz Tadeusz Kasprzycki, któremu zlecono zorganizowanie kwater.

O godzinie 13.30 Piłsudski na czele batalionu Kadrowego dotarł do Krakowskiej Rogatki gdzie raport o sytuacji w mieście złożył mu konno Czesław Bankiewicz „Skaut”.

Po drobnych potyczkach z Rosjanami, oddziały strzeleckie na czele z Józefem Piłsudskim i jego sztabem zajmują Kielce. Siedziba Komisariatu Wojskowego zostaje ulokowana w dawnym pałacu gubernatorskim. 12 sierpnia do miasta wkracza I Kompania Kadrowa strzelców dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Powstają władze cywilne z komisarzem Ignacym Boernerem i wojskowe z Kazimierzem Sosnkowskim. Organizuje się 1 Pułk Piechoty Legionów Polskich. W pałacu biskupów krakowskich urzęduje komisarz wojskowy miasta Michał Sokolnicki; ukazało się 6 numerów „Dziennika Urzędowego Komisariatu Wojsk Polskich w Kielcach”. Powstaje Obywatelski Komitet Ratunkowy kierowany przez biskupa Augustyna Łosińskiego, adwokata Józefa Dunina i Bolesława Markowskiego. Jego sekcje pomocy dla ludności ubogiej i sanitarna, tworzą punkty stałego dożywiania, ochronki dla dzieci, dom dla chorych zakaźnie, ambulatorium i aptekę. 

- Piłsudski po wejściu do Kielc opuszcza miasto. Tego dnia o godzinie 11.50 oczekiwany był w Miechowie przez ppłk. Jana Nowaka reprezentującego Sztab Główny armii austriackiej. Dla Piłsudskiego ważniejsze były jednak Kielce. Ostatecznie do spotkania doszło około godziny 19.00 a Piłsudski stanowczo odmówił podporządkowania się sztabowi 7 Dywizji Piechoty gen. Ignazy Korda deklarując pełne współdziałanie taktyczne.

1944 - II WOJNA ŚWIATOWA:  - Daleszyce - 12 sierpnia. Osada całkowicie zniszczona ogniem artylerii, 1 zabity. Poprzednio w akcjach represyjnych zginęło kilkadziesiąt osób.

*****

ŚRODA,12 SIERPNIA: W POLSCE

1759 – III wojna śląska: zwycięstwo wojsk austriacko-rosyjskich nad pruskimi w bitwie pod Kunowicami.

1831 – Gen. Henryk Dembiński został przywódcą powstania listopadowego.

1896 – W Gdańsku wyruszył na trasę pierwszy tramwaj elektryczny.

1907 – Organizacja Bojowa PPS dokonała napadu na pociąg i stację kolejową w Sławkowie.

1943 – Żołnierze Kedywu Armii Krajowej uprowadzili w Warszawie samochód bankowy ze 105 mln złotych.

1946 – oddziały Zgrupowania „Błyskawica” Józefa Kurasia ps. „Ogień” rozbiły komunistyczne więzienie św. Michała w Krakowie, uwalniając więźniów politycznych.

1954 – Prezydent RP na Uchodźstwie August Zaleski wydał dekret o wznowieniu Krzyża i Medalu Niepodległości, dla osób, które zasłużyły się czynnie dla odzyskania niepodległości ojczyzny od 17 września 1939 r.

*****

ŚRODA,12 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Senat ma dziś kontynuować rozpoczęte we wtorek trzydniowe posiedzenie. Izba ma się zająć m. in. ustawą o świadczeniu dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-56, nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach, a także zmianami w kodeksach. W porządku obrad jest także informacja ministra spraw wewnętrznych na temat działań policji podczas protestów w Warszawie 7–8 sierpnia br.

# # #

W Warszawie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca udział członków Stowarzyszenia Techników i mieszkańców stolicy w szeregach Armii Ochotniczej 1920 roku. Uroczystość (12.00) organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bitwa, zwana "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

# # #

Instytut Pamięci Narodowej otwiera wystawę "Wojna światów 1920" poświęconą konfliktowi polsko-bolszewickiemu. Uroczystość odbędzie się o 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" i jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

# # #

W Gdyni o 20.00 nastąpi internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedzieli historię Polaków walczących „Za Naszą i Waszą Wolność”. Transmisja na koncertniepodleglosci.pl.

Tagi do tego wpisu
Reklama