PORANEK w RK: czy musimy piratować?

Data publikacji: 23.09.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 30.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Policjanci z Katowic przeprowadzili wśród kierowców ankietę dotyczącą kar za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze. Do wyboru było kilka możliwych kar za wykroczenia.

Jaka byłaby najskuteczniejsza kara za przekroczenie prędkości?

- Podniesienie maksymalnej wysokości mandatu karnego do kwoty 2 tys. zł,

- Dwukrotnego zwiększenia obecnej liczby punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości,

- Wymuszonego postoju, którego czas odpowiadałby wartości przekroczonej prędkości (np. przekroczenie prędkości o 20 km/h = 20 minut postoju).

Zachęcamy do telefonicznego udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Jaka byłaby najskuteczniejsza kara za przekroczenie prędkości?
Podniesienie maksymalnej wysokości mandatu karnego do kwoty 2000 zł
Dwukrotnego zwiększenia obecnej liczby punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości
Wymuszonego postoju, którego czas odpowiadałby wartości przekroczonej prędkości (np. przekroczenie prędkości o 20 km/h = 20 minut postoju)

*****

Dziś jest środa, 23 września, 267. dzień roku. Do końca roku pozostało 99 dni.

Wschód słońca: 06:26

Zachód słońca: 18:29

Dzień trwa 12 godz. 02 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 38 minut.

Imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla oraz Adamnan, Andrzej, Antoni, Bernardyna, Boguchwała, Bogufała, Jan, Konstancjusz, Krzysztof, Lina, Linus, Liwiusz, Piotr, Pius, Poliksena, Wiercisław, Zofia, Pola

*****

Przysłowie na dziś: „Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Spadającego Liścia

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

*****

ŚRODA, 23 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1914 r. – CZARKOWY koło STAREGO KORCZYNA:

O godzinie 14.00 2 pluton 3 kompanii I batalionu, dowodzony przez Czesława Młota-Fijałkowskiego pomaszerował do wsi Czarkowy z zadaniem obsadzenia węzła dróg i przygotowania kwater dla reszty batalionu. Legioniści nie wiedzieli, że kilka godzin wcześniej wieś została zajęta przez rosyjską kawalerię w sile 200–300 szabel. Pluton Młota został oskrzydlony i ostrzelany ogniem ciężkich karabinów maszynowych. Dowódca plutonu dwukrotnie słał łączników do batalionu z informacją o zajęciu Czarkowów przez Rosjan i z prośbą o wsparcie.

Legioniści zajęli stanowiska w głębokim rowie wzdłuż drogi i utrzymali je przez kilka godzin, aż do nadejścia odsieczy. Rosjanie nacierali pieszo, idąc ramię w ramię. Obrońcy prowadzili celny ogień mocno przerzedzając szeregi nacierających. Ci jednak prowadzili także celny ogień. W pewnym momencie Rosjanie użyli karabinów maszynowych Maxim wz. 1910. W ciągu pięciu minut od ich ognia poległo 7 legionistów, a kilku następnych zostało rannych.

Po kilku minutach karabiny maszynowe umilkły. Być może ich obsługi zostały wystrzelane. Gdy nacierający podeszli na 100 m okazało się, że pozostało ich około 80. Odsieczy nadal nie było. Z plutonu pozostało wtedy „dwunastu żywych i całych”. Gdy niektórzy rosyjscy żołnierze podeszli na 20 m, Młot zrozumiał, że zbliża się kres walki. Odłożył karabin, odpiął pochwę szabli, aby nie przeszkadzała, obnażył szablę i wziął do ręki rewolwer. Podał, jak sądził, ostatnią komendę: „Chłopcy, skupić się koło mnie. Jak ginąć to nie marnie! ”. Po chwili śmiertelnej ciszy obrońcy zauważyli, że rosyjscy żołnierze zaczęli uciekać. Żywych i całych pozostało 11 legionistów. Po przyjściu odsieczy w postaci 1 kompanii IV batalionu, która po zachodzie słońca trafiła na pobojowisko „po zapachu krwi”, legioniści Młota opuścili pozycję, mając już tylko ogółem ok. 50 naboi. Ciała poległych zabrali ze sobą i pochowali na cmentarzu w Gręboszowie.

1928 r. -  PIŃCZÓW:  do miasta przyjechał prezydent - prof. Ignacy Mościcki. Powitanie przez władze miasta było o ósmej rano, potem prezydent wstąpił do kościoła witany przez proboszcza Aksamitowskiego, a po godzinie wraz ze świtą odjechał specjalnym pociągiem do Wiślicy, by stamtąd udać się do wsi Czarkowy na odsłonięcie pomnika ku chwale Legionistów I Brygady.

1943 r. – GOZDAWA: oddział partyzancki Antoniego Hedy ‘Szary” opanował wioskę niemieckich kolonistów. Nadgorliwcy zostali ukarani chłosta. Zabrano broń.

ŚRODA, 23 WRZEŚNIA: W POLSCE

1492 r. – Jan I Olbracht został koronowany na Wawelu na króla Polski.

1648 r. – powstanie Chmielnickiego: rozpoczęła się bitwa pod Piławcami.

1651 r. – powstanie Chmielnickiego: nierozstrzygnięta bitwa pod Białą Cerkwią.

1699 r. – z terytorium Polski było widoczne całkowite zaćmienie Słońca.

1771 r.  – Konfederacja barska: zwycięstwo wojsk rosyjskich w bitwie pod Stołowiczami.

1805 r.  – Papież Pius VIII utworzył diecezję lubelską.

1922 r. – Sejm RP podjął uchwałę o budowie portu w Gdyni, jednej z najważniejszych inwestycji przemysłowych II RP. Wobec trudności swobodnego korzystania z portu w Wolnym Mieście Gdańsku władze RP postanowiły wybudować niezależny port, dający możliwość nieskrępowanego niczym dostępu do morza.

1939 r. – Polskie Radio nadało ostatnie przemówienie Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.

1944 r. – zakończenie walk powstańczych na Czerniakowie.

1976 r. – w Warszawie powstał Komitet Obrony Robotników, mający na celu niesienie pomocy robotnikom represjonowanym po protestach w Radomiu, Ursusie i Płocku. Na czele KOR stanęli: Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz, ks. Jan Zieja, Piotr Naimski, Wojciech Ziembiński, Zofia i Zbigniew Romaszewscy oraz Adam Michnik.

1991r. – w Poznaniu odbył się pierwszy polski koncert zespołu Deep Purple.

ŚRODA, 23 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś o godz. 13 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się kolejne spotkanie kierownictwa partii w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Poprzednie spotkanie odbyło się w poniedziałek, jednak rezultaty rozmów nie zostały przedstawione opinii publicznej.

Po poniedziałkowym spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Rozmowy dotyczyły przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

W poniedziałek doszło również do rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Jak poinformowała PAP rzeczniczka PiS J. Kaczyński przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski. We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania J. Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

# # #

Senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy dzisiaj nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Senatu, na posiedzenie zaproszono ogólnopolskie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, a także skupiające przedsiębiorców, pracodawców i rolników.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował we wtorek, że Izba zajmie się nowelą o ochronie zwierząt na specjalnym posiedzeniu 9 października, a nie jak wcześniej zapowiadano na najbliższym posiedzeniu (29-30 września). Marszałek wyjaśniał, że senatorowie potrzebują więcej czasu do pracy nad poprawkami do tej ustawy; zaznaczył jednak, że decyzję finalną podejmie w konsultacji z Konwentem Seniorów.


Reklama