PORANEK w RK: czy poranna kawa jest koniecznością?

Data publikacji: 29.09.2020 06:15
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. morgueFile free photo

Na świecie co roku wypija się 400 mld filiżanek kawy. Nic dziwnego, że napój ten dorobił się własnego święta. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy.

Polacy nie należą do światowej czołówki, jeśli chodzi o spożycie kawy. Rocznie każdy Polak wypija kawę z około 3 kg ziaren. Dla porównania, statystyczny Fin wypija napój z 13 kg ziaren. 

3/4 Polaków pije kawę codziennie. Głównym powodem, dla którego sięgamy po kawę, jest jej smak – odpowiedziało tak 60 proc. respondentów. Jest on znacznie ważniejszy niż pobudzenie, jakie daje gorący napój (47 proc. odpowiedzi). Smak kawy jest dla nas także najważniejszym kryterium przy jej wyborze dla 72 proc. konsumentów. Jaką kawę lubią Państwo najbardziej? Jak zrobić dobrą kawę? Rano lepsza kawa czy herbata?

Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

*****

Dziś jest wtorek, 29 września, 273. dzień roku. Do końca roku pozostało 93 dni.

Wschód słońca: 06:36

Zachód słońca: 18:15

Dzień trwa 11 godz. 38 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 02 minut.

Imieniny obchodzą: Michalina, Michał oraz Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Ludwin, Lutwin, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota

*****

Przysłowie na dziś: „Od świętego Michała trąbka myśliwego do boru woła”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Światowy Dzień Rzek

Światowy Dzień Serca

Święto Infrastruktury Wojskowej

Dzień Kuriera i Przewoźnika

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzień Hipochondryka

Dzień Kawy

*****

WTOREK, 29 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r. – CISÓW koło Daleszyc. Podczas nieostrożnego obchodzenia się z bronią Henryka Pawelca „Andrzej” (oddział partyzancki Obwodu Kielce Mariana Sołtysiaka "Barabasz") zabity został na kwaterze Tadeusz Klimek „Słowik”.

1944 r.

- GAŁĘZICE koło Piekoszowa. Stacjonujący w okolicznych lasach oddział AK Adolfa Szkontera „Bystry” starł się z oddziałem kałmuków w niemieckiej służbie. Oddział AK wycofał się bez strat, ale w odwecie 44 gospodarstwa zostały spalone 4 mężczyzn zamordowano a jednego (Stefan Pawlusiński) uprowadzono i zamordowano koło Podpolichna. 40 mężczyzn aresztowano i wywieziono na przymusowe roboty.

- GRUSZKA koło Radoszyc. Bojówki komunistyczne PPR pod ogólnym dowództwem Henryka Połowniaka „Zygmunt” (w składzie: 1 Brygada Armii Ludowej imienia Ziemi Kieleckiej, 2 Brygada Armii Ludowej „Świt”, 11 Brygada Armii Ludowej „Wolność” oraz oddziały sowieckie) zostały otoczone przez siły niemieckie.

Z dokumentu opracowanego przez Komitet Wojewódzki PZPR wynika, że bitwy można było uniknąć bowiem dowódcy mieli meldunki o niemieckich przygotowaniach, ale zostały one zlekceważone. Noc przed walką zorganizowano  bal z okazji imienin narzeczonej Połowniaka pseudonim ”Albinka”  - przygotowano jej suknie a impreza trwała do rana  z harmonią i alkoholem.

Przeprowadzony przez nieprzyjaciela koncentryczny atak doprowadził do zajęcia Gruszki w godzinach popołudniowych i rozcięcia obrony oddziałów Armii Ludowej na dwa izolowane ośrodki. Pozostałości oddziałów wyszły w nocy z okrążenia tracąc około 50 zabitych i 70 rannych.

Sowiecki oficer J.Juszkiewicz biorący udział w bitwie pisze w swoim raporcie: „…. Pozostałych 690 ludzi w czasie obławy pod Gruszką w części mniejszej zdezerterowali, a w większej zostali rozpuszczeni do domów.”

Nastąpił faktyczny rozpad komunistycznego zgrupowania zdezerterował m.in. Tadeusz Maj „Łokietek” dowódca II Brygady AL.

 ****

WTOREK, 29 WRZEŚNIA:  W POLSCE

1669 r. – w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego.

1929 r.  – po raz pierwszy w Polsce wyświetlono film dźwiękowy.

1938 r. – w Monachium rządy Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii podpisały układ, przyznający III Rzeszy prawo okupowania i aneksji znacznej części Czechosłowacji.

1939 r.:

– wojska Korpusu Ochrony Pogranicza stoczyły pod Szackiem bitwę z oddziałami Armii Czerwonej,

- skapitulowała Twierdza Modlin,

- do Warszawy wkroczyły oddziały Wehrmachtu.

1944 r. - w bitwie pod Jaktorowem Niemcy rozbili główne siły Grupy AK „Kampinos” poszczególne oddziały przebijały się na teren Okręgu Kielce AK.

1951 r. – z rozkazu władz komunistycznych, w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej zamordowany został komendant Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej płk Aleksander Krzyżanowski ps. „Wilk” wybitny dowódca artylerii w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 r., żołnierz SZP-ZWZ i Armii Krajowej, dowódca Operacji „Ostra Brama”.

****

WTOREK, 29 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Szefowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Węgier, Słowacji i Czech - rozpoczną dziś dwudniowe spotkanie w Polsce. Rozmowy, którym będzie przewodniczył szef sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, odbędą się w podwarszawskim Helenowie i w siedzibie SGWP, generałowie odwiedzą też 1. Warszawską Brygadę Pancerna w warszawskiej Wesołej.

# # #

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie planowane jest dziś rozpoczęcie mów końcowych w procesie w sprawie zabójstwa b. szefa policji Marka Papały w 1998 r. Rozprawa ma odbyć się przy ul. Kocjana w specjalnej sali sądowej, w której w przeszłości sądzeni byli najgroźniejsi przestępcy i zeznają tam też osoby, których bezpieczeństwo jest szczególnie chronione.

Proces pierwotnie ruszył w październiku 2015 r. O zabójstwo Papały oskarżono złodzieja samochodów Igora M., ps. Patyk. Według łódzkiej prokuratury M. (dawniej - Ł., jest on świadkiem koronnym od lat współpracującym z organami ścigania; był wcześniej karany) zastrzelił Papałę w trakcie próby kradzieży jego daewoo espero o wartości "co najmniej 31 tys. zł". Wraz z M. oskarżono sześć osób, którym zarzucono kradzieże w końcu lat 90. kilkudziesięciu samochodów osobowych. Trzem z nich zarzucono także usiłowanie dokonania rozboju wobec Papały. W kwietniu 2016 r. - wobec choroby ławnika - proces musiał zacząć się od nowa.

W 2012 r. łódzka prokuratura przekazała, że - według ustaleń opartych na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. - do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego, a sprawcy zamierzali ukraść auto Papały. W maju 2015 r. ówczesna Prokuratura Apelacyjna w Łodzi skierowała akt oskarżenia w tej sprawie do stołecznego SO.

Papała został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W 2009 r. do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. - "Słowikowi", i Ryszardowi Boguckiemu, zarzucający im m.in. nakłanianie do tego mordu. W 2013 r. SO obu uniewinnił, a dowody uznał za "kruche". Tamten wyrok jest prawomocny.

Reklama