Poranek w RK: czy uczenie się tabliczki mnożenia na pamięć ma sens?

Data publikacji: 25.09.2020 05:55
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Czy warto uczyć się tabliczki mnożenia czy wystarczy kalkulator w telefonie? Po co nam tabliczka? Jak się nauczyć, czy mają Państwo sposoby?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl. Czy uczenie się tabliczki mnożenia na pamięć ma sens?

Tabliczka mnożenia to tabelaryczny sposób zestawienia wyników mnożenia przez siebie liczb naturalnych. Najczęściej w formie kwadratowej tablicy, w której kolejne wiersze i kolejne kolumny odpowiadają kolejnym liczbom mnożonym przez siebie, a gdzie na skrzyżowaniu wierszy i kolumn znajdują się wyniki mnożenia. Najczęściej spotykana jest tabliczka "do stu", o dziesięciu kolumnach i dziesięciu wierszach, w której na skrzyżowaniu dziesiątego wiersza i dziesiątej kolumny znajduje się wynik mnożenia 10×10=100.

*****

Dziś jest piątek, 25 września, 269. dzień roku. Do końca roku pozostało 97 dni.

Wschód słońca: 06:29

Zachód słońca: 18:24

Dzień trwa 11 godz. 54 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 46 minut.

Imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas oraz Ermenfryd, Ermenfryda, Firmin, Franciszek, Galfryd, Gaspar, Kamil, Herkulan, Irmfryd, Irmfryda, Minigniew, Piotr, Rufus, Świętopełk, Wawrzyniec, Wincenty, Władysław, Władysława, Włodzimir, Włodzimira, Włodzisław

*****

Przysłowie na dziś: „Gdy Kleofas we mgle chodzi, mokrą zimę zwykle zrodzi”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Farmaceuty

Dzień Budowlańca

*****

PIĄTEK, 25 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. – kwaterujące od kilku dni w lasach radkowskich (powiat włoszczowski) oddziały Kieleckiego Korpusu AK były celem niemieckiego rozpoznania. Nasiliło się ono gdy radiostacje AK prowadziły ożywioną korespondencję. Szczególnie narażone była osada młyńska w Podłaziu ( dowództwo 2 DP AK) oraz dwór w Krasówku (dowództwo Korpusu Kieleckiego. Ostatecznie zaowocowało to obrzuceniem granatami kwatery dowództwa przez dwa niemieckie samoloty Me-11. Odtąd prace radiostacji przeniesiono do lasu.

*****

PIĄTEK, 25 WRZEŚNIA:  W POLSCE

1648 r. – Powstanie Chmielnickiego: klęska wojsk polskich w bitwie pod Piławcami.

1655 r. – Potop szwedzki: wojska szwedzkie rozpoczęły oblężenie Krakowa.

1793 r. – II rozbiór Polski: podpisano traktat z Prusami na mocy którego otrzymały one 58 tys. km² powierzchni Polski.

1921 r. – we Lwowie miał miejsce nieudany zamach na marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

1939 r. – internowany w Rumunii Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki, nie mogąc wypełniać swych obowiązków, na mocy Konstytucji Kwietniowej wyznaczył swym następcą ambasadora RP w Rzymie gen. Bolesława Wieniawę -Długoszowskiego. Pod wpływem zakulisowych działań gen. Władysława Sikorskiego władze francuskie zablokowały nominację.

1953 r. – władze PRL uwięziły prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

*****

PIĄTEK, 25 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Dziś w Gdyni rozpocznie się XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"; w jego trakcie zaplanowano prezentację ok. 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej. Planowane są także liczne konkursy filmowe i radiowe, a także dyskusje twórców filmowych, historyków i przedstawicieli instytucji, którzy profesjonalnie zajmują się polityką historyczną. Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego podczas gali w Gdyńskim Centrum Filmowym.

# # #

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosi dziś wyrok w procesie dwóch oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda - uniewinniony po 18 latach.

Prokuratora domaga się dożywocia dla Ireneusza M. i 25 lat więzienia dla Norberta B. Obrona B. wniosła o uniewinnienie, zaś M. o "sprawiedliwy wyrok".

Do zbrodni w Miłoszycach doszło w 1996 roku. Zdaniem śledczych, obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mężczyźni mieli ją brutalnie zgwałcić i - według prokuratury - użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami.

Ponadto Ireneusz M. został oskarżony o gwałt na innej kobiecie w 2007 r. w Piekarach (Dolnośląskie).

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu skazany za inne przestępstwo. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r. W styczniu 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu mu aresztu.

Obaj oskarżeni nie przyznają się do zarzutów.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go.

# # #

Dziś rusza procedura wyboru nowego szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Nie jest jednak pewne, czy ostatecznie już dziś uda się poznać nazwisko następcy Borysa Budki, który klubem kieruje od jesieni zeszłego roku. Wolę startu deklarują: Cezary Tomczyk - niedawny szef sztabu Rafała Trzaskowskiego, była wiceminister edukacji w rządzie Ewy Kopacz Urszula Augustyn, Arkadiusz Myrcha oraz szef klubu PO-KO z ubiegłej kadencji parlamentarnej Sławomir Neumann.

Klub Koalicji Obywatelskiej zbiera się o godz. 18 w Sejmie; wcześniej, na godz. 15 zaplanowano posiedzenie zarządu PO.

Tagi do tego wpisu
Reklama