Poranek w RK: czy w Kielcach jest dostatecznie zielono?

Data publikacji: 18.09.2020 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś Radio Kielce rozdawać będzie sadzonki drzew. Będziemy je Państwu przekażemy, bo sadzonki przygotowały Lasy Państwowe. Dziś ogólnopolska akcja „SadziMY” patronowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jej celem jest zadrzewienie miejscowości w całym kraju. Leśnicy chcą, by te drzewka były w miastach, przy domach, szkołach czy szpitalach. Czym więcej drzew, tym zdrowiej i lepiej. No to żeby było lepiej zapraszamy do Radia Kielce, o 10.00 zaczynamy rozdawać. Będą to: buk, dąb, modrzew i sosna.

Czy w Kielcach jest dostatecznie zielono? Czy niektóre tereny można by przekształcić w nowe parki i zieleńce?

CZY W KIELCACH JEST DOSTATECZNIE ZIELONO?
TAK, W KIELCACH JEST BARDZO DUŻO ZIELENI
TAK, ALE MOGŁOBY BYĆ WIĘCEJ TERENÓW ZIELONYCH
NIE, W KIELCACH BRAKUJE TERENÓW ZIELONYCH

Kontakt do nas - 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest piątek, 18 września, 262. dzień roku. Do końca roku pozostało 104 dni.

Wschód słońca: 06:18

Zachód słońca: 18:42

Dzień trwa 12 godz. 22 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 18 minut.

Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław oraz Aretas, Ariadna, Baltazar, Dobrowit, Fereol, Józef, Metody, Ryszarda, Sobierad, Stefania, Tytus, Zachariasz, Zofia, Castiel

*****

Przysłowie na dziś „Kiedy Irena z mrozem przybywa, babie lato krótkie bywa”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Kierownika

Międzynarodowy Dzień Geologa

Światowy Dzień Monitoringu Wody

Międzynarodowy Dzień Równej Płacy

Dzień Pierwszej Miłości

*****

PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1942 r. - WŁOSZCZOWA: Niemcy zlikwidowali dwa getta, wywożąc ludność żydowską do obozu koncentracyjnego w Treblince. Żydów wywieziono prawdopodobnie do Treblinki, poprzez obóz selekcyjny w Skarżysku.

1944 r. – SZEWCE k/KIELC: oddziały 2. i 3.  pp Leg. AK stoczyły całodzienną bitwę z Niemcami. Żołnierze AK utrzymali swoje stanowiska do wieczora i wycofali się w okolice Bolmina. Okupanci stracili około 100 ludzi. Po stronie AK był jeden zabity (Stanisław Orzechowski „Czarny”) i około 17 rannych.

PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA: W POLSCE

1773 r.  – delegacja Sejmu Rozbiorowego podpisała traktaty podziałowe z przedstawicielami trzech mocarstw.

1794 r. – Insurekcja kościuszkowska: Rada Najwyższa Narodowa postanowiła zamienić pospolite ruszenie włościan na pobór 1 rekruta z 10 domów i konia jezdnego z 50 domów.

1905 r.  – nieudana próba wysadzenia rosyjskiego pomnika zdobycia Warszawy.

1916 r. – pod Sitowiczami na Wołyniu zginął, próbując ratować rannego Adama Koca, Aleksander Mirza-Sulkiewicz, wybitny działacz niepodległościowy pochodzenia tatarskiego, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, sierżant I Brygady Legionów.

1920 r. – wojska polskie wyparły bolszewików z Tarnopola, Równego, Złoczewa, Białego Kamienia i Olesna.

1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:

- bitwa Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej pod Tomaszowem Lubelskim.

- polski okręt podwodny ORP „Orzeł” uciekł z portu w Tallinie, gdzie był internowany przez Estończyków.

- na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej w Jeziorach na Polesiu popełnił samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz.

PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurują dziś drugą edycję akcji „#sadziMy”. Para prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r.

Według Kancelarii Prezydenta para prezydencka, wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi 64 tys. nowych drzew na powierzchni blisko 6,5 ha.

W ramach drugiej edycji akcji #sadziMy przygotowano milion sadzonek do odebrania w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Inauguracja pierwszej edycji akcji miała miejsce 26 kwietnia 2019 r. Wówczas w ramach akcji „#sadziMy” para prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, także zniszczonych przez huragan w sierpniu 2017 r.

# # #

Na poligonie w Nowej Dębie minister obrony Mariusz Błaszczak będzie dziś obserwować ćwiczenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenie jest częścią działań szkoleniowych związanych z dyżurem, który w tym roku w siłach bardzo wysokiej gotowości (tzw. szpicy) NATO pełni 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wchodząca w skład 18. Dywizji, wpisuje się ono także w jesienny cykl ćwiczeń Wojska Polskiego.

Szef MON odwiedzi też w Lublinie mobilne Wojskowe Centrum Rekrutacji. We wrześniu rozpoczęła się reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego; ma ona skrócić i przyspieszyć procedury, które, jak stwierdził resort, zniechęcały wielu potencjalnych kandydatów do ubiegania się o przyjęcie do wojska.

# # #

Wiceprezes Rady Ministrów i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Pierre Heilbronn i prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dr Marek Dietl będą uczestniczyć w konferencji pt. „Rola Polski jako promotora rynków wschodzących”, która odbędzie się dziś w siedzibie GPW.

# # #

Dziś o godz. 14 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie w gali 45. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który wręczy wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.

Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga zaprojektowane przez Annę Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 r. i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Po raz pierwszy w historii gala Nagrody im. Oskara Kolberga będzie transmitowana na żywo w Internecie.


Reklama