Poranek w RK: czyje imię mógłby nosić kielecki dworzec PKS?

Data publikacji: 24.05.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.08.2020. Kielce. Dworzec PKS wieczorową porą

26.08.2020. Kielce. Dworzec PKS wieczorową porą
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kolejowy Dworzec Główny w Krakowie, jeden z największych węzłów komunikacyjnych w kraju, od wtorku ma swojego patrona - marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kielecki dworzec PKS jest najładniejszym tego typu obiektem w kraju. Czyje imię mógłby nosić?

Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest poniedziałek, 24 maja, 144. dzień roku.

Do końca roku zostało 221 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 04:40

Zachód słońca w Kielcach: 20:30

Dzień trwa 15 godzin i 50 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 33 minuty.

Imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna oraz Amalia, Dawid, Donacjan, Franciszek, Jan, Ludwik, Maria, Milena, Orion, Tomira, Ubysława, Wanesa, Wincenty, Dagmara

*****

Przysłowie na dziś:

„Gdy w Zuzannę burze, jesienią pełne podwórze”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Cyrylicy

Europejski Dzień Parków Wodnych

Europejski Dzień Parków Narodowych

Dzień Ślimaka

Święto Wojsk Specjalnych

Dzień Braci

*****

PONIEDZIAŁEK, 24 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1800 r. – KIELCE: pożar niszczy drewnianą zabudowę miasta, w tym wszystkie budynki w Rynku wraz z murowanym ratuszem, którego już nie odbudowano (w jego miejscu jest obecnie fontanna).

1794 r. - ZAGAJE: kwaterujący w Pińczowie Kościuszko wysłał na rozpoznanie terenu II Małopolską Brygadę Kawalerii Narodowej. Oddziały idąc przez:  Niegosławice i Konary (wzdłuż rzeki Mierzawy) w pogoni za Kozakami Denisowa 24 maja doszły do wroga. W Zagaju doszło do walki ze strażą tylną kozaków Denisowa. Bitwę wygrali Polacy. Ciała poległych Polaków i Kozaków załadowano na wozy i przewieziono w okolice drogi Zagaje – Łysaków i pochowano ich we wspólnej mogile.

1953 r. – KIELCE: odsłonięto pomnik Żeromskiego,

PONIEDZIAŁEK, 24 MAJA: W POLSCE

1609 r. – Król Zygmunt III Waza opuścił wraz z rodziną i dworem Wawel, przenosząc się na stałe do Warszawy,

1807 r. – IV koalicja antyfrancuska: dowództwo pruskie podpisało akt kapitulacji Gdańska przed wojskami Napoleona Bonapartego,

1829 r. – Car Mikołaj I Romanow został koronowany w Warszawie na króla Polski,

1906 r. – oddano do użytku kamienną wieżę widokową na Wielkiej Sowie w Sudetach,

1931 r. – w Raszynie pod Warszawą uruchomiono stację radiową, pokrywającą swym zasięgiem całe terytorium Polski,

1945 r. – oddział mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” stoczył zwycięską bitwę w Lesie Stockim na Lubelszczyźnie z pięciokrotnie większymi siłami operacyjnymi NKWD, KBW i UB.

PONIEDZIAŁEK, 24 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

W poniedziałek planowana jest dostawa do Polski 1,2 mln szczepionek Pfizera - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. 

# # #

Dziś startuje Europejski Kongres Gospodarczy Online w Katowicach. W trakcie dwóch dni Kongresu, czyli dziś i jutro, będą się odbywały, za pośrednictwem transmisji live, prezentacje, rozmowy i debaty poświęcone gospodarce.

Reprezentanci polskiego rządu, ekonomiści, eksperci i praktycy będą rozmawiać m.in. o Polskim Ładzie, Krajowym Planie Odbudowy, energetyce odnawialnej, gospodarce po przejściach, międzynarodowej ekspansji w nowych realiach czy o Cyber Poland 2025. Przewidziano także rozmowy o trendach przyszłości, technologiach, geopolityce, rynku pracy i edukacji oraz e-commerce.

Kongres w poniedziałek otworzy panel "Nowy Polski Ład. Gospodarka po przejściach. Nowy europejski Bauhaus. Priorytety czasu odbudowy". Udział w nim weźmie m.in. komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel; wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin; prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys; były premier, poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek; prezeska i dyrektorka Digital Industries, Siemens Polska Dominika Bettman.

# # #

Zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - 24 maja, obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W Państwie Środka jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

Główne uroczystości w Polsce organizowane, co roku przez stowarzyszenie "Sinicum" im. Michała Boyma SJ odbędą się dziś w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Po mszy św. o godz. 18.00 w intencji Kościoła w Chinach, odbędzie się prelekcja na temat tajnego "Porozumienia Tymczasowego" między Watykanem a Chińską Republiką Ludową, którą wygłosi dr. Marek Tylkowski - historyk i badacz Chin specjalizujący się w chińskiej myśli nowożytnej, lektor języka chińskiego.

Reklama