Poranek w RK: dlaczego czytam książki? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 23.04.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP, IAR
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 r. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. To najlepszy wynik od 6 lat.

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

CZYTAM KSIĄŻKI, BO...
TO ŚWIETNA ROZRYWKA
POSZERZAJĄ ZASÓB SŁOWNICTWA
TO WIEDZA
DZIAŁAJĄ NA WYOBRAŹNIĘ
UCZĄ ORTOGRAFII
BEZ TEGO NIE ZASNĘ

*****

Dziś jest piątek, 23 kwietnia, 113. dzień roku.

Do końca roku zostało 252 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:28

Zachód słońca w Kielcach: 19:44

Dzień trwa 14 godzin i 16 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 7 minut.

Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech oraz Achilles, Adalbert, Egidia, Feliks, Fortunat, Gabriela, Gerard, Gerarda, Helena, Idzi, Ilona, Maria, Marol, Wojciecha, Nastazja

*****

Przysłowie na dziś:

„Gdy na Wojciecha rano plucha, do połowy lata będzie ziemia sucha”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Geografa

Międzynarodowy Dzień Świadomości

Dzień Języka Hiszpańskiego

Dzień Języka Angielskiego

*****

PIĄTEK, 23 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:

-NIEKRASÓW: oddział partyzancki „Jędrusie” pod dowództwem Józefa Wiącka „Sowa” w pobliżu wsi Niekrasów rozbroił niemiecki patrol. Zginął dowodzący nim oficer, a 8 było rannych.

-SKARŻYSKO-KAMIENNA: za namową żołnierzy konspiracyjnej kompanii "Malwa" z Podobwodu Skarżysko-Kamienna 21 sowieckich żołnierzy, którzy służyli dla Niemców i wchodzili w skład straży w fabryce „Hasag”, zdezerterowało z kolaboracyjnej służby. Grupa ta z pełnym uzbrojeniem przeszła do lasu wchodząc w skład oddziału partyzanckiego ppor. Seweryna Maczugi „Wrzos”.

*****

PIĄTEK, 23 KWIETNIA: W POLSCE

997 r. – męczeńska śmierć biskupa Wojciecha podczas misji ewangelizacyjnej do kraju Prusów,

1313 r. - pierwsza wzmianka o Warszawie,

1810 r. – w kościele pw. św. św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie został ochrzczony Fryderyk Chopin,

1910 r. – we Lwowie władze austriackie zarejestrowały Związek Strzelecki. Jego oficjalnym celem miało być pielęgnowanie ćwiczeń sportowych i gimnastycznych i wyrabianie za pomocą nich w członkach ducha męskości, karności i łączności,

1935 r. - Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki podpisał na Zamku Królewskim w Warszawie uchwaloną przez Sejm nową Konstytucję RP (tzw. Konstytucję Kwietniową).

1937 r. - Sejm ustanowił dzień 11 listopada Świętem Niepodległości,

1960 r. - otwarto studencki klub „Pod Jaszczurami” w Krakowie,

1990 r. - zarejestrowano Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

*****

PIĄTEK, 23 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Duda zabierze głos podczas debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

W ostatnich dniach prezydent Duda prowadził z liderami regionu rozmowy poprzedzające szczyt; rozmawiał z prezydentami: Słowenii Borutem Pahorem, Litwy Gitanasem Nausedą oraz Bułgarii Rumenem Radewem. W poniedziałek prezydent spotkał się z członkami Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

W rozpoczętym w czwartek dwudniowym szczycie, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji. Ze względu na pandemię wydarzenie będzie ma charakter wirtualny.

Biden, który pierwszego dnia swojej prezydentury zadecydował o powrocie USA do paryskiego porozumienia klimatycznego, ma nadzieję, że inne państwa dołączą do Stanów Zjednoczonych w ambitnych zobowiązaniach, by znacząco ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

# # #

Trzeci i ostatni dzień konferencji ToGetAir odbywającej się w Warszawie. W jej ramach eksperci, politycy i naukowcy będą rozmawiać o przyszłości polityki klimatycznej w Polsce i na świecie. Omawiane będą także skutki wdrażania programów wspierających środowisko:
Organizatorzy zaplanowali sześć paneli dyskusyjnych. Będą one dotyczyć między innymi klimatycznych aspektów rządowego programu Nowy Ład, transformacji cyfrowej, gospodarki odpadami oraz zmianach w produkcji i przetwórstwie rolnym - poinformował współorganizujący konferencję ToGetAir Jakub Pawłowski.

# # #

Osoby urodzone w 1972 roku mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.
W sobotę rejestrować się będzie mógł rocznik 1973. Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników. Z kolei od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

# # #

Uroczystość św. Wojciecha - głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.
W południe w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. Patrona miasta uczczą także lokalne władze, podczas specjalnej sesji Rady Miasta. Główne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha odbędą się w najbliższy weekend.

Tagi do tego wpisu
Reklama