PORANEK w RK: gdzie na wakacje?

Data publikacji: 30.06.2020 06:27
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. pixabay.com

Gdzie zamierzają Państwo spędzić letnie miesiące. Będzie to dom? Działka? Może krótki wyjazd na camping? Za granicą?

Zapraszamy do rozmowy numerem telefonu 41 200 20 20 i mailowo poranek@radio.kielce.pl.

Poranek w Radiu Kielce do godziny 9.00.

*****

Dziś jest wtorek, 30 czerwca, 182. dzień roku. Do końca roku pozostało 184

Wschód słońca: 04:21

Zachód słońca: 20:58

Dzień trwa 16 godz. 36 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 minuty.

Imieniny obchodzą: Bazyli, Bazylides, Ciechosława, Emilia, Ermentruda, Jan, Leon, Leona, Lucyna, Marcjalis, Milena, Teobald, Teobalda, Trofim, Władysław i Władysława

*****

Przysłowie na dziś: „Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”

 

 

*****

Święto Wojsk Aeromobilnych

Święto Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej

Dzień Motyla Kapustnika

Dzień Asteroid
*****

WTOREK, 30 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1915 r. - I Brygada Legionów Polskich stoczyła zwycięską bitwę pod Tarłowem. W walkach wyróżnił się 1. Pułk Piechoty pod dowództwem mjr Rydza-Śmigłego, który zdobył Redutę Tarłowską, otwierając I Brygadzie drogę ku Wiśle. Zakończenie walk 2 lipca.

1943 r. - Dębno - Rozstrzelanych 29 Polaków, w tym 8 kobiet i 4 dzieci. Zbrodni dokonał 62 zmotoryzowany pluton żandarmerii ubezpieczany przez żołnierzy Wehrmachtu z 955 batalionu zabezpieczającego.

1944 r. - oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego "Marcin" wysadził pomiędzy stacjami Czarnca i Żelisławice pociąg. W wyniku walki zginęło 9 Niemców, a dwóch wzięto do niewoli.

 

WTOREK, 30 CZERWCA: W POLSCE 

1587 r. – po śmierci króla Stefana Batorego rozpoczęła się wolna elekcja w podwarszawskiej Woli, w wyniku której nowym królem został Zygmunt III Waza.

1651 r. – Powstanie Chmielnickiego: podczas bitwy pod Beresteczkiem doszło do szturmu głównych sił polskich dowodzonych osobiście przez króla Jana Kazimierza oraz jazdy prowadzonej do boju przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, co doprowadziło do pogromu przeciwników i ucieczki chana Islama III Gireja i Bohdana Chmielnickiego. Ostateczny cios wojska polskie zadały Kozakom 10 lipca, na bagnach nad rzeką Płaszówką.

1893 r. – w Lasach Ponarskich na Wileńszczyźnie odbył się I Zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym Józef Piłsudski został wybrany do władz partii, tj. Komitetu Robotniczego (później Centralnego Komitetu Robotniczego).

1929 r. – W mauzoleum w Parku Strzeleckim w Tarnowie pochowano sprowadzone z Syrii prochy gen. Józefa Bema.

1940 r. – gen. Stefan Rowecki ps. „Grot” objął dowództwo nad Związkiem Walki Zbrojnej.

1943 r. – aresztowanie przez Gestapo w Warszawie dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego ps. „Grota”. Dowództwo nad AK przejął gen. Tadeusz Bór-Komorowski.

1946 r. – tzw. referendum ludowe („3 x Tak”) zorganizowane przez komunistów, w celu sprawdzenia poparcia w społeczeństwie. Wobec druzgocącej klęski, komuniści podali opinii publicznej sfałszowane wyniki.

1954 r. – Ostatnie dotychczas widziane w Polsce całkowite zaćmienie Słońca.

1983 r. - na bramie Stoczni Gdańskiej znaleziono powieszone ciało Jana Samsonowicza, działacza NSZZ „Solidarność” i opozycji demokratycznej, jednego z inicjatorów powstania Ruchu Młodej Polski.

WTOREK, 30 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś (godz. 12.30) na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie zostanie pochowany Lesław Skinder, popularny komentator sportowy Polskiego Radia, sprawozdawca z kilkunastu letnich i zimowych igrzysk olimpijskich oraz z wielu mistrzostw świata i Europy w lekkoatletyce. Zmarł 23 czerwca, w wieku 88 lat.

# # #

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski będzie we wtorek w województwie pomorskim. Najpierw o godz. 9.30 w Tczewie weźmie udział w briefingu z udziałem prezydenta tego miasta Mirosława Pobłockiego. O godz. 11.45 kandydat KO będzie miał spotkanie z samorządowcami w Kartuzach, a o godz. 12.15 spotkanie z mieszkańcami Kartuz. Następnie Trzaskowski odwiedzi Kościerzynę, gdzie o godz. 13.30 spotka się z mieszkańcami. Po południu, o godz. 17, będzie miał wystąpienie na rynku w Chojnicach.

Reklama