Poranek w RK: Internet pożyteczny czy niebezpieczny?

Data publikacji: 25.05.2021 06:10
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay

Bać się czy korzystać z Internetu? Wyniki najnowszego badania pokazują, że większość seniorów, bo 54 proc., uważa, że korzystanie z Internetu jest niebezpieczne. Obawiają się przede wszystkim oszustów, kradzieży i wycieku swoich danych. Do czego wykorzystują Internet? Czy pandemia nasiliła działania oszustów?

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym: Internet pożyteczny czy niebezpieczny?

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest wtorek, 25 maja, 145. dzień roku.

Do końca roku zostało 220 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 04:39

Zachód słońca w Kielcach: 20:31

Dzień trwa 15 godzin i 52 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 31 minuty.

Imieniny obchodzą: Grzegorz, Magda oraz Aldhelm, Beda, Borzysław, Dionizy, Heladia, Heladiusz, Imisława, Leon, Leona, Marcjanna, Mariusz, Wenerand, Zenobiusz

*****

Przysłowie na dziś:

„Jeśli w maju często grzmot, rośnie wszystko w lot”

*****

Nietypowe święta:

Europejski Dzień Sąsiada

Dzień Stemplarza

Dzień Piwowara

Dzień Ręcznika

Dzień Weterana

Dzień Wyzwolenia Afryki

Dzień Królewny

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

*****

WTOREK, 25 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1647 r.  – PIŃCZÓW: Augustyn Kordecki zostaje przeorem w Pińczowie,

1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: Kościuszko przesunął swą dywizję z Pińczowa na silną pozycję nad Mierzawą, zakładając obóz w Konarach i Przyłęku. Pierwsze oddziały Kościuszki docierają do Jędrzejowa.

1943 r. – WOLA SZCZYGIEŁKOWA koło Bodzentyna:  Niemcy z 62 zmot. Plutonu żandarmerii ubezpieczanej przez Wehrmacht z 955 batalionu zabezpieczającego zamordowali 21 osób, w tym 1 kobietę.

1944 r. – STARACHOWICE: patrol dywersyjny Obwodu Iłża pod dowództwem Zdzisława Zienkiewicza „Alter” wykonali wyrok w Wierzbniku na gestapowcu Erichu Schutzu. W walce poległo 2 żołnierzy AK. W odwecie Niemcy rozstrzelali 18 mieszkańców Kielc.

1945 r.  – PORĘBA, wieś w powiecie Jędrzejowskim: doszło do spotkania przedstawicieli Oddziału AK „Michała” z dowódcą Oddziału NSZ „Buka”.  Ustalono datę ataku na więzienie w Pińczowie na noc 3/4.06.1945 roku.

WTOREK, 25 MAJA: W POLSCE

1477 r. - Wit Stwosz rozpoczął w Krakowie pracę nad Ołtarzem Mariackim,

1919 r. - do Polski powróciła 4. Dywizja Strzelców dowodzona przez gen. Lucjana Żeligowskiego,

1940 r. - Jan Skorobohaty-Jakubowski został tymczasowo Delegatem Rządu na Kraj,

1948 r. – w więzieniu w Warszawie strzałem w tył głowy został zamordowany przez komunistów rtm Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r.), kawalerzysta, żołnierz AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o niewyobrażalnym wymiarze eksterminacji Polaków i Żydów prowadzoną przez Niemców, uczestnik Powstania Warszawskiego, kurier podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. Historyk brytyjski, prof. Michaelo Foot zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

1957 r. – w Warszawie zmarł płk Wacław Kostek-Biernacki (ur. 28 września 1884 r.), szef żandarmerii oddziałów strzeleckich i legionowych, w II RP m.in. komendant Twierdzy Brzeskiej oraz wojewoda nowogródzki i poleski, w wojnie obronnej 1939 r. Główny Komisarz Cywilny przy Naczelnym Wodzu, internowany w Rumunii, po wojnie uwięziony przez władze komunistyczne, skazany w 1953 r. z paragrafu O odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia; ze względu na tragiczny stan zdrowia zwolniony z więzienia w 1955 r.

1975 r. – w Warszawie zakończył się 27. Wyścig Pokoju. Po raz czwarty i ostatni w swej karierze zwyciężył Ryszard Szurkowski.

WTOREK, 25 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

***** 

Godz. 9:00 - Obchody 73. rocznicy upamiętniania zamordowania rtm. Witolda Pileckiego Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walk z Totalitaryzmem. Składanie kwiatów w hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu pod Ścianą Śmierci, przez osoby prywatne i instytucje państwowe.

Godz. 11:00 - Debata online poświęcona wpływowi Funduszu Odbudowy na polską politykę,

Godz. 12:00 -  Konferencja prasowa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Konfederacji Lewiatan nt. projektu realizowanego we współpracy pomiędzy Konfederacją Lewiatan i OPZZ - Agencja Zatrudnienia Przyjazna Pracownikom,

Godz. 12:30 - Otwarcie strefy motosportu ORLEN TEAM, z udziałem m.in. Anny Krupki, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Reklama