Poranek w RK: jacy są „żelaźni” kandydaci do „złota”?

Data publikacji: 23.07.2021 06:15
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Mateusz Marek / Mateusz Marek

Dziś oficjalny początek XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 będą rywalizować w 37 dyscyplinach. Igrzyska odbędą się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku, jednak rywalizacja sportowa rozpoczęła się już 21 lipca, gdy zostały rozegrane pierwsze mecze w turnieju piłki nożnej i softballu.

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie są nasze apetyty na sukcesy – jacy są „żelaźni” kandydaci do „złota”?  

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest piątek, 23 lipca, 204. dzień roku.

Do końca roku zostało 151 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 04:56

Zachód słońca w Kielcach: 20:33

Dzień trwa 15 godzin i 37 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 46 minut.

Imieniny obchodzą: Apolinaria, Bogna, Brygida oraz Apolinary, Bolesław, Jan, Jan Kasjan, Joanna, Sławosz, Kasjan, Krystyn, Liboriusz, Olimpiusz, Romula, Żelisław

*****

Przysłowie na dziś:

„Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Włóczykija

*****

PIĄTEK, 23 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. - OSTROWIEC ŚW.: bojówka Armii Ludowej z oddziału Mariana Olczyka "Lwa" wysadziła w powietrze most na Kamiennej.

PIĄTEK, 23 LIPCA: W POLSCE

1422 r. - król Władysław II Jagiełło nadał szlachcie przywilej czerwiński.

1792 r. - król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej.

1817 r. - w krypcie św. Leonarda na Wawelu został pochowany książę Józef Poniatowski.

1873 r. - wysłano pierwszą pocztówkę na terenie obecnej Polski, przedstawiającą widok Śnieżki.

1920 r. – z polecenia bolszewików polscy komuniści w Moskwie na czele z Julianem Marchlewskim, Feliksem Dzierżyńskim i Feliksem Kohnem zawiązali Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, który w przypadku zwycięstwa Armii Czerwonej miał przejąć władze w Polsce. Od 30 lipca Komitet działał w Białymstoku.

1944 r.:

- PKWN wydał dekret o podporządkowaniu spraw dotyczących Armii Krajowej i innych polskich organizacji kompetencji sądów wojskowych ZSRS.

-wyzwolono obóz koncentracyjny na Majdanku, na terenie którego Sowieci natychmiast utworzyli obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę hitlerowską.

PIĄTEK, 23 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Godz. 12:00 - Konferencja prasowa nt. drugiego naboru w programie "Zielony Transport Publiczny", z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbereżnego oraz prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Macieja Chorowskiego

Godz. 17:00 - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w prezentacji książki pt. "Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny" wydanej przez Muzeum Dulag 121 oraz w spotkaniu z cyklu Karty Historii oraz odznaczy medalami "Pro Patria" osoby szczególnie zasłużone dla Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie.

Reklama