Poranek w RK: jak dożyć 100 lat?

Data publikacji: 03.08.2020 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay

Życzenia dożycia 100 lat słyszymy podczas każdej rocznicy urodzin. Wierzymy w moc dobrych intencji, jednak na długość życia wpływ ma wiele czynników. Naukowcy od lat starają się ustalić, co może sprawić, aby nasze życie w zdrowiu trwało jak najdłużej. Tylko jak to osiągnąć?

Jaki jest Państwa sposób na długowieczność, co robić, by długo i zdrowo żyć? A czego robić się nie powinno?

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest poniedziałek, 3 sierpnia, 216. dzień roku. Do końca roku pozostało 150 dni.

Wschód słońca: 05:03

Zachód słońca: 20:20

Dzień trwa 15 godz. 16 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 24 minut.

Imieniny obchodzą: Augustyn, Cyra, Dalmacjusz, Eufroniusz, Lidia, Marana, Miłosław, Nikodem, Nikodema, Piotr, Symeon i Szczepan..

*****

Przysłowie na dziś „Jak na Piotra posuszy, lato jesień przesuszy”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Arbuza

*****

PONIEDZIAŁEK, 3 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

2 na 3 lipca 1943 r.

Oddziały Jana Piwnika „Ponury” uderzyły na 2 pociągi pospieszne. Akcje przeprowadzono na pociąg relacji Warszawa–Kraków w rejonie bloku kolejowego Jędrów koło Suchedniowa, gdzie akcją dowodził cichociemny ppor. Waldemar Szwiec „Robot” oraz na pociąg relacji Kraków–Warszawa koło stacji kolejowej Łączna, gdzie dowodził cichociemny ppor. Rafał Niedzielski „Mocny”.

Obie akcje, mimo że nie zdołano zająć wagonów, można uznać za udane. Zgrupowania zdobyły pewną ilość uzbrojenia oraz amunicji. Był to także świetny sprawdzian zdolności współdziałania poszczególnych oddziałów w takich przedsięwzięciach. Niestety, poległ jeden partyzant strz. Bronisław Zaczkiewicz „Ignac”. Natomiast wysokość strat po drugiej stronie nie jest dokładnie znana. Według niemieckich danych było 8 zabitych i około 40 rannych. Prawdopodobnie nie jest to ostateczna liczba, zważywszy na częste pomniejszanie efektów akcji partyzanckich przez okupanta oraz na rozmiar samej akcji, w tym zderzenie pociągów.

Jeżeli chodzi o wysokość strat niemieckich podawaną w relacjach partyzantów, to jest ona kilkadziesiąt razy większa. Niektórzy mówili nawet o 200 zabitych! Liczba ta wydaje się raczej kilkakrotnie zawyżona. Jednak dziś nie jest możliwe ustalenie ścisłych danych. Do tego doszła 12-godzinna przerwa w ruchu kolejowym.

1944 r.

- żołnierze z oddziału partyzanckiego Bolesława Boczarskiego "Jurand" (oddział ochrony radiostacji Komendy Okręgu Kielce) przeprowadzili w okolicy Zagnańska trzy akcje rozbrojeniowe. Zdobyto kilka karabinów.

- w gajówce Komorów koło Chlewisk (Obwód Końskie) patrol z batalionu Antoniego Hedy "Szary" pod dowództwem por. Zygmunta Kiepasa „Krzyk” miał wykonać wyrok na nadleśniczym. Podczas akcji zginął Aleksander Kosiur  „Zant”.

 

PONIEDZIAŁEK, 3 SIERPNIA:  W POLSCE 

1816 r. - W Warszawie odbyło się prawykonanie Pieśni narodowej za pomyślność króla z muzyką Jana Nepomucena Piotra Kaszewskiego i tekstem Alojzego Felińskiego, będącej oficjalnym hymnem Królestwa Kongresowego. Obecnie pieśń, ze zmienionym tekstem, znana jest pod tytułem Boże, coś Polskę.

1914 r. - w krakowskich Oleandrach odbyła się mobilizacja oddziałów strzeleckich oraz sformowana została I Kompania Kadrowa, w skład której weszło 144 żołnierzy ze Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Józef Piłsudski wygłosił do żołnierzy „Kadrówki” historyczny rozkaz, w którym stwierdził, że stają się kadrą, z której rozwinie się przyszła Armia Polska.

1915 r. - I wojna światowa: strategicznym zwycięstwem polskich legionistów zakończyła się bitwa pod Jastkowem z Rosjanami.

1954 r. - Milicja przeprowadziła akcję „X-2”, w wyniku której do obozów pracy wysiedlono ponad 1500 zakonnic oraz skonfiskowano 323 obiekty zakonne.

 

PONIEDZIAŁEK, 3 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

10:00 - Briefing prasowy z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w związku z podpisaniem umowy na realizację trasy S1 między Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej, także z udziałem ministra funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

11:00 - Prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

11:00 - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w otwarciu wystawy poświęconej Państwowemu Korpusowi Bezpieczeństwa - polskiej konspiracyjnej formacji policyjnej Delegatury Rządu na Kraj działającej w latach 1940-1944.

11:00 - Otwarcie plenerowej wystawy krakowskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie "Pomagamy w każdym czasie".

12:00 - Konferencja prasowa poświęconą budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej, z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

12:00 - Konferencja prasowa nt. fabularno-dokumentalnego filmu pt. "Powstanie Kardynała" opowiadającego historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego pod pseudonimem "Radwan III" w okresie Powstania Warszawskiego.

18:00 - Obchody 76. rocznicy zdobycia niemieckiego posterunku żandarmerii Nordwache przez żołnierzy Batalionu "Chrobry", organizowane przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską i szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

Reklama