PORANEK w RK: jak ograniczyć śmieci na cmentarzu?

Data publikacji: 27.10.2020 06:15
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek odbędzie się ogólnopolska akcja "Mniej śmieci – więcej pamięci". Jej celem jest troska, aby po nawiedzeniu grobów bliskich na cmentarzach nie pozostały tony plastiku. Czy można ograniczyć śmieci na cmentarzach?

Zapraszamy do rozmowy. Numer telefonu do naszego studia 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl

*****

Dziś jest wtorek, 27 października, 231. dzień roku.

Do końca roku pozostało 65 dni.

Wschód słońca: 06:25

Zachód słońca: 16:14

Dzień trwa 9 godz. 48 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 53 minut.

Imieniny obchodzą: Iwona, Manfred, Sabina oraz Barnim, Frumencjusz, Józef, Kapitolina, Manfreda, Siestrzemił, Wielebor

*****

Przysłowie na dziś: „Jesień bezdeszczowa to zima wiatrowa”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej

*****

WTOREK, 27 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1898 r. – SWARYSZÓW, gmina Sędziszów: urodził się Józef Hartman. Jako młody chłopak wziął udział w proteście przeciwko powołaniu Rady Regencyjnej w Jędrzejowie, gdzie został pchnięty bagnetem i aresztowany. Siedział w więzieniu kieleckim przy ul. Zamkowej, skąd udało mu się po miesiącu uciec dzięki pomocy kolegów z POW. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wziął udział w Bitwie Warszawskiej i Niemeńskiej. Za odniesioną ranę i udział w walkach dwukrotnie otrzymał Krzyż Walecznych. W 1934 roku Józef Hartman został adiutantem prezydenta Ignacego Mościckiego. Zaszczytną funkcję pełnił aż do momentu rezygnacji prezydenta z urzędu w 1939 r. Wstąpił do odtwarzanego we Francji wojska.

Był jednym z pierwszych, którzy ukończyli to szkolenie cichociemnych, ale ostatecznie nie został przerzucony do kraju bowiem był powszechnie znany. W lipcu 1941 roku został komendantem kursu walki konspiracyjnej. Stworzył świetne warunki dla przyszłych skoczków. Dzięki temu otrzymał od żołnierzy przydomek „papa” lub „tata”, który z czasem przekształcił się w dumne określenie „Ojciec Cichociemnych”. Władze PRL pozbawiły go obywatelstwa polskiego. Zmarł 24 kwietnia 1979 roku w Londynie. Został pochowany na cmentarzu w New Brentford.

1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:

– KRZEPIN powiat Włoszczowa: skoncentrowane w celach ćwiczeń oddziały 74 pp AK oraz i batalion 2 ppLeg. AK zostały zaatakowane przez niemiecką obławę antypartyzancką. W wyniku 7-mio godzinnych walk część niemieckich sił została rozbita. Straty nieprzyjaciela to 30 zabitych i 3 rannych. Do niewoli wzięto 99 Niemców. Straty własne: trzech zabitych i pięciu ciężej rannych.

- BIAŁY ŁUG w gminie Słupa Konecka: doszło tu do całodziennej bitwy stoczonej przez 25 pułk piechoty AK. III batalion tego pułku składał się z rozbitych pod Jaktorowem oddziałów Grupy Kampinos. Oddziały którym udało się przebić wywodziły się głównie ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK którym dowodził cichociemny por. Adolfa Pilcha „Dolina”. Kilka dni wcześniej oddział por. "Doliny" dotarł do Górek Niemojewskich, gdzie weszli w skład 25 pp. Bitwa pod Białym Ługiem trwała cały dzień. Szalę przechylił oddział Adolfa Pilcha, stosując głębokie obejście pozycji nieprzyjaciela i nagłe uderzenie od tyłu. W walce zginęło ponad 100 Kałmuków i Ukraińców z SS Galizien. Straty własne - 9 zabitych i 20 rannych.

 

WTOREK, 27 PAŹDZIERNIKA:  W POLSCE

1918 r. – w Cieszynie odbył się wiec, podczas którego mieszkańcy miasta zadeklarowali swoją przynależność do Polski.

1924 r. – na zaproszenie profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Marszałek Józef Piłsudski rozpoczął cykl wykładów historycznych poświęconych Powstaniu Styczniowemu pt. Wpływ Wschodu i Zachodu w epoce 1863 roku. Z uwagi na ogromne zainteresowanie, wykłady (27-29 października) wygłoszone były w największej sali w Wilnie – Teatrze na Pohulance.

1930 r. – w Gdyni powołano Ligę Morską i Kolonialną, która podniosła postulat posiadania przez Polskę kolonii na Madagaskarze i Liberii.

PONIEDZIAŁEK, 27 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś Sejm rozpocznie dwudniowe posiedzenie; pierwszym punktem obrad ma być informacja minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama