Poranek w RK: jak oszczędzać prąd? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 06.10.2021 06:15
Autor: Marcin Przemirski , Dionizy Krawczyński / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy oszczędzamy prąd? Dziś jest Dzień Efektywności Energetycznej. Chodzi o nauczenie, jak możemy oszczędnie gospodarować energią we własnych domach. Rachunki za energię elektryczną to jeden z podstawowych wydatków w każdym domu. Warto więc zastanowić się jak oszczędzić bez niepotrzebnych wyrzeczeń.

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jak oszczędzać prąd?

SKĄD TANIEJ POZYSKIWAĆ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ?
żarówki energooszczędne
fotowoltaika
fermy wiatrowe
przydomowe elektrownie wodne

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest środa, 6 października, 279 dzień roku.

Do końca roku zostało 86 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 06:49

Zachód słońca w Kielcach: 18:03

Dzień trwa 11 godzin i 14 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godzin i 9 minut.

Imieniny obchodzą: Artur, Brunon, Fryderyka oraz Alberta, Askaniusz, Baldwin, Baldwina, Bronisław, Bruno, Magnus, Monika, Renat, Roman, Wiara

*****

Przysłowie na dziś:

„W październiku kawek gromada, słotne dni nam zapowiada”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Efektywności Energetycznej

Dzień Borsuka

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

*****

ŚRODA, 6 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1942 r. -  CHMIELNIK: Niemcy przystąpili do likwidacji żydowskiego getta. Założono je w pierwszej połowie 1941 roku i obejmowało ono całe miasto Chmielnik z wyłączeniem ulic przyległych bezpośrednio do pól. Likwidację getta zakończono w marcu 1943 roku. W getcie w październiku 1942 roku było około 13.000 osób.

1944 r. – PIECYKI gajówka: batalion pod dowództwem Antoniego Hedy „Szary” ze składu 3 ppLeg. AK który dotarł do gajówki Piecyki (między Gowarczowem, a Przysuchą), licząc na odpoczynek, wpadł w przygotowywana przez Niemców obławę.  W początkowej fazie, ze względu na zaskoczenie, inicjatywa należała do Niemców, ale ostatecznie zwycięstwo należało do żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Zwycięstwo okupili oni stratą dwóch zabitych: kpr. „Roland” Marian Kosiak, „Głos”  Stefan Serba i 1-2 rannych. Niemcy stracili 40-45 zabitych i ponad 100 rannych.

ŚRODA, 6 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE

1409 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: wojska króla Władysława II Jagiełły odbiły Bydgoszcz.

1641 r. – na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie elektor brandenburski i książę pruski Fryderyk Wilhelm Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Władysławowi IV Wazie.

1788 r. – w Warszawie rozpoczął obrady trwający cztery lata Sejm zwany Wielkim lub Czteroletnim, którego celem było zreformowanie ustroju Rzeczypospolitej. Głównym sukcesem obrad było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

1918 r. – odbyło się zaprzysiężenie Armii Polskiej we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera.

1933 r. – w Krakowie odbyły się obchody 250. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, w których wziął udział Marszałek Józef Piłsudski. Na Błoniach Krakowskich miała miejsce największa w dziejach Polski rewia kawalerii, w której wzięło udział 12 pułków ułanów. Rewia miała zademonstrować siłę i gotowość Wojska Polskiego na wypadek proponowanej rządowi Francji przez Marszałka Piłsudskiego wojny prewencyjnej narzuconej Niemcom, w związku z dojściem Hitlera do władzy. Po rewii Marszałek Józef Piłsudski, Prezydent RP i najwyżsi dowódcy WP wzięli udział w Mszy św. na Wawelu oraz oddali hołd Janowi III Sobieskiemu przy jego sarkofagu w podziemiach Katedry.

1939 r. – kampania obronna: zakończyła się bitwa pod Kockiem.

1954 r. – uwięziony przez władze PRL prymas kardynał Stefan Wyszyński został drogą lotniczą przewieziony z miejsca odosobnienia w Stoczku Klasztornym do Prudnika.

1971 r. – bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie wysadzili w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w której miała się odbyć akademia ku czci MO i SB. W pokazowym procesie Jerzego skazano na karę śmierci, a Ryszarda na 25 lat więzienia. Na skutek interwencji m.in. dostojników kościelnych, karę śmierci zamieniono na dożywocie.

ŚRODA, 6 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Godz. 10:00 – Warszawa:  briefing prasowy minister Marleny Maląg oraz sekretarza stanu w MRiPS Stanisława Szweda dotyczący sytuacji na rynku pracy

Reklama