Poranek w RK: jak się nauczyć jeździć na rowerze?

Data publikacji: 27.05.2021 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
26.05.2019 / Fot. Maciej Makuła / Radio Kielce

Jazda na rowerze to umiejętność niezwykle przydatna – ułatwia i przyspiesza przemieszczanie się, a dodatkowo dostarcza nam masę frajdy. Po trzecie wreszcie, raz nabyta pozostaje z nami do końca życia.

W „Aktualnościach Dnia” dziś o jeździe na rowerze.

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest czwartek, 27 maja, 147. dzień roku.

Do końca roku zostało 218 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 04:37

Zachód słońca w Kielcach: 20:34

Dzień trwa 15 godzin i 57 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 26 minut.

Imieniny obchodzą: Jan, Oliwier oraz Augustyn, Eutropiusz, Fryderyk, Fryderyka, Izydor, Julian, Lucjan, Magdalena, Małgorzata, Oliwer, Radowit, Świętobor

*****

Przysłowie na dziś:

„Wody w maju stojące szkodę przynoszą łące”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

*****

CZWARTEK, 27 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1797 r. - ur. Gustaw hrabia Małachowski, m.in. wiceminister spraw zagranicznych w powstańczym rządzie narodowym Powstania Listopadowego. Poseł z powiatu szydłowieckiego województwa sandomierskiego na sejm powstańczy. W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1831 utworzył Oddział Strzelców Celnych. Po upadku powstania listopadowego udał się na emigrację.

1809 r. – SANDOMIERZ: w okolicy miasta maja miejsce liczne potyczki. Ostatecznie Austriacy wycofali się pod naciskiem polskich oddziałów. 

1863 r. – SZYDŁOWIEC: na czele 15 konnych żandarmów wpadł porucznik Wiśniewski (oddział powstańców styczniowych) i rozpędził zaskoczoną rosyjską załogę.

1943 r. – KIELCE: Niemcy zamordowali 45 żydowskich dzieci

CZWARTEK, 27 MAJA: W POLSCE

1462 r. – podczas zjazdu w Głogowie król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk i król Czech Jerzy z Podiebradów podpisali sojusz skierowany oficjalnie przeciw Imperium Osmańskiemu, a faktycznie przeciw atakom papieża Piusa II na Polskę (za wojnę z zakonem krzyżackim) i Czechy, których monarcha uważany był za króla husyckiego.

1727 r. – otwarto dla publiczności Ogród Saski w Warszawie.

1929 r. – koło Łowicza Eugeniusz Bodo doprowadził do wypadku swojego Chevroleta, którym podróżował wraz z kolegami z kabaretu „Morskie Oko”, w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł aktor Witold Roland.

1947 r. – na dworcu kolejowym w Lesznie doszło do strzelaniny między żołnierzami Wojska Polskiego a pijanymi żołnierzami sowieckimi, próbującymi uprowadzić polską dziewczynę – pochodzącą z Kresów. W wyniku starcia zginęło trzech Rosjan. W pokazowym procesie polskich żołnierzy zapadły wysokie wyroki, włącznie z karami śmierci (rozstrzelani zostali por. Jerzy Przerwa, kan. Władysław Łobuza i kpr. Wiesław Karwasiński).

1983 r. – otwarto dla publiczności statek-muzeum „Dar Pomorza”.

CZWARTEK, 27 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Godz. 09:00 Konferencja prasowa - Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, emisja znaczka pocztowego, z udziałem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anny Krupki

Godz. 12:00 Debata ekspertów pt. "Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19?", organizowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Reklama