PORANEK w RK: jak się nie dać sprytnym oszustom?

Data publikacji: 07.10.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Sułek /

Fałszywy pretekst spotkania, nieistniejące nagrody i rzekome promocje po to, by zwabić konsumentów na pokazy handlowe i sprzedać im produkty po zawyżonych cenach.

Kolejna kara: bon turystyczny na 3-dniowy pobyt gratis, który uprawniał jedynie do zniżek, albo „nagrody”, za które trzeba było zapłacić. Prezes UOKiK nałożył kolejną karę za nieuczciwe pokazy.

Skąd bierze się popularność pokazów handlowych - dobre produkty czy manipulacja sprzedawców? Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest środa, 7 października, 281. dzień roku. Do końca roku pozostało 85 dni.

Wschód słońca: 06:50

Zachód słońca: 17:56

Dzień trwa 11 godz. 06 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 34 minut.

Imieniny obchodzą: Justyna, Marek, Amelia oraz Amalia, Apulejusz, August, Bachus, Bakchus, Blanka, Marceli, Maria, Mateusz, Rodsław, Rosława, Rościsława, Sergiusz, Stefan, Tekla, Mirela

*****

Przysłowie na dziś: „Kiedy październik śnieżny i chłodny, to styczeń zwykle łagodny”

 

*****

Nietypowe święta:

Dzień Efektywności Energetycznej

*****

ŚRODA, 7 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r.:

- SKARZYSKO-KAMIENNA: w młynie wodnym Władysława Cioka (na Bzinku – Borze), wyznaczono spotkanie Jana Piwnika "Ponurego" z ówczesnym pułkownikiem Emilem Fieldorfem "Nilem", Szefem KEDYWU KG AK. Rozmowy dotyczyły produkcji broni (Stenów) i zmian personalnych w dowodzeniu oddziałami leśnymi Okręgu Kielce AK. Wskutek denuncjacji "Motora" (Jerzy Wojnowski), o planowanym spotkaniu wiedzieli Niemcy. W wyniku obławy życie stracił kpr "Jędrek" Andrzej Pasek z drużyny ochronnej "Ponurego". Tylko przypadkowi należy przypisać fakt, że Niemcy nie zdążyli zamknąć pierścienia obławy, a wycofujący się partyzanci natrafili na tę lukę i wydostali się z okrążenia. Młyn Władysława Cioka został przez Niemców spalony.

-FIRLEJ k/Radomia: Niemcy rozstrzelali około czterdziestu więźniów przywiezionych tam z urządzonego na łąkach częstocickich obok Zakładów Ostrowieckich obozu pracy dla Żydów.

ŚRODA, 7 PAŹDZIERNIKA:  W POLSCE

1620 r. - II wojna polsko-turecka: podczas chaotycznego odwrotu spod Cecory zginął hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski.

1879 r. - uchwałą Rady Miasta zostało powołane Muzeum Narodowe w Krakowie.

1882 r. – Jan Matejko przekazał powstającemu muzeum na Wawelu swój nowy obraz Hołd pruski.

1914 r. – 2 i 3 Pułk Piechoty Legionów wzięły udział w bitwie pod Marmaros-Sziget i Krácsfalva.

1916 r. – po trwających ponad rok bojach na froncie wołyńskim nad Styrem i Stochodem, oddziały legionowe zostały przetransportowane do Baranowicz. Następnie rozlokowane zostały w Łomży, Różanach, Modlinie, Pułtusku i Dęblinie.

1920 r. - w Suwałkach zawarta została umowa wojskowa między Polską a Litwą, na mocy której nastąpiło zawieszenie broni i ustalenie linii demarkacyjnej na Suwalszczyźnie.

1942 r. - na warszawskim węźle kolejowym oddziały Armii Krajowej przeprowadziły akcję dywersyjną o kryptonimie „Wieniec”, polegającą na zniszczeniu torów kolejowych wokół Warszawy, co utrudnić miało transport sił niemieckich na front wschodni. W odwecie Niemcy rozstrzelali 50 więźniów Pawiaka. 

1944 r. - w obozie Auschwitz-Birkenau wybuchł największy w jego historii bunt, w czasie którego zginęło 451 więźniów.

ŚRODA, 7 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dzisiaj Sejm zbierze się na jednodniowym posiedzeniu; zajmie się projektami dot. budżetu państwa na 2020 i 2021 r.

Posłowie przeprowadzą drugie czytanie projektu noweli ustawy budżetowej na 2020 r., który zakłada m.in., że deficyt wyniesie 109,3 mld zł. Projekt trafił do Sejmu pod koniec sierpnia. Rząd podkreślał, że nowelizacja dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Według projektu dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.

Posłowie mają też przeprowadzić pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2021 r. Projekt został przyjęty przez rząd w poniedziałek, a w środę wpłynął do Sejmu. Zaplanowano dochody w wysokości 404,4 mld zł i 486,7 mld zł wydatków, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł.

Przyjmując budżet rząd założył wzrost PKB w roku 2021 w ujęciu realnym o 4 proc., średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń o 2,8 proc. i wzrost konsumpcji prywatnej w ujęciu nominalnym o 6,3 proc.

Posłowie przeprowadzą też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji o podatku dochodowym od osób prawnych. Pod koniec września rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CIT, zakładający wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Próg, poniżej którego można będzie korzystać z tego rozwiązania, to 100 mln zł rocznie. Wcześniej rządowa propozycja zakładała, że limit wyniesie 50 mln zł.

Reklama