Poranek w RK: jaka kara za śmiecenie w lesie?

Data publikacji: 05.08.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 19.06.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Wywożenie śmieci do lasu to chyba najbardziej piętnowane społecznie wykroczenie przeciwko środowisku. Ministerstwo Środowiska chce więc znacząco podnieść kary za ten proceder. Najciekawszy jest jednak nowy rodzaj kary, którego przyłapani na śmieceniu nie zapomną na długo - miesiąc sprzątania.

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Czy takie kary na zawsze odstraszą zaśmiecaczy? Telefonicznym gościem Aktualności Dnia o 7.45 będzie minister środowiska, Michał Woś.

*****

Dziś jest środa, 5 sierpnia, 218. dzień roku. Do końca roku pozostało 148 dni.

Wschód słońca: 05:06

Zachód słońca: 20:16

Dzień trwa 15 godz. 10 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 31 minut.

Imieniny obchodzą: Abel, Afra, Cyriak, Kasjan, Kasjana, Maria, Memiusz, Nonna, Oswald, Oswalda, Parys, Wenancja, Wenancjusz, Wenanty i Wirginia.

*****

Przysłowie na dziś „W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Ostrygi

*****

ŚRODA, 5 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. - Górno – okupant przeprowadził  siłami Kałmuckiego Korpusu Kawalerii pacyfikację Daleszyc z której uprowadzono 16 osób. Zamordowano je później w Górnie.

- Skalbmierz i Szarbia – Niemcy w ramach akcji likwidacji Rzeczpospolitej Partyzanckiej dokonują ataku na Skalbmierz gdzie mordują 86 Polaków, w tym nie mniej niż 11 kobiet i 17 dzieci. Niektóre ofiary mordowano w sposób bestialski, część spalona żywcem. 60 proc. zabudowy spalono. Przed całkowitą zagładą uratowali miasto partyzanci i 2 sowieckie czołgi.

-Pod Skorzów dociera oddział AK którym dowodzi bosman Szczepan Koruba. Oddział prowadzi działania rozpoznawcze przed planowanym atakiem na Busko-Zdrój. Na drodze Busko – Chmielnik zorganizowano zasadzkę. W czasie walki zginął oficer niemiecki a, kilku żołnierzy. Po tej akcji Niemcy na ten odcinek drogi skierowali dwa pojazdy pancerne. Po ostrzelaniu wsi Kozina pociskami zapalającymi spłonęło osiem domów.

1945 r. – oddziały partyzanckie dowodzone przez Antoniego Hedę ps. „Szary” rozbiły komunistyczne więzienie w Kielcach, uwalniając ponad 350 więźniów.

*****

ŚRODA, 5 SIERPNIA:  W POLSCE 

1506 r. - zwycięstwo wojsk polsko-litewskich nad tatarskimi w bitwie pod Kleckiem.

1598 r. – Flota z królem Polski i Szwecji Zygmuntem III Wazą na czele wypłynęła z Helu w celu stłumienia buntu księcia Karola Sudermańskiego.

1772 r. – działając w oparciu o zawarty w Petersburgu „Pakt Trzech Czarnych Orłów”, Rosja, Prusy i Austria dokonały pierwszego rozbioru Polski, zagarniając prawie 30 procent terytorium Rzeczypospolitej.

1864 r. – z rozkazu władz rosyjskich na stokach Cytadeli Warszawskiej zostali straceni przywódcy Powstania Styczniowego - członkowie Rządu Narodowego na czele z gen. Romualdem Trauguttem.

1915 r.  – po wejściu wojsk niemieckich do Warszawy, Polska Organizacja Wojskowa wyszła z konspiracji, a jej trzystuosobowy oddział, pod dowództwem Tadeusza Żulińskiego, zwany Batalionem Warszawskim wyruszył na front, gdzie dołączył do I Brygady Legionów.

1922 r.  – W Krakowie rozpoczął się I zjazd legionistów Piłsudskiego.

1960 r. – Podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce, rozgrywanych na Stadionie Leśnym w Olsztynie Józef Schmidt ustanowił wynikiem 17,03 m rekord świata w trójskoku.

 *****

ŚRODA, 5 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Dziś w Warszawie ciąg dalszy uroczystości związanych z 76. rocznicą Powstania Warszawskiego i Rzezi Woli.

O godz. 13.45 odbędzie się uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym zdobycie przez Batalion "Zośka" obozu "Gęsiówka". Następnie o godz. 17.30 na Skwerze Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności nastąpi złożenie kwiatów w hołdzie ludności cywilnej z okazji Ogólnowarszawskiego Dnia Pamięci Mieszkańców Woli wymordowanych przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego. O godz. 19.00 w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy wyruszy Marsz Pamięci, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W uroczystości weźmie udział ograniczona liczba osób, ale będzie ją można oglądać na żywo na profilu MPW na Facebooku.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zamordowano - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludzie byli rozstrzeliwani, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

Tagi do tego wpisu
Reklama