PORANEK w RK: jaki napęd będzie miał mój następny samochód? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 27.04.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Podobno samochód sprawia dwa razy radość - kiedy się go kupuje i kiedy się go sprzedaje. Większą uciechą jest jednak wybranie marki, znalezienie modelu, wzięcie do ręki kluczyków i odpalenie silnika własnego auta.

Tylko… jaki silnik będzie miał Państwa następny samochód?

JAKI SILNIK BĘDZIE MIAŁ PAŃSTWA NASTĘPNY SAMOCHÓD?
ELEKTRYCZNY
HYBRYDOWY
DIESEL
BENZYNOWY

Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest wtorek, 27 kwietnia, 117. dzień roku.

Do końca roku zostało 248 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:20

Zachód słońca w Kielcach: 19:51

Dzień trwa 14 godzin i 30 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzina i 53 minut.

Imieniny obchodzą: Teofil, Zyta oraz Anastazy, Andrzej, Antym, Bożebor, Felicja, Jakub, Jan, Józef, Kanizjusz, Marcin, Ożanna, Piotr, Teodor, Tertulian, Tertuliana, Żelimysł

*****

Przysłowie na dziś:

„Kwiecień, co deszczem rosi, wiele owoców przynosi”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Grafika

Dzien Florysty

Światowy Dzień Tapira

*****

WTOREK, 27 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. – LASY OSTROWIECKIE:  rozproszony został oddział powstańczy Faustyna Grylińskiego, który uległ liczniejszym oddziałom rosyjskim dowodzonym przez mjr Klewcowa.

1865 r. – urodził się Władysław Garbiński. W latach 1902-08 prezydent Kielc. Zaangażował się w uporządkowanie i poprawienie wyglądu miasta, w szczególności parku miejskiego, w którym z jego inicjatywy posadzono szlachetne odmiany drzew i odsłonięto pomnik Stanisława Staszica.

1943 r. – NARAMÓW k/ŁOPUSZNA: dzień wcześniej doszło do strzelaniny w niedalekiej miejscowości Antonielów. Jeszcze tego samego dnia mieszkający tam koloniści niemieccy zapowiedzieli zemstę i natychmiast przeszli do czynów. O swoich planach powiadomili posterunek żandarmerii w Łopusznie. Zebrali się przed świtem następnego dnia (27 kwietnia) w zagrodach Kocha i Lachmana. Tam zapewne dołączyli do nich żandarmi z Łopuszna. Ich celem miał paść Naramów, podczas wojny część wsi Rudniki z sąsiedniej Gminy Pijanów (dziś w granicach administracyjnych Gminy Łopuszno).

Na miejscu zamordowano 21 osób (9 mężczyzn, 4 kobiety i 8 dzieci) dodatkowo 5 osób było rannych z czego dwoje (kobieta i dziecko) zmarło w szpitalu w Końskich.

1945 r. – UB aresztowało Konrada Suwalskiego ps. Mruk. 11 lipca 1945 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw obywatelskich, honorowych i publicznych na zawsze. Przebywał w celi śmierci kieleckiego więzienia przy ul. Zamkowej. Niestety była to jedna z trzech cel które nie zostały otwarte podczas akcji opanowania więzienia przez oddziały pod dowództwem A.Hedy „Szary”. Wyrok wykonano 10 sierpnia 1945 roku na cmentarzu żydowskim na Pakoszu w Kielcach. Miał 28 lat.

*****

WTOREK, 27 KWIETNIA: W POLSCE

1462 r. - podczas zjazdu w Głogowie król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk i król Czech Jerzy z Podiebradów podpisali sojusz skierowany oficjalnie przeciw Imperium Osmańskiemu, a faktycznie przeciw atakom papieża Piusa II na Polskę (za wojnę z zakonem krzyżackim) i Czechy, których monarcha uważany był za króla husyckiego,

1792 r.  - zawiązanie konfederacji targowickiej. Przy wsparciu Rosjan zdradzieccy polscy magnaci, sprzeciwiający się reformom Sejmu Wielkiego, m.in. Konstytucji 3 Maja zawiązali w Petersburgu konfederację, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 14 maja w Targowicy. Przywódcy konfederacji m.in. Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki zwrócili się o pomoc do carycy Rosji Katarzyny II, a ta wysłała do Polski swe wojska pod hasłem walki z rewolucją 3 maja.

1894 r. - uruchomiono pierwszą linię tramwaju parowego na Górnym Śląsku,

1909 r. - założono jeden z pierwszych polskich klubów piłkarskich Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski,

1931 r. -  Aleksander Prystor został premierem RP,

1940 r. - Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o założeniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

1945 r. - oddziały mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” rozbiły więzienie ubeckie w Janowie Lubelskim, uwalniając więźniów politycznych.

1956 r. - sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której więzienia opuściło ponad 35 tysięcy osób, głównie więźniów skazanych przez komunistów za działalność niepodległościową.

1960 r. - w krakowskiej Nowej Hucie rozpoczęły się protesty mieszkańców, którzy nie godzili się  na usunięcie przez komunistów krzyża z miejsca, w którym planowano zbudować kościół. Przeciwko demonstrantom władze komunistyczne wysłały uzbrojone w ostrą amunicję oddziały milicji i SB. Kilkaset osób zostało rannych.

1983 r. - otwarto dla publiczności statek-muzeum „Dar Pomorza”,

1994 r. - premiera filmu Trzy kolory. Czerwony w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

2014 r. – w Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacyjne Ojca św. Jana Pawła II, w których wzięło udział blisko dwa miliony pielgrzymów z całego świata.

*****

WTOREK, 27 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Od wtorku ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 44 i 45 lat. Zapisać można się przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień.

# # #

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 r. dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. W Zjednoczonej Prawicy nie ma jednak zgody, co do poparcia dla projektu. Sprzeciw podtrzymuje Solidarna Polska.

Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy, powołanego na podstawie negocjacji przywódców państw członkowskich w ubiegłym roku. Wówczas, negocjując unijny budżet na lata 2021-2027, zdecydowano się powołać instrument finansowy będący reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Jego wielkość, 750 mld euro, została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich. Kością niezgody był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki.

Z informacji PAP uzyskanych w Solidarnej Polsce wynika, że przedstawiciele ugrupowania w rządzie podczas wtorkowego posiedzenia podtrzymają swój sprzeciw i nie poprą projektu. Rząd może go jednak przyjąć większością swojego składu, przy sprzeciwie niektórych ministrów. Tak stało się z projektem uchwały w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku", który został przyjęty, choć przeciw głosowali Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik.

Ministrowie omówią dziś także projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt zakłada m.in. przedłużenie do dwóch lat realizacji vouchera turystycznego, przesunięcie do końca grudnia br. terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów czy wsparcie szkolnych sklepików to rozwiązania.

Reklama