Poranek w RK: jakie potrawy na wigilię? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 24.12.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jakie potrawy na wigilię są najpowszechniejsze? Pierogi, zupa grzybowa, karp? Tradycja mówi, że na wigilijnym stole powinno być 12 potraw. A czy zawsze tak było?

Menu świąteczne - a gwoli ścisłości wigilijne - może być różne, w zależności od tego, z jakiego regionu Polski pochodzimy. Nieraz zdarza się tak, że gdy zostajemy zaproszeni do bliskich z innej części kraju, kolacja wigilijna wygląda u nich trochę inaczej.

Osoby mocno przywiązane do tradycji, preferują dobrze znane z pokolenia na pokolenie, regionalne potrawy świąteczne. Inni zaś odchodzą od tradycyjnych potraw i eksperymentują.

Dziś w Aktualnościach Dnia przypomnijmy, jakie są tradycyjne potrawy wigilijne. Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

BEZ JAKIEGO DANIA NIE WYOBRAŻAJĄ SOBIE PAŃSTWO SWOJEJ WIGILII?
KARPIA
PIEROGÓW
BARSZCZU CZERWONEGO Z USZKAMI
SAŁATKI JARZYNOWEJ
ŚWIĄTECZNEJ ZUPY GRZYBOWEJ
KOMPOTU Z SZUSZONYCH OWOCÓW
KAPUSTY Z GROCHEM
ŚLEDZI
RYBY PO GRECKU

*****

Dziś jest czwartek, 24 grudnia, 359. dzień roku.

Do końca roku pozostało 7 dni.

Wschód słońca: 07:45

Zachód słońca: 15:25

Dzień trwa 7 godz. 40 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 40 sek.

Imieniny obchodzą: Adam, Ewa oraz Ada, Adamina, Adela, Delfin, Druzjan, Druzjanna, Eryk, Eryka, Ewelina, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Józef, Paula, Tarsylia, Zenobiusz

*****

Przysłowie na dziś: „Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Raju

*****

CZWARTEK, 24 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1942 r. - CZARNIECKA GÓRA: pięć osób z koneckiego oddziału Dywersji Bojowej pod dowództwem Zygmunta Wyrwicza „Cumulus" zasilonych żołnierzami z Placówki Niekłań postanowiło zdobyć broń rozbrajając niemieckich lotników zakwaterowanych w gmachu przedwojennego sanatorium. W okolicach Smolarni zatrzymano niemiecki samochód którym podjechano przed budynek. Niestety Kazimierz Chojniarz „Wacek” nie zdołał rozbroić wartownika, który strzałem zaalarmował pozostałych. Plan zdobycia broni oparty na zaskoczeniu był nieaktualny. Co więcej dywersanci ostrzeliwani przez lotników nie mogli opuścić budynku. Z opresji wybawił ich ostrzał okien sanatorium wykonany przez grupę niekłańską, która stanowiła ubezpieczenie akcji. Żołnierze AK zdobyli dwa pistolety i karabin.

1944 r. - OLESZNO k/Krasocina: w dworze Niemojewskich Wigilię spędził generał Leopold Okulicki Komendant Główny Armii Krajowej.

CZWARTEK, 24 GRUDNIA: W POLSCE

1529 r. - Sejm w Piotrkowie ogłosił inkorporację Mazowsza do Polski.

1898 r. - W Warszawie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.

1914 r. - pierwsza wigilia I Brygady Legionów podczas działań wojennych, spędzona w boju pod Łowczówkiem. Walki w okolicach Łowczówka, Łowczowa i Mieszni Szlacheckiej trwały od 22 do 25 grudnia 1914 r. i przyniosły stronie polskiej wielkie straty - poległo 128 legionistów, a blisko 400 odniosło ciężkie rany. Mimo to legioniści dowodzeni przez Kazimierza Sosnkowskiego utrzymali swój odcinek frontu liczący blisko 20 km., odpierając 16 ataków doborowej dywizji rosyjskiej.

1939 r. - w noc wigilijną z obozu jenieckiego w Kozielsku zostali wywiezieni i zamordowani przez NKWD polscy kapelani wojskowi.

1946 r. - w sowieckim więzieniu na Łubiance w Moskwie został zamordowany gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” (ur. 12 listopada 1898 r.), legionista I Brygady, działacz Związku Strzeleckiego w II RP, współtwórca SZP i ZWZ, więzień NKWD, Szef Sztabu Armii Polskiej w ZSRS, cichociemny, ostatni Komendant Główny Armii Krajowej, podstępnie aresztowany przez Rosjan w marcu 1945 r. i skazany na 10 lata więzienia w Procesie Szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Reklama