PORANEK w RK: kierowca łamiący przepisy drogowe ma płacić wyższą składkę?

Data publikacji: 06.05.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kierowca, który łamie przepisy drogowe i dostaje za to punkty karne, ma płacić wyższą składkę na ubezpieczenie OC.

To nowy pomysł na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach ma rząd. Czy dodatkowe finansowe konsekwencje zachowań zniechęcą kierowców do ryzyka na drodze?

Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20.

*****

Dziś jest czwartek, 6 maja, 126. dzień roku.

Do końca roku zostało 239 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:04

Zachód słońca w Kielcach: 20:05

Dzień trwa 15 godzin i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 23 minuty.

Imieniny obchodzą: Filip, Jakub, Jan oraz Bartłomiej, Benedykta, Domagniew, Ewodia, Ewodiusz, Franciszek, Judyta, Jurand, Miłodrog, Placyd, Teodot

*****

Przysłowie na dziś:

„Kiedy w Filipa i Jakuba deszcz pada, suchy rok będzie; kiedy nie pada - mokry będzie”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Hasła

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Międzynarodowy Dzień Bez Diety

Święto Gwardii Szwajcarskiej

*****

CZWARTEK, 6 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1846 r.  – KIELCE: na Placu Najświętszej panny Maryi w Kielcach rozpoczęły się, trwające dwa dni, pokazowe  egzekucje uczestników sprzysiężenia księdza Piotra Ściegiennego. Jego dwaj młodsi bracia, Dominik i Karol, otrzymali tego dnia 500 i 1000 uderzeń wojskową szpicrutą.

1863 r. – WODZISŁAW:  oddział jazdy Powstania Styczniowego pod dowództwem  Kazimierza Konrada Błaszczyńskiego pseudonim "Bogdan Bończa" zaatakował załogę Wodzisławia. Powstańcy przypuściwszy atak na miasto, po zaciętej walce wyparli nieprzyjaciela, który w nieładzie uchodził do Miechowa. Podczas walki spłonęło kilka domów we Wodzisławiu.

1958 r. – zmarł Edward Adam Karsch. Właściciel Browaru Parowego, Fabryki Słodu, Fabryki Wódek, Likierów i Wód Gazowych Edwarda Karscha w Kielcach. Wieloletni prezes Ochotniczej Straży Ogniowej w Kielcach. Dobry znajomy Józefa Piłsudskiego. Został pochowany w grobowcu rodziny Karschów w Kielcach.

*****

CZWARTEK, 6 MAJA: W POLSCE

1499 r. – w Krakowie została zawarta unia krakowsko-wileńska,

1543 r. – odbył się ślub króla Zygmunta II Augusta z Elżbietą Habsburżanką,

1801 r. – w Wilnie otwarto Cmentarz Na Rossie,

1820 r. – w Wilnie z inicjatywy Tomasza Zana założono Towarzystwo Przyjaciół Pożytecznej Zabawy, mające doskonalić moralnie swych członków (głównie studentów Uniwersytetu Wileńskiego). Z czasem organizacja zaczęła głosić hasła niepodległościowe przez co została rozwiązana przez władze rosyjskie,

1943 r. – w Warszawie Gestapo aresztowało pierwszego naczelnika Szarych Szeregów, wybitnego instruktora harcerskiego Floriana Marciniaka (zamordowany przez Niemców 20 lutego 1944 r. w KL Gross-Rosen).

1944 r. - pod Graużyszkami oddziały Okręgu Wileńskiego AK stoczyły zwycięską bitwę z oddziałami litewskiego korpusu gen. Povilasa Plechavičiusa.

1944 r. - w Warszawie dokonano nieudanego zamachu na SS-Sturmbannführera Waltera Stamma. W walce poległo ośmiu żołnierzy oddziału AK „Agat”.

1985 r. – premiera komedii kryminalnej Vabank II, czyli riposta w reżyserii Juliusza Machulskiego.

****

CZWARTEK, 6 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Dziś o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła Radę ds. Społecznych. Według wiceszefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika działania nowej Rady obejmą całość kwestii dotyczących polityki społecznej m.in. seniorów i osób z niepełnosprawnością. "Prezydent wielokrotnie podkreślał, że ważnym jest dla niego, by wszyscy obywatele mogli korzystać z rozwoju Polski i doświadczać poprawy poziomu życia" - mówił PAP Ćwik.

W skład Rady ma wejść 16 osób, w tym czworo doradców prezydenta, którzy bardzo aktywnie zajmują się sprawami społecznymi - dodał minister.

# # #

Dziś jest drugi i ostatni dzień Kongresu 590, podczas którego zaplanowano panele i debaty m.in. o bezpieczeństwie zdrowotnym i ekologii, społeczeństwie, gospodarce. Kongres rozpocznie się wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego.

5. edycja Kongresu 590 koncentruje się na pięciu obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele administracji publicznej, spółek Skarbu Państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorstw, międzynarodowego biznesu, a także eksperci branżowi oraz naukowcy.

# # #

Dziś rano na maturze będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym.

Po południu będzie egzamin z historii sztuki. Nie jest obowiązkowy. Historia sztuki należy do tzw. przedmiotów do wyboru.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

# # #

Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek przyszła kolej na rejestrację osób w wieku 28 i 29 lat, które w I kwartale nie zgłosiły chęci zaszczepienia. To urodzeni w latach 1992-1993. Od piątku będą mogły to zrobić trzy kolejne roczniki.

Reklama