Poranek w RK: które wynalazki zmieniły nasze życie?

Data publikacji: 10.07.2020 06:17
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W poranku Radia Kielce dziś o tym, bez czego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania? Czy jest to energia elektryczna może Internet albo samochód?

Zapraszamy do rozmowy telefonicznej 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest piątek, 10 lipca, 192. dzień roku. Do końca roku pozostało 174

Wschód słońca: 04:30

Zachód słońca: 20:52

Dzień trwa 16 godz. 21 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 19 minuty.

Imieniny obchodzą: Aleksander, Amalberga, Amelia, Aniela, Antoni, Askaniusz, Bianor, Daniel, Emanuel, Engelbert, Filip, January, Leoncjusz, Maurycja, Maurycy, Nasława, Racimir, Rufina, Rzędziwoj, Samson, Sekunda, Sylwan, Witalis i Zacheusz.

*****

Przysłowie na dziś „Filip przepowiada, ile tygodni popada”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Nikoli Tesli

*****

PIĄTEK, 10 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r. – liczący 14 żołnierzy z oddziału ochrony radiostacji Jana Kosińskiego ps. „Jacek” patrol pod dowództwem ppor. „Brzozy” wzmocniony czterema żołnierzami ze Zgrupowania „Ponurego” udał się do majątku Łomna koło Pawłowa w celu likwidacji jego zarządcy. W wyniku nieostrożności grupa wpadła w niemiecką zasadzkę w miejscowości Tarczek. Polegli: Charabin ps. „Bartek” i Antoni Domagała „Alfred”.

1973 r. – Z połączenia klubów Iskra i SHL powstał klub sportowy Korona Kielce.

 

PIĄTEK, 10 LIPCA: W POLSCE 

1591 r. – w Wilnie wybuchły zamieszki na tle religijnym,

1649 r. – Powstanie Chmielnickiego: rozpoczęła się obrona Zbaraża,

1651 r. – Powstanie Chmielnickiego: wojska polskie zadały Kozakom ostateczną klęskę na bagnach nad rzeką Płaszówką, co zakończyło bitwę pod Beresteczkiem (28 czerwca-10 lipca),

1877 r. – we Wrocławiu uruchomiono tramwaj konny,

1930 r. – ukazało się pierwsze wydanie czasopisma „Skrzydlata Polska”,

1941 r. – doszło do pogromu w Jedwabnem, w którym życie straciło co najmniej 340 osób,

1969 r. – padł pierwszy klaps na planie komedii filmowej Rejs w reżyserii Marka Piwowskiego,

1983 r. – Tadeusz Krawczyk wygrał 40. Tour de Pologne,

2008 r. – na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono polski superkomputer „Nova”,

PIĄTEK, 10 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś jest ostatni dzień kampanii przed wyborami prezydenckimi.

Urzędujący prezydent ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda spędzi go na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Rano odwiedzi winnicę w Jaśle i spotka się z mieszkańcami miasta. Duda spotka się także z mieszkańcami Jasienicy Rosielnej, Niebylca, Dębicy, Rzeszowa i Sędziowa Małopolskiego. Prezydent zakończy kampanię przed północą na rynku w Zamościu (woj. lubelskie).

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski złoży wizytę w woj. dolnośląskim i śląskim. Dzień rozpocznie konferencją prasową w Sycowie i wizytą w żłobku w Obornikach Śląskich. Potem Trzaskowski spotka się z mieszkańcami Obornik Śląskich oraz lokalnymi samorządowcami w Świdnicy. Po południu kandydat KO odwiedzi Dolny Śląsk: Kłodzko, Nysę oraz Racibórz. Trzaskowski zakończy kampanię na rynku w Rybniku.

# # #

Dziś mija 79. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem, do którego doszło 10 lipca 1941 roku. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie poinformowała PAP, że ze względu na pandemię koronawirusa, nie odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe. Na miejsce udadzą się jednak indywidulanie przedstawiciele gminy z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącym zarządu gminy Lesławem Piszewskim i członkinią zarządu gminy Elżbietą Magenheim. Delegacja będzie modlić się za pomordowanych. Modlitwa odbędzie się w południe, gmina wyznaniowa poinformowała, że będzie ją transmitować na swoim profilu na Facebooku.

Według dotychczasowych ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Większość - kobiety, mężczyźni i dzieci - została spalona żywcem w stodole.

W ocenie IPN zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji (liczni przesłuchani świadkowie wskazali na przybyłych w tym dniu do Jedwabnego umundurowanych Niemców), ale - jak podawał Instytut w komunikacie o końcowych ustaleniach śledztwa, wydanym w lipcu 2002 roku - jej wykonawcami było co najmniej czterdziestu polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic.

Śledztwo IPN umorzył w 2003 r. Uzasadnił wówczas, że nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na udział osób innych, niż osądzone za to już po II wojnie światowej. W 2017 r. IPN informował, że nie ma nowych okoliczności, które uzasadniałyby podjęcie na nowo i kontynuowanie śledztwa.

Reklama