PORANEK W RK: lubimy muzykę ludową czy nie?

Data publikacji: 18.06.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Muzeum Wsi Kieleckiej w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się największa impreza folklorystyczna w naszym regionie „Jawor - u źródeł kultury”.

Będzie to finał kolejnej edycji konkursu którego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców przyczyniających się do wzbogacania naszego dziedzictwa. Muzyka ludowa to obciach czy powód do dumy?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest piątek, 18 czerwca, 169. dzień roku.

Do końca roku zostało 196 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 04:27

Zachód słońca w Kielcach: 20:51

Dzień trwa 16 godzin i 23 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 14 sekund.

Imieniny obchodzą: Amanda, Elżbieta, Marek oraz Amand, Drogomysł, Drogoradz, Drohobysz, Dzirżysława, Efrem, Emil, Eufemiusz, Hipacy, Leoncjusz, Maryna, Miłobor, Ożanna, Paula, Przeborka, Teodul

*****

Przysłowie na dziś:

„Upał w sianokosy, żniwa - zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota - w zimie dużo błota”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Ewakuacji

Międzynarodowy Dzień Sushi

*****

PIĄTEK, 18 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. – GÓRY k/Pińczowa (Powstanie Styczniowe): major Pleskaczewski został uprzedzony o nadejściu do miejscowości Góry koło Pińczowa oddziału którym dowodził Kazimierz Konrad Błaszczyński ps. "Bogdan Bończa" vel "Konrad Tomaszewski". Oddział moskali obsadził drogę którą miała iść jazda powstańcza. Chory „Bończa” wieziony był na wozie. Z chwilą gdy powstańcy zostali ostrzelani dowódca nakazał dwu pierwszym plutonom  wykonać szarżę  na przeciwnika. Pod ogniem moskali atak się nie udał i wówczas sam Błaszczyński dosiadł konia i sam poprowadził atak na wroga. Także ten atak się nie udał, a powstańcy wycofali się ponosząc duże straty.

Dowódca z dwoma postrzałami w pierś został wywieziony z pola walki i ukryty w stodole w Górach. W stanie ciężkim przeniesiono go do dworu w Lubczy, a następnie, w obawie przed kozakami, do gajówki w Stępockim Lesie koło Przezwodów, gdzie zmarł 19 czerwca.

Ustalono że poległo 3 a rannych zostało 37 powstańców. W bitwie tej została m.in ranna sanitariuszka, Teofila Waligórska żona Feliksa, właściciela majątku Góry.

1942 r.  - STARACHOWICE: z aresztu ze Starachowic przywieziono 22 osoby i rozstrzelano je na Baranowskiej Górze.

*****

PIĄTEK, 18 CZERWCA: W POLSCE

1434 r. – w katedrze wawelskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe króla Władysława Jagiełły. Mszę żałobną celebrował arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec.

1574 r. – król Henryk III Walezy uciekł do Francji.

1792 r. – w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja, wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego pokonały Rosjan i sprzymierzone z nimi renegackie wojska targowiczan w bitwie pod Zieleńcami. Po bitwie król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.

1809 r. – wojna polsko-austriacka: wojska austriackie odbiły Sandomierz i odniosły zwycięstwo w bitwie pod Zaleszczykami.

1912 r.  – Rada Związku Walki Czynnej podjęła decyzję o powierzeniu Józefowi Piłsudskiemu funkcji Komendanta Głównego ZWC. Szefem Sztabu ZWC został Kazimierz Sosnkowski.

1938 r. – w Warszawie otworzono nowy gmach Muzeum Narodowego.

1944 r. – krwawe walki z Niemcami oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w Puszczy Solskiej.

*****

PIĄTEK, 18 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś w Wólce Konopnej koło Siedlec udział w zakończeniu największego tegorocznego ćwiczenia Wojska Polskiego – Dragon-21, połączonym z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej. Prezydentowi będą towarzyszyć minister obrony Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak.

Kończące się w piątek ćwiczenie Dragon było największym tegorocznym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowództwa Generalnego. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W tegorocznej edycji bierze udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu.

 

# # # 

Dzisiaj Senat, w ostatnim dniu posiedzenia, przeprowadzi debatę i głosowanie w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm powołał we wtorek kandydatkę PiS, senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko RPO. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie RPO, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

 


Reklama