Poranek w RK: najlepsze na jesienną chandrę jest…

Data publikacji: 06.10.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Jesień to zdecydowanie najmniej chętnie widziana pora roku. Niebo coraz częściej zasnuwają gęste, szare chmury, mrok zapada coraz szybciej, a słońce widujemy tylko od czasu do czasu. Jesień to okres, w którym organizm gromadzi energię i powoli przygotowuje się do zimy, dlatego w tym szczególnym czasie nasze ciało oraz psychika wymagają zwiększonej troski.

Jak nie popaść w jesienną chandrę? Co jest najlepsze w domowej spiżarni na jesienną depresję, kiedy pada deszcz, dni są coraz krótsze, a ciepłe dni odeszły wraz z latem?

Kontakt do nas - 41200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest wtorek, 6 października, 280. dzień roku. Do końca roku pozostało 86 dni.

Wschód słońca: 06:48

Zachód słońca: 17:59

Dzień trwa 11 godz. 10 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 30 minut.

Imieniny obchodzą: Artur, Brunon, Fryderyka oraz Alberta, Askaniusz, Baldwin, Baldwina, Bronisław, Bruno, Magnus, Monika, Renat, Roman, Wiara

*****

Przysłowie na dziś: „W październiku kawek gromada, słotne dni nam zapowiada”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Borsuka

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

*****

WTOREK, 6 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1942 r. – CHMIELNIK: Niemcy przystąpili do likwidacji żydowskiego getta. Założono je w pierwszej połowie 1941 roku i obejmowało ono całe miasto z wyłączeniem ulic przyległych bezpośrednio do pól. Likwidację getta zakończono w marcu 1943 roku. W getcie w październiku 1942 roku było około 13 tys. osób.

1944 r. – Batalion pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” ze składu 3 ppLeg. AK, który dotarł do gajówki Piecyki (między Gowarczowem, a Przysuchą), licząc na odpoczynek, wpadł w przygotowywaną przez Niemców obławę. W początkowej fazie, ze względu na zaskoczenie, inicjatywa należała do Niemców, ale ostatecznie zwycięstwo należało do żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Zwycięstwo okupili oni stratą dwóch zabitych: kpr. „Roland” Marian Kosiak, „Głos” Stefan Serba i 1-2 rannych. Niemcy stracili 40-45 zabitych i ponad 100 rannych.

WTOREK, 6 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE

1409 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: wojska króla Władysława II Jagiełły odbiły Bydgoszcz.

1641 r. – na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie elektor brandenburski i książę pruski Fryderyk Wilhelm Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Władysławowi IV Wazie.

1788 r. – w Warszawie rozpoczął obrady trwający cztery lata Sejm zwany Wielkim lub Czteroletnim, którego celem było zreformowanie ustroju Rzeczypospolitej. Głównym sukcesem obrad było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

1918 r. – odbyło się zaprzysiężenie Armii Polskiej we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera.

1933 r. – w Krakowie odbyły się obchody 250. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, w których wziął udział Marszałek Józef Piłsudski. Na Błoniach Krakowskich miała miejsce największa w dziejach Polski rewia kawalerii, w której wzięło udział 12 pułków ułanów. Rewia miała zademonstrować siłę i gotowość Wojska Polskiego na wypadek proponowanej rządowi Francji przez Marszałka Piłsudskiego wojny prewencyjnej narzuconej Niemcom, w związku z dojściem Hitlera do władzy. Po rewii Marszałek Józef Piłsudski, Prezydent RP i najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego wzięli udział w mszy św. na Wawelu oraz oddali hołd Janowi III Sobieskiemu przy jego sarkofagu w podziemiach Katedry.

1939 r. – kampania obronna: zakończyła się bitwa pod Kockiem.

1954 r. – uwięziony przez władze PRL prymas kardynał Stefan Wyszyński został drogą lotniczą przewieziony z miejsca odosobnienia w Stoczku Klasztornym do Prudnika.

1971 r. – bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie wysadzili w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w której miała się odbyć akademia ku czci MO i SB. W pokazowym procesie Jerzego skazano na karę śmierci, a Ryszarda na 25 lat więzienia. Na skutek interwencji m.in. dostojników kościelnych, karę śmierci zamieniono na dożywocie.

WTOREK, 6 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego z wyjątkiem nowego ministra edukacji Przemysława Czarnka, który jest zakażony koronawirusem.

Powołani przez prezydenta mają zostać zarówno nowi ministrowie, jak i ministrowie, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński odbierze nominację na stanowisko wicepremiera; Piotr Gliński - na stanowiska: wicepremiera oraz szefa nowego resortu - Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a Jarosław Gowin - na funkcje wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Prezydent powoła ponadto Tadeusza Kościńskiego (będzie ministrem finansów i funduszy), Michała Kurtykę (minister klimatu i środowiska), Marlenę Maląg (minister rodziny i polityki społecznej) Grzegorza Pudę (minister rolnictwa i rozwoju wsi). Nominację na Ministra-Członka Rady ministrów odbiorą też Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Pierwotnie uroczystość miała się odbyć w poniedziałek, jednak rano Przemysław Czarnek poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2. W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Dudy o zmianę terminu dokonania zmian w Radzie Ministrów

Uroczystość zaprzysiężenia z uwagi na zagrożenie COVID-19 ma się odbyć w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

# # #

Trybunał Konstytucyjny ma dziś kontynuować w pełnym składzie badanie przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej, które zakładają obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Dotychczas Trybunał dwukrotnie zajmował się tymi przepisami. W połowie lipca TK rozpoczął rozpatrywanie wniosku warszawskiego sądu okręgowego w sprawie tych regulacji, zaś w połowie sierpnia przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego odpowiadali na pytania sędziów TK. Wtorkowa rozprawa będzie trzecią w sprawie wniosku stołecznego SO.

Zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną, czyli nowelizacją przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb, która zaczęła obowiązywać w październiku 2017 r., emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W konsekwencji obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL.

W połowie września br. w uchwale Izby Pracy Sądu Najwyższego w kontekście obniżenia emerytur b. funkcjonariuszy PRL orzeczono, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka. Sędziowie SN odnosząc się do sprawy w TK wskazali, że Trybunał orzeka, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, zaś SN odpowiedział, jak rozumieć określone zapisy z ustawy i rozstrzygnięcia obu organów nie konkurują ze sobą.

Reklama