Poranek w RK: naprawiać czy kupować nowe? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 29.12.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Ostatnimi czasy bardzo zmieniło się podejście do rzeczy, których używamy. Kiedyś jeżeli telefon, mikser czy komputer się psuł, naturalnym ruchem było naprawianie ich. Dziś o wiele częściej natychmiastowy myślimy o zakupie nowego przedmiotu, a stary wyrzucamy.

Ludzie nie wiedzą, gdzie się zgłosić z wieloma usterkami i są zbyt zajęci by szukać specjalistycznych serwisów. Oprócz obciążenia finansowego takie zachowanie doprowadziło do tego, że jak podaje ONZ 20 mln do 50 mln ton odpadów elektronicznych znajduje się na wysypiskach śmieci.

Kiedyś, gdy w sklepach świeciły pustki o każdy przedmiot trzeba było zawalczyć. Dzisiaj wchodząc do sklepu nie wiadomo, co wybrać. Kiedyś rzeczy przechodziły z rąk do rąk i służyły latami, z wielu produktów korzystało nawet kilka pokoleń. O przedmioty się dbało i naprawiało do momentu, kiedy naprawa nie była już możliwa. Dzisiaj rzeczy, które mają nawet mały defekt po prostu wyrzucamy i idziemy kupić coś nowego.

Czy wolimy kupować ciągle nowe czy lepiej naprawiać to co mamy?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

CO ROBIMY, GDY PRZEDMIOT SIĘ ZEPSUJE?
NAPRAWIAMY
KUPUJEMY NOWY

*****

Dziś jest wtorek, 29 grudnia, 364. dzień roku.

Do końca roku pozostało 2 dni.

Wschód słońca: 07:46

Zachód słońca: 15:30

Dzień trwa 7 godz. 43 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 4 minuty.

Imieniny obchodzą: Dawid, Dominik, Tomasz oraz Domaradz, Ebrulf, Ekhard, Gerard, Gerarda, Gosław, Honorat, Jonatan, Krescencjusz, Krescens, Krescenty, Marceli, Marcin, Prymian, Radowit, Saturnin, Tadea, Trofim, Wiktor

*****

Przysłowie na dziś: „Grudzień ziemię grudzi dla zwierząt i ludzi”

*****

WTOREK, 29 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1443 r. - KONIECPOL: król Władysław Warneńczyk wydał w Budzie akt lokacyjny oparty na prawie średzkim dla osady Koniecpol.

1943r. - NADOLNIK k/Włoszczowy: patrol z oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa Mieczysława Tarchalskiego "Marcin", pod dowództwem por. Tadeusza Kozłowskiego „Piotr”, pojmał i rozstrzelał w młynie Nadolnik czterech niemieckich agentów. Wśród ujętych był Tadeusz Jażdżyński „Cenek”, były członek NSZ, który zdradził.

WTOREK, 29 GRUDNIA: W POLSCE

1577 r. - podkanclerzy koronny Jan Zamoyski poślubił swoją drugą żonę Krystynę Radziwiłłównę oraz złożył u Jana Kochanowskiego zamówienie na napisanie Odprawy posłów greckich.

1920 r. - podniesiono banderę na kanonierce ORP „Komendant Piłsudski”.

1944 r. - oddział Armii Krajowej pod dowództwem ppłk Franciszka Żaka, ps. „Wir” podjął próbę zamachu bombowego na lubelskie mieszkanie przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta, wyznaczonego przez Józefa Stalina na przywódcę powojennej Polski. Zamach nie doszedł do skutku z powodu aresztowania przez komunistyczną bezpiekę żołnierza, który był odpowiedzialny za dostarczenie ładunków wybuchowych.

1989 r. - wyłoniony w częściowo wolnych wyborach tzw. Sejm kontraktowy, dokonał zmiany Konstytucji PRL, zmieniając nazwę „Polska Rzeczpospolita Ludowa” na „Rzeczypospolita Polska” oraz przywracając przedwojenne godło RP, tj. orła w koronie.

2016 r. - Fundacja Książąt Czartoryskich sprzedała za 100 mln euro Skarbowi Państwa całą kolekcję Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie wraz z budynkami muzealnymi. Wśród 86 tysięcy eksponatów znajdują się obrazy Dama z gronostajem Leonarda da Vinci i Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, a wśród 250 tysięcy książek, starodruków i rękopisów m.in. rękopis Jana Długosza oraz oryginał aktu unii polsko-litwskiej. Jest to największy zakup dzieł sztuki w powojennej historii Polski.

WTOREK, 29 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

09:00 - briefing prasowy z udziałem Marleny Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, Stanisława Szweda - sekretarza stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej oraz Michała Sutkowskiego z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

10:00 - wideokonferencja prasowa wiceministra infrastruktury Rafała Webera ws. ogłoszenia przetargu na realizację obwodnic Suchowoli i Sztabina.

10:30 - konferencja prasowa online "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" - postanowienia noworoczne.

20:00 - marszałek Senatu Tomasz Grodzki i marszałek Senatu IX Kadencji Stanisław Karczewski zaszczepią się wzajemnie przeciwko koronawirusowi.

Tagi do tego wpisu
Reklama