PORANEK w RK: nowe obostrzenia w Polsce [GŁOSUJ]

Data publikacji: 26.10.2020 06:10
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od dziś nowa rzeczywistość w związku z pandemią SARS-COV-2. Czy podejmowane działania są słuszne i co jeszcze zrobić, by ochroni nas przed rozszerzającym się koronawirusem?

Zapraszamy do rozmowy nas numer telefonu 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl

*****

CZY WPROWADZENIE NOWYCH OBOSTRZEŃ JEST SŁUSZNE?
TAK
NIE
OBOSTRZENIA POWINNY BYĆ BARDZIEJ RYGORYSTYCZNE
OBOSTRZENIA SĄ ZBYT RYGORYSTYCZNE

Dziś jest poniedziałek, 26 października, 230. dzień roku.

Do końca roku pozostało 66 dni.

Wschód słońca: 06:23

Zachód słońca: 16:16

Dzień trwa 9 godz. 52 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 49 minut.

Imieniny obchodzą: Dymitr, Łucjan oraz Amand, Amanda, Bernard, Bonawentura, Damian, Demetriusz, Ewaryst, Felicysym, Fulko, Leonarda, Lucjan, Lucyna, Ludomiła, Lutosław, Łucjana, Marcjan, Rustyk, Rustyka

*****

Przysłowie na dziś: „Na świętego Szymona i Judy spodziewają się śniegu i grudy”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Wiedzy o Interseksualonści

*****

PONIEDZIAŁEK, 26 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1939 r. - II WOJNA ŚWIATOWA: 

-powiat włoszczowski został włączony do starostwa Jędrzejów w dystrykcie radomskim Generalnej Guberni. Budynek Starostwa Włoszczowskiego (przy ul. Koniecpolskiej) zostaje przekształcony w posterunek żandarmerii niemieckiej

- powiat Stopnica z siedzibą w Busku, zostaje przez Niemców zlikwidowany, a na jego miejsce okupanci powołują powiat Busko.

1943 r. – SUCHEDNIÓW: około godziny 13 żandarmeria niemiecka otoczyła fabrykę w Suchedniowie. Widział to, przebywający w domu Czerniewskiego, Bronisław Sianoszek „Bronek” który nie czeka na dalszy rozwój wypadków, ale ucieka z zakładu. Niemieckie strzały kierowane za nim są niecelne. Według części wspomnień podczas pościgu Niemcy postrzelili jednego ze swoich żołnierzy. Zginął także Tadeusz Kopeć (który próbował uciekać) oraz znajdujący się przypadkowo na terenie zakładu kolejarz Roman Kozyra. Obaj byli żołnierzami AK. Niemcy posiadający informacje od zdrajcy, Jerzy Wojnowski „Motor” (oficer w Zgrupowaniach Partyzanckich Jana Piwnika „Ponury”) w pierwszej kolejności Niemcy poszukiwali: Stefana Nawrockiego „Jurek” i Kazimierza Czerniewskiego „Korebko” – na szczęście obydwaj byli tego dnia nieobecni.

Znaleziono także detale do ok. 25 pistoletów (np. sprężyny do magazynków znalezione w szufladzie warsztatowej Józefa Kazimierskiego). W wyniku braku osiągnięć w zakładzie Niemcy zastosowali swoją zwykłą metodę. Aresztowano dziesięć osób spośród kierownictwa zakładu i pracowników licząc, że podczas śledztwa uda się natrafić na ślad konspiracji.

To był początek represji w stosunku do pracowników oraz początek likwidacji zakładu, a jednocześnie kres konspiracyjnej produkcji stenów w Suchedniowie – łącznie wyprodukowano ich w zakładzie 28 sztuk.

1958 r. – OBLĘGOREK: otwarto Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

PONIEDZIAŁEK, 26 PAŹDZIERNIKA:  W POLSCE

1206 r.  – Papież Innocenty III wydał bullę wzywającą polski kler do wspierania opata Godfryda z Łekna w jego działaniach misyjnych wśród Prusów.

1916 r. - I wojna światowa: zakończyła się bitwa pod Laskami i Anielinem.

1926 r.  – w Krakowie zmarł ostatni członek Rządu Narodowego z okresu Powstania Styczniowego Marian Dubiecki.

1927 r.  – do Warszawy przybyła z Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu urna z sercem gen. Tadeusza Kościuszki oraz bezcenne zbiory kolekcjonowane przez polskich emigrantów (blisko 3 tys. dzieł sztuki, 2 tys. pamiątek historycznych, 20 tys. sztychów, 9 tys. medali i monet, 92 tys. książek i 27 tys. manuskryptów). Zbiory te uległy w znacznej mierze zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego.

1941 r.  – II wojna światowa: marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz powrócił do kraju z zamiarem rozbudowania organizacji Obóz Polski Walczącej i podjęcia walki z okupantem niemieckim.

1956 r.  – Prymas kardynał Stefan Wyszyński został zwolniony z internowania.

PONIEDZIAŁEK, 26 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Od dziś przez dwa tygodnie uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całym kraju będą się uczyć zdalnie. W ten sposób uczyć się będą też słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

Dziś po południu zbiera się Senat; pierwszym punktem trzydniowego posiedzenia ma być nowela ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19; rano tymi przepisami zajmie się senacka komisja zdrowia.


adv adv
Wiadomości
Reklama