Poranek w RK: pandemia i higiena

Data publikacji: 07.05.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. shutterstock.com

W „Aktualnościach Dnia” dziś o pandemii i higienie.

Kiedyś myliśmy ręce sporadycznie, teraz nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Czy pandemia nauczyła nas higieny? Czy pandemia czegokolwiek nas nauczyła, np. cierpliwości, pokory, higieny, dyscypliny, troski o innych? Czy wyjdziemy z niej umęczeni, ale mądrzejsi?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest piątek, 7 maja, 127. dzień roku.

Do końca roku zostało 238 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:03

Zachód słońca w Kielcach: 20:06

Dzień trwa 15 godzin i 3 minuty, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 20 minuty.

Imieniny obchodzą: Gizela, Róża oraz August, Bogdała, Domicela, Domicjan, Domicjana, Flawia, Florian, Jan, Ludmiła, Ludomiła, Ludomira, Piotr, Stanimir, Wincenty, Wirginia

*****

Przysłowie na dziś:

„Gizela święta zimy nie pamięta”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Kosmosu

Międzynarodowy Dzień Tuby

Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej

*****

PIĄTEK, 7 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1794 r. - POŁANIEC: przebywający w Połańcu Tadeusz Kościuszko ogłosił uniwersał regulujący powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych. Akt ten, zwany uniwersałem połanieckim, stanowił uwieńczenie wielu rozporządzeń i proklamacji wydanych przez Kościuszkę w sprawie chłopskiej od chwili rozpoczęcia powstania.

1794 r. - STASZÓW: oddział Insurekcji Kościuszkowskiej stoczył potyczkę z Rosjanami pod Staszowem,

1846 r. - KIELCE: od 6 maja na Placu Najświętszej panny Maryi w Kielcach trwa publiczne wymierzanie kar uczestnikom sprzysiężenia księdza Piotra Ściegiennego. Wyrokiem sądu 26 lutego 1846 roku ks. Piotr Ściegienny został skazany na śmierć. Został przewieziony do Kielc gdzie 7 maja miała się odbyć egzekucja. Stojący pod szubienicą skazaniec został w ostatniej chwili ułaskawiony przez cara Mikołaja I, który zamienił wyrok na dożywotnią katorgę w kopalni ołowiu i złota w Nerczyńsku na Syberii.

1863 r. - KIELCE: Hipolit Zawadzki, pochodzący z Koniecpola, a w czasie powstania rządca majątku Krasna (między Mniowem, a Stąporkowem) organizuje z własnych funduszy oddział powstańczy kwaterujący na uroczysku Ormanicha dziś teren gminy Ruda Maleniecka. Liczący ok. 400 ludzi oddział został rozbity przez moskali w kwietniu 1863 roku. Sam Zawadzki ranny, ale nierozpoznany został przewieziony do kieleckiego więzienia gdzie umieszczono go w szpitalnym oddziale. Zmarł 7 maja 1863 r. Jego zwłoki złożono na kieleckim Cmentarzu Starym w grobowcu Bratkowskich. Prawdopodobnie już po odzyskaniu niepodległości jego szczątki zostały przeniesione do kościoła parafialnego św. Trójcy w rodzinnym Koniecpolu.

1864 r. - KIELCE: w Kielcach pod murem cmentarza rozstrzelano Jana Marosińskiego, naczelnika żandarmerii Powstania Styczniowego na Powiat Kielecki. Schwytany w Popowie. Inne źródła podają, że został powieszony 30 czerwca 1864 roku w Jędrzejowie.

1915 r. - DESZNO k/JĘDRZEJOWA: urodził się westerplatczyk Teodor Wiatr.

1927 r. - SKARŻYSKO-KAMIENNA: w dniu 7 maja na posiedzeniu Magistratu miasta Kamienna, na wniosek ławnika – W. Węgrzeckiego postanowiono omówić szczegółowo sprawę uzgodnienia nazwy miasta z nazwą stacji i poczty (Skarżysko) i w związku z tym omówić możliwość zmiany nazwy miasta na Skarżysko-Kamienna.

1943 r. - II WOJNA ŚWIATOWA:

- WOJCIECHÓW: powracająca z Bodzentyna do Nowej Słupi niemiecka ekspedycja wioząca aresztowanych była celem partyzanckiej zasadzki którą przeprowadził oddział partyzancki AK Euzebiusza Domoradzkiego "Grot". Akcja zostaje przygotowana w oparciu o mostek nad Czarną Wodą, ale ukryci tam żołnierze nie wycofują się po obrzuceniu granatami niemieckiej kolumny aut. Niemcy początkowo podjęli walkę, ale widząc, że mają przeciwko sobie duże siły wycofali się w kierunku Nowej Słupi. W wyniku walki 8 Niemców zostało zabitych, a 6 rannych. Zginął także agent Smużyński. Udało się odbić aresztowanych, choć dwóch z nich zginęło podczas walki. Polegli także dwaj partyzanci: Kozera "Niewadziuk" i Zygmunt Fudala "Hipek".

- DĄBROWA GÓRNA i DOLNA: w odwecie za opisana wyżej akcje Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikacje pobliskich wiosek Dąbrowa Górna (Poduchowna) i Dolna (Skarbowa). Zastrzelonych zostało 45 Polaków, w tym 18 mężczyzn, 17 kobiet, 10 dzieci. Ok. 25 zagród spalonych,

PIĄTEK, 7 MAJA: W POLSCE

1765 r. - król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława.

1923 r. - z inicjatywy piłsudczyków (m.in. Walerego Sławka i Aleksandra Prystora) utworzono w Warszawie Instytut Badań Najnowszej Historii Polski (15 listopada 1935 r. przemianowany na Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski). Instytut został reaktywowany w 1943 r. na emigracji w Nowym Jorku i w 1947 r. w Londynie oraz w 2002 r. w Warszawie.

1933 r. - pilot Stanisław Skarżyński ustanowił rekord świata w przelocie bez lądowania, przelatując na samolocie RWD 5 nad południowym Atlantykiem.

1945 r. - zwycięska bitwa oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem mjr Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan” z grupą operacyjną NKWD w Kuryłówce.

1968 r. - w nocy z 6 na 7 maja nad Tatrami przetoczył się najsilniejszy odnotowany wiatr halny, osiągający prędkość około 300 km/h.

1977 r. - w Krakowie, z inspiracji SB, został zamordowany student V roku polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim Stanisław Pyjas. Śmierć związanego z opozycją studenta przyczyniła się do powstania Studenckich Komitetów Solidarności (SKS).

1994 r. - premiera filmu: „Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza.

PIĄTEK, 7 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

10:30 - briefing dotyczący wsparcia polskiej siatkówki przez spółki Skarbu Państwa, z udziałem wicepremiera Jacka Sasina oraz przedstawicieli klubu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

11:00 - wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel weźmie udział w konferencji prasowej poświęconej zakończeniu realizacji zamówienia przez PESA Bydgoszcz w konsorcjum z ZNTK Mińsk Mazowiecki i dostarczeniu 60 zmodernizowanych wagonów 141A-20 do PKP Intercity.

11:30 - prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, w uroczystości weźmie udział także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

12:00 - konferencja prasowa przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy na temat emerytur stażowych.

12:00 - uroczystości pogrzebowe asp. Michała Kędzierskiego - policjanta śmiertelnie postrzelonego podczas pełnienia służby.

13:00 - konferencja dotycząca zawarcia umowy spółki SIM SMS z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Gowina i wiceminister rozwoju Anny Korneckiej.

16:30 - prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Maków Podhalański Dolny.

19:00 - gala otwarcia 30. Festiwalu Mozartowskiego organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną.

Tagi do tego wpisu
Reklama