PORANEK w RK: prawo jazdy na rower

Data publikacji: 08.10.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Nauka jazdy na rowerze będzie obowiązkowym przedmiotem w niemieckich szkołach. Jest to wynik rosnącej liczby śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów. Szacuje, że około 30 proc. młodzieży nie potrafi prawidłowo jeździć na rowerze. Podobny problem jest w Polsce.

Czy nauka jazdy na rowerze powinna być przedmiotem obowiązkowym? Bez karty rowerowej nie ma świadectwa?

Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kieloce.pl

*****

Dziś jest czwartek, 8 października, 282. dzień roku. Do końca roku pozostało 84 dni.

Wschód słońca: 06:51

Zachód słońca: 17:54

Dzień trwa 11 godz. 02 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 38 minut.

Imieniny obchodzą: Laurencja, Pelagia, Brygida oraz Artemon, Demetriusz, Ewodia, Ewodiusz, Ginter, Guncerz, Gunter, Gratus, Ludwik, Marcjusz, Marcin, Symeon, Taida, Waleria

*****

Przysłowie na dziś: „Po świętej Brygidzie babie lato przyjdzie”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Wzroku

Światowy Dzień Ośmiornicy

Międzynarodowy Dzień Podologii

Międzynarodowy Dzień Biometrii

*****

CZWARTEK, 8 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r. - oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa AK  M.Tarchalskiego "Marcin" opanował zamieszkałą przez Niemców wieś Stojewsko. Już pod koniec akcji doszło do starcia z niemiecką odsieczą. W wyniku walki poległ Tadeusz Żurek „Sokół”, a rannych było trzech partyzantów.

CZWARTEK, 8 PAŹDZIERNIKA:  W POLSCE

1672 r. – IV wojna polsko-turecka: zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego w bitwie pod Niemirowem.

1939 r.  – amerykański korespondent wojenny Julien Bryan opublikował w prasie USA fotografie z oblężonej Warszawy.

1943 r. - członkowie złożonego z Żydów „Sonderkommando 1005”, sformowanego w celu zatarcia śladów zbrodni niemieckich, wydobyli zwłoki zamordowanych 2 lata wcześniej profesorów lwowskich i zawieźli je na stos, gdzie następnego dnia zostały spalone.

1976 r. – oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).

1982 r. – władze stanu wojennego zdelegalizowały NSZZ „Solidarność”.

2007 r. – w Warszawie zmarł ks. prałat rtm Zdzisław Jastrzębiec-Peszkowski (ur. 23 sierpnia 1918 r.), uczestnik wojny obronnej 1939 r., więzień sowieckiego obozu w Kozielsku, cudem ocalony z mordu katyńskiego, oficer II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kapelan Rodzin Katyńskich. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZWARTEK, 8 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

W czwartek w senackiej komisji ustawodawczej mają być kontynuowane prace nad ustawą o ochronie zwierząt.

Czwartkowe posiedzenie komisji rozpocznie się od przedstawienia opinii i ekspertyz ws. noweli o ochronie zwierząt. Szef komisji Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że komisja ma ok. 200 propozycji poprawek do noweli od organizacji pro-zwierzęcych, rolniczych i gospodarczych. Swoje poprawki będą zgłaszać kluby. Najdalej idące ma PSL - proponuje m.in. 10-letnie vacatio legis dla zakazu ferm futrzarskich i zniesienie zakazu uboju rytualnego na eksport. Senatorowie KO i PiS też są podzieleni w sprawie ustawy. Większość senatorów PiS popiera ustawę w wersji, w jakiej wyszła z Sejmu. KO jest skłonna wydłużyć vacatio legis likwidacji ferm futrzarskich, ale na pewno nie do 10 lat, a także chce wprowadzić szereg poprawek doprecyzowujących. Swoje poprawki mają senatorowie niezrzeszeni.

 


Reklama