Poranek w RK: ścieżki rowerowe - co poprawić?

Data publikacji: 22.09.2020 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś jest Światowy Dzień bez Samochodu. Skoro nie samochód, to może rower? Polacy pokochali podróżowanie rowerem. Z badań wynika, że fani dwóch kółek dostrzegają potrzebę rozbudowy bezpiecznej infrastruktury. W raporcie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe najgorzej oceniono oświetlenie ścieżek rowerowych, długość tras, bariery utrudniające jazdę.

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Gdzie infrastruktura rowerowa wymaga poprawy? A czy są miejsca, które można postawić za wzór? 

*****

Dziś jest wtorek, 22 września, 266. dzień roku. Do końca roku pozostało 100 dni.

Wschód słońca: 06:24

Zachód słońca: 18:31

Dzień trwa 12 godz. 06 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 34 minut.

Imieniny obchodzą: Joachim, Maurycy, Tomasz oraz Bazyla, Daria, Digna, Eksuperiusz, Emeryta, Emmeram, Emmeran, Feliks, Ignacy, Imbram, Innocenty, Jonasz, Józefa, Kandyd, Prosimir, Tacjusz, Wiktor, Witalis

*****

Przysłowie na dziś „Joachima boską mocą dzionek już się równa z nocą”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Nosorożca

Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

Światowy Dzień bez Samochodu

*****

WTOREK, 22 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: Cierno koło Jędrzejowa

Oddział Zygmunta Chmieleńskiego, liczącemu już 500 ludzi, ścigany jest przez moskiewskie kolumny idące z Kielc, Piotrkowa i Częstochowy i usiłujące go otoczyć w okolicy Szczekocin. Polski oddział zręcznym manewrem wydostał się z okrążenia, ale ostatecznie musiał podjąć walkę z kolumna marszową Czengierego z Kielc. Do walki doszło pod Ciernem między Nagłowicami a Warzynem. Siły moskiewskie wynosiły 5 rot piechoty, 2 szwadrony jazdy, 50 kozaków oraz 2 działa i oddział rakietników.

Chmieleński rozstawił swoja piechotę na równinie między Ciernem a Jędrzejowem. Obłożony ogniem powstańczy oddział cofał się, ale w sposób zorganizowany. Odparto nawet kilka szturmów moskiewskiej kawalerii kładąc przy tym trupem 10 poległych a 20 rannych.

Oddział polski opuścił plac boju w całkowitym porządku. W odwrocie nie stracono ani jednej sztuki broni. Przypadkiem tylko odciętych było kilkudziesięciu jazdy, ale ci niebawem znaleźli się znowu przy oddzielę.

1914 r. – SZCZYTNIKI: w dniu 22 września Rosjanie grupowali się w Szczytnikach (gmina Wislica) nad Nidą. . Komendant Józef Piłsudski postanowił zaatakować w nocy z 22 na 23 września. Ułani Beliny wycięli niemal cały oddział moskiewski. Rozwścieczony nieprzyjaciel zaatakował Polaków z całą mocą i walki trwały cały kolejny dzi9eń.

1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: patrol z oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego "Marcin", dowództwem ppor. Przemysława Schutza „Ludwik” urządzili zasadzkę na skraju lasu pomiędzy Kluczewskiem, a Brześciem. Na miejscu zginęli dwaj agronomowie niemieccy zarządzający majątkami ziemskimi na terenie Powiatu Jędrzejowskiego (w jego skład wchodził teren dawnego powiatu włoszczowskiego).

*****

WTOREK, 22 WRZEŚNIA: W POLSCE

967 r. – zwycięska bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami.

1364 r. - uczta u Wierzynka z udziałem Kazimierza Wielkiego

1919 r. – oddziały polskie wyparły bolszewików z Połocka.

1929 r. – Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję radiową z meczu piłkarskiego (Wisła-Cracovia).

1939 r.: – zwycięska bitwa 101 pułku ułanów z sowieckimi oddziałami pancernymi pod Kłodziowcami.

- kapitulacja Lwowa. Wbrew ustaleniom między dowództwem polskim a Sowietami, około dwóch tysięcy oficerów polskich zostało internowanych.

- w Brześciu nad Bugiem odbyła się „defilada zwycięstwa” oddziałów Wehrmachtu i Armii Czerwonej.

1940 r. - w nocy z 21 na 22 września do obozu Auschwitz przywieziono więźniów z tzw. drugiego transportu warszawskiego, wśród których byli rtm. Witold Pilecki i Władysław Bartoszewski.

1953 r. – ogłoszono wyrok w procesie pokazowym ordynariusza kieleckiego bp. Czesława Kaczmarka, aresztowanego przez komunistów 8 stycznia 1951 r. Hierarcha został skazany na 12 lat więzienia za kolaborację z Niemcami, usiłowanie obalenia ustroju PRL i propagandę na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców. Biskup zwolniony został w 1955 r. Zmarł 26 sierpnia 1963 r. i pochowany został w podziemiach Katedry Kieleckiej. 

1975 r. – premiera filmu Noce i dnie w reżyserii Jerzego Antczaka.

1980 r. – założono Niezależne Zrzeszenie Studentów.

*****

WTOREK, 22 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Kwestia ustawy o ochronie zwierząt, polityka międzynarodowa i obecna sytuacja w kraju - to niektóre tematy dzisiejszego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Uchwalona w ubiegłym tygodniu w Sejmie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt trafiła do Senatu. Niewykluczone, że senatorowie zajmą się nią na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym pod koniec września. Możliwe, że prezydent przekaże marszałkowi swoje uwagi o ustawie.

Tematem spotkania - jak poinformowała wicedyrektor CIS Anna Godzwon - ma być także zbliżające się zgromadzenie parlamentarne parlamentów: Polski, Litwy i Ukrainy, a także ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego, związana z karaniem lekarzy za błędy w sztuce medycznej.

# # #

Założenia reformy systemu zakupów dla wojska przedstawi dziś w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak. Wiosna 2018 szef MON zapowiedział powołanie Agencji Uzbrojenia, która ma odpowiadać za cały cykl pozyskiwania i użytkowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia – od fazy analiz i definiowania wymagań, przez prowadzenie przetargów i podpisywanie umów, po wprowadzanie sprzętu na wyposażenie i wsparcie jego eksploatacji. Minister przedstawi nową koncepcję na konferencji organizowanej w Warszawie przez portal Defence24.

Tagi do tego wpisu
Reklama