Poranek w RK: sposób na samochód

Data publikacji: 16.09.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski , Dionizy Krawczyński / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP

 
Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

Od dziś w Opolu można korzystać z bezpłatnych rowerów miejskich, hulajnóg i autobusów MZK. Z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto chce zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów przy domu.

Co skusiłoby do zmiany środka lokomocji kieleckich kierowców?

Patrząc na sznury samochodów jadące przez Kielce, można mieć wątpliwości, czy ludzie zrezygnują z samochodów.

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Co musiałoby się stać, byśmy przesiedli się ze swoich aut na komunikację miejską?

*****

Dziś jest czwartek, 16 września, 259 dzień roku.

Do końca roku zostało 106 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 06:18

Zachód słońca w Kielcach: 18:48

Dzień trwa 12 godzin 30 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 53 minuty.

Imieniny obchodzą: Edyta, Kamila, Kornel oraz Abundancja, Abundancjusz, Antym, Ariadna, Cyprian, Edda, Eufemia, Eugenia, Franciszek, Geminian, Innocencja, Innocenta, Innocentyna, Jan, Korneli, Korneliusz, Ludmiła, Łucja, Ninian, Sebastiana, Sędzisław, Wiktor

*****

Przysłowie na dziś:

„Im głębiej we wrześniu grzebią się robaki, tym srożej się zima da ludziom we znaki”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Maszynisty

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

Światowy Dzień Fryzjera

Dzień Bluesa

*****

CZWARTEK, 16 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1552 r. – SKARŻYSKO-KAMIENNA: opat wąchocki Andrzej Szpoth pozwolił Janowi Ryjowi (Rejowi) Kochanowskiemu z Woli Brudnowskiej na wykupienie od następców Józefa Głozy zadłużonej już kuźnicy. Jan Rej Kochanowski wraz synami - Piotrem i Andrzejem dzierżawili kuźnicę, a w tym czasie zorganizowano i zarybiono sadzawkę (dzisiejszy zalew rejowski). W tym okresie wybudowano kościół na Rejowie - pierwszy na terenie obecnego miasta.  Nazwa Rejów wywodzi się od przydomka Jana Kochanowskiego –Ryja (Reja).

1863 r. – MAŁOGOSZCZ: Władysław Sokołowski ps. „Iskra” zaatakował Małogoszcz, prowadząc 400-osobowy oddział wojsk powstańczych (250 strzelców, 100 kosynierów i 50 kawalerzystów). Atak został jednak rozbity przez przeważające siły rosyjskie, które otrzymały przed bitwą znaczne wzmocnienie. Polacy zostali wyparci, grupa kosynierów dostała się do niewoli.

W księgach metrykalnych parafii w Małogoszczu zapisy dokonane przez ks. Nestora Bierońskiego potwierdzają, że obok licznej grupy powstańców wywodzących się z pobliskich miejscowości w oddziale wojsk narodowych byli ochotnicy z Włoch i Francji.

Mogiła powstańców znajduje się za ogrodzeniem cmentarza, bezpośrednio przy grobie 175 powstańców poległych w I bitwie małogoskiej. Długo nie przywiązywano uwagi do upamiętnienia ofiar drugiej bitwy, a mogiła była zapomniana i coraz bardziej zaniedbana. W roku 2007 powstała grupa inicjatywna, wywodząca się z Towarzystwa Przyjaciół Małogoszcza, która doprowadziła do odbudowy grobu. Został wystawiony nagrobek z bloku piaskowca zwieńczony żeliwnym krzyżem oraz tablica nagrobna z czarnego marmuru. Wyryto na niej napis: tu spoczywa 37 powstańców poległych w bitwie 16 września 1863 r. Cześć ich pamięci.

1914 r.  -  NOWY KORCZYN i OPATOWIEC:  trwają walki z moskalami które prowadzi 1 pułk piechoty dowodzony przez Józefa Piłsudskiego.

1943 r. - WYKUS:  planowana jest tu koncentracja Zgrupowań Partyzanckich Jana Piwnika „Ponurego”, ale powiadomieni o tym przez swojego agenta (Jerzy Wojnowski „Motor”) Niemcy organizują obławę na partyzantów. „Ponury” zmienił miejsce postoju i przeniósł się na łąki leżące ok 3 km od obozowiska. Tam partyzanci przyjęli siły okupanta gęstą palbą ognia. W wyniku walki poległo według niemieckiego meldunku 4 żołnierzy. Wywiad AK podaje, że poległo ich około 40-50. Straty własne: jeden poległy, dwójka aresztowanych. Zginął też jeden żołnierz z oddziału Jana Kosińskiego „Jacek”

*****

CZWARTEK, 16 WRZEŚNIA: W POLSCE

1497 r. - Darłowo zostało zalane przez tsunami wywołane eksplozją metanu uwolnionego z dna morskiego.

1918 r. – Komitet Narodowy Polski w Paryżu mianował gen. Józefa Hallera na funkcję Armii Polskiej we Francji.

1930 r. – na rozkaz premiera marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się pacyfikacja Małopolski Wschodniej, wywołana akcjami sabotażowymi i terrorystycznymi Ukraińskiej Organizacji Wojskowej.

1939 r. – Armia „Małopolska” wyruszyła spod Przemyśla w kierunku Lwowa. Pod Jaworowem wojska polskie rozbiły pułk SS „Germania”.

1978 r. – w Warszawie odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego.

*****

CZWARTEK, 16 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Dziś Sejm kontynuuje posiedzenie; posłowie zajmą się m.in. wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy.

Wniosek złożyło w sierpniu PSL; podpisali się pod nim także posłowie Lewicy. We wniosku ludowcy podnoszą, że odkąd Puda został w październiku ubiegłego roku ministrem resortu rolnictwa "nie przygotowuje projektów legislacyjnych, nie prowadzi dialogu z rolnikami i z organizacjami rolniczymi". Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus (PiS) odparł wtedy, że wniosek jest nietrafiony - minister realizuje program pomocy poszkodowanym w związku z ASF i ogłasza Polski Ład dla rolnictwa.

Ponadto Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej.

Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej "w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia", o przedstawienie której wnioskował klub KP-PSL.

# # #

Dziś o godz. 12.15 rozpocznie posiedzenie Zespół Trójstronny, na którym omawiane będą kwestie m.in. wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Spotkanie odbędzie się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. W planie jest informacja Narodowego Funduszu Zdrowia na temat przebiegu wdrażania przepisów znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zespół ma się też zapoznać z informacją Narodowego Funduszu Zdrowia na temat realizacji polecenia Ministra Zdrowia w sprawie jednorazowego świadczenia dodatkowego w wysokości 5 tys. zł dla pracowników niemedycznych za pracę w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARSCoV-2.

Omawiana ma być też ścieżka wzrostu wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w kontekście nakładów na zdrowie przewidzianych w tzw. "ustawie 7 proc. PKB".

Tagi do tego wpisu
Reklama