Poranek w RK: sposób na upał

Data publikacji: 11.08.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Europie panuje upał. We Francji na początku sierpnia aż na 9 stacjach pomiarowych słupki rtęci osiągnęły poziom czterdziestu stopni powyżej zera. Podobnie jest w Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji.

W Iraku, również w ubiegłym tygodniu, stacje meteo wskazywały niszczący upał z temperaturami przekraczającymi 45 stopni Celsjusza. Upał nie trwa wyłącznie na obszarach pustynnych, ale także w miastach. 46 stopni zanotowała stacja meteorologiczna w Bagdadzie. Mieszkańcy muszą zmagać się z ekstremalnie nieprzyjaznymi temperaturami. To już upał szkodzący zdrowiu i życiu człowieka.

Są ludzie, którzy doskonale znoszą wysokie temperatury, są tacy, dla których to problem. Mimo że kojarzące się z urlopem lato, to najmilsze chwile w roku, to wysokie temperatury czasami trudno wytrzymać.

Jak przetrwać upał - w pracy, w domu? Co jeść i pić w czasie upału? Czy klimatyzacja jest koniecznością, czy można ją czymś zastąpić?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest wtorek, 11 sierpnia, 224. dzień roku. Do końca roku pozostało 142 dni.

Wschód słońca: 05:19

Zachód słońca: 20:05

Dzień trwa 14 godz. 46 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 54 minut.

Imieniny obchodzą: Aleksander, Filomena, Herman, Klara, Ligia, Lilia, Rufin, Telimena, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Włodzimierz, Włodzimir, Włościwoj i Zuzanna.

*****

Gdy w sierpniu z północy dmucha, następuje zwykle posucha.
Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera.

*****

Nietypowe święta:

Dzień Konserwatora Zabytków

*****

 

WTOREK,11 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1914 r.

- batalion kadrowy wymaszerował z Jędrzejowa i prowadzony przez J.Piłsudskiego udał się w kierunku Kielc. Wkrótce Komendant musiał zawrócić bowiem otrzymał meldunek, o kolejnych oddział strzeleckich idących jego śladem (do Miechowa dotarły trzy kompanie strzelców dowodzone przez Mieczysława Neugebauera).

- batalion kadrowy zatrzymała się w Brzegach na obiad. W oczekiwaniu wielu strzelców spało. Spożywanie obiadu trwało dość długo bowiem wielu strzelców nie miało menażek (dotychczas podczas posiłków w większych miejscowościach nie było problemu z miejscowymi naczyniami).

- batalion omijając Chęciny stanął na nocleg na Czerwonej Górze, naprzeciwko Bolechowic.

 

WTOREK,11 SIERPNIA: W POLSCE

1733 r. - Z Warszawy na Wawel wyruszył transport z ekshumowanymi zwłokami Jana III Sobieskiego, jego małżonki Marii Kazimiery d’Arquien i Augusta II Mocnego.

1769 r. - Konfederacja barska: wojska rosyjskie rozpoczęły oblężenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, zdobytego przez nie następnego dnia.

1920 r. - Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego odznaczenia - Krzyża Walecznych za zasługi w walkach z bolszewikami. Rada Obrony Państwa wydała rozporządzenie o utracie obywatelstwa polskiego wskutek niespełnienia obowiązku służby wojskowej.

1937 r. - szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, na mocy którego Sowieci wymordowali blisko 150 tys. Polaków zamieszkujących terytorium ZSRS.

1944 r. - zakończenie walk Powstania Warszawskiego na Ochocie i Woli.

 

PONIEDZIAŁEK,11 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

10:00 - Briefing prasowy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dotyczący przygotowań do obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

10:30 - Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

10:30 - Konferencja prasowa Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłaszająca wyniki Programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.

12:00 - Konferencja prasowa nt. działań IPN w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, z udziałem Jarosława Szarka prezesa IPN.

12:00 - Konferencja prasowa Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej nt. wyników tegorocznej matury.

13:00 - Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk w ramach drugiej fazy ćwiczenia DEFENDER-Europe 20.

Tagi do tego wpisu
Reklama