Poranek w RK: sukces, efekt, wiktoria, wyczyn?

Data publikacji: 22.07.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Klaudia Kowalik / Arch. prywatne

22 lipca w czasach PRL był dniem sukcesów – otwierano, uruchamiano, oddawano do użytku, prezentowano i podpisywano. Może nie o związanych z tym dniem, ale porozmawiajmy dziś o Państwa sukcesach – małych i dużych.

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, co się Państwu udało dokonać? Z czego są Państwo dumni?

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest czwartek, 22 lipca, 203. dzień roku.

Do końca roku zostało 152 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 04:54

Zachód słońca w Kielcach: 20:35

Dzień trwa 15 godzin i 40 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 43 minut.

Imieniny obchodzą: Lena, Magdalena, Milena oraz Albin, Benon, Benona, Cyryl, Józef, Menelaus, Naczęsława, Nicefor, Platon, Stojsław, Stojsława, Teofil, Marisa

*****

Przysłowie na dziś:

„Gdy Maria Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Aproksymacji Pi

Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Światowy Dzień Mózgu

*****

CZWARTEK, 22 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1951 r. - pochodzący z Częstocic wybitny reżyser Jan Rybkowski w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął kręcenie filmu "Pierwsze dni" którego scenariusz oparty był na socrealistycznej powieści Bogdana Hamery pt. "Na przykład Plewa". Książka i film opowiadały  o tym, jak w ostrowieckiej hucie zaraz po II wojnie światowej uruchamiano produkcję.

1954 r. - uroczyście oddano do użytku Dom Młodego Sportowca przy ulicy Świętokrzyskim ( do niedawna siedziba KSZO ).

1962 r. – SUCHEDNIÓW otrzymał prawa miejskie.

1972 r. - w Warszawie zmarła Maria Cecylia Żakowska, nauczycielka i założycielka Muzeum Ziemi Opatowskiej z siedziba w Ostrowcu. Była absolwentką Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Od 1916 do 1930 roku uczyła rysunku w ostrowieckich szkołach średnich i Seminarium Nauczycielskim, w 1926  r. razem z Mieczysławem Radwanem założyła Muzeum Ziemi Opatowskiej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego zlokalizowane w domu Stanisława Saskiego przy ulicy Górzystej 3. Była jego kustoszem, a od 1937 kierownikiem. Znalazła się w gronie autorów wydanej w 1928 r „Monografii Ostrowca".

CZWARTEK, 22 LIPCA: W POLSCE

1018 r. – wyprawa kijowska: w bitwie pod Wołyniem książę Polski Bolesław I Chrobry pokonał wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego.

1331 r.  – wojna kujawska: wojska zakonu krzyżackiego dowodzone przez marszałka Dietricha von Altenburga i komtura chełmińskiego Ottona von Luterberga przekroczyły Wisłę i wtargnęły na Kujawy.

1458 r. – w trakcie wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim wojska polskie zmierzające pod Malbork obległy zamek w Papowie Biskupim.

1793 r. – II rozbiór Polski: deputacja Sejmu grodzieńskiego, obradującego pod lufami armat wojsk rosyjskich podpisała traktat z Rosją, w którym Rzeczpospolita zrzekła się województw: mińskiego, kijowskiego, bracławskiego i podolskiego oraz części wileńskiego, nowogródzkiego, brzeskolitewskiego i wołyńskiego (250 tys. km²).

1807 r. – Cesarz Napoleon I nadał Konstytucję Księstwu Warszawskiemu.

1897 r. – w Warszawie rozpoczęła działalność pierwsza stacja pogotowia ratunkowego.

1917 r.  – niemieckie władze okupacyjne aresztowały w Warszawie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. Aresztowanych przewieziono do Gdańska, a następnie osadzono w twierdzy magdeburskiej, gdzie przebywali do listopada 1918 r. Równolegle Niemcy rozpoczęli aresztowania legionistów, którzy odmówili złożenia przysięgi (zob. 9 lipca 1917 r.), internując ich w obozach odosobnienia (oficerów w Beniaminowie, podoficerów i szeregowców w  Szczypiornie) lub wcielając przymusowo do armii austriackiej i wysyłając na front włoski. W odezwie skierowanej do społeczeństwa żołnierze 5. Pułku Piechoty Legionów legioniści napisali: Za stałą wierność idei – jedziemy do obozu jeńców. Jedziemy dumni ze spełnionego obowiązku i jesteśmy pewni, że tak nas zrozumiecie. Wiemy, że poza bandą pruskich pachołków i sprzedawczyków, stoi jeden wielki Naród – Naród który łącznie z nami, wkrótce znów podejmie walkę z bronią w ręku o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wiemy, że postępowanie nasze jest wynikiem woli całego Narodu i że tej woli jak dotychczas, tak w przyszłości, zawsze się podporządkujemy i dlatego też jedziemy weseli i ufni w potęgę czystej sprawy. Polska Organizacja Wojskowa wypowiedziała posłuszeństwo Tymczasowej Radzie Stanu i przeszła do całkowitej konspiracji.

1920 r. – Gen. broni Tadeusz Rozwadowski objął stanowisko szefa Sztabu Generalnego.

1934 r. – do Warszawy dotarła fala kulminacyjna największej powodzi w okresie międzywojennym.

CZWARTEK, 22 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Godz. 10:00 - ogłoszenie wyników programu "Sportowa Polska 2021", z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego

Reklama