Poranek w RK: ulica Sienkiewicza czy „Sienkiewka”? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 29.07.2021 06:15
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przy okazji budzenia naszego deptaka pojawiały się oburzone głosy słuchaczy na nazywanie ul. Sienkiewicza „Sienkiewką”. Padały uzasadnienia, że takie nazywanie to wyraz braku szacunku dla wielkiego pisarza. Czy to razi?

W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy można ul. Henryka Sienkiewicza nazywać „Sienkiewką” czy tylko stosować tę oficjalną nomenklaturę?

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

CZY WYPADA NAZYWAĆ ULICĘ SIENKIEWICZA SIENKIEWKĄ?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

*****

Dziś jest czwartek, 29 lipca, 210. dzień roku.

Do końca roku zostało 145 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:04

Zachód słońca w Kielcach: 20:25

Dzień trwa 15 godzin i 21 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 2 minuty.

Imieniny obchodzą: Marta, Olaf oraz Antonin, Beatrycze, Cirzpibog, Cirzpisława, Eugeniusz, Faustyn, Feliks, Flora, Konstantyn, Lucyla, Lucyliusz, Maria, Prosper, Prospera, Rufin, Serafina, Serapia, Symplicjusz, Symplicy, Teodor, Wilhelm

*****

Przysłowie na dziś:

„Około świętej Marty płać za żniwo, dawaj kwarty”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Tygrysa

*****

CZWARTEK, 29 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r. – OPATOWIEC: odziały kolaboracyjne w służbie niemieckiej przeprowadziły pacyfikację Opatowca. Uprowadzono 16 osób oraz dwie osoby z Ujścia Jezuickiego, Zostały one w okrutny sposób zamordowane w dniu 30-go lipca w Oleśnie koło Dąbrowy Tarnowskiej. Łączne straty własne po obu stronach Wisły wyrażają się liczbą 34 zabitych osób, w tym 4-ch żołnierzy AK. Zwłoki pomordowanych ekshumowano i pochowano z czcią na cmentarzach w Ujściu Jezuickim i Opatowcu.

1987 r. – Zbigniew Piątek wygrał 44. Tour de Pologne.

CZWARTEK, 29 LIPCA: W POLSCE

1423 r. – w Przedborzu nad Pilicą król Władysław II Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi, w tym prawo odbywania targów w środy i dwóch jarmarków rocznie.

1553 r. – król Zygmunt II August ożenił się z Katarzyną Habsburżanką.

1914 r. – wobec zbliżającego się konfliktu zbrojnego między Austrią a Rosją Józef Piłsudski zarządził mobilizację oddziałów strzeleckich w całej Galicji. Rozpoczęły działalność punkty werbunkowe Związków Strzeleckich na terenach powystawowych w Oleandrach krakowskich oraz w lokalach przy ul. Kochanowskiego 15 i przy ul. Dolnych Młynów 9.

1916 r. – w proteście przeciwko niedostatecznemu wsparciu Austro-Węgier dla polskich roszczeń niepodległościowych Józef Piłsudski złożył dymisję z funkcji dowódcy I Brygady. Zalecał także podkomendnym pochodzącym z zaboru rosyjskiego, aby wykonali podobny gest, zaś tym, którzy byli poddanymi austriackimi – składanie wniosków o przeniesienie do  CK Armii. W zamyśle Piłsudskiego miał być to element nacisku na niemieckie i austriackie władze, aby podjęły konkretne działania polityczne w sprawie polskiej. W kolportowanych w szeregach legionowych ulotkach piłsudczycy pisali: Nie dajcie się łudzić frazesem, że jesteśmy jedynym widocznym dowodem istnienia Polski, jedyną podstawą tworzenia Państwa Polskiego. Żaden frazes nie przesłoni faktu, że Legiony Polskie bez zastępstwa politycznego polskiego, straciły rację bytu, przestały być wojskiem polskim.

1920 r. – Wojna polsko-bolszewicka: utworzono Wojskowe Gubernatorstwo Warszawy.

1927 r. – Prezydent RP wydał rozporządzenie, wprowadzające wysokie kary za handel kobietami i dziećmi.

1939 r. – Transatlantyk „Chrobry” wypłynął z Gdyni w dziewiczy rejs do Ameryki Południowej. Wśród pasażerów był Witold Gombrowicz, który na zawsze opuszczał Polskę.

1941 r. – Podczas apelu w obozie koncentracyjnym Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.

CZWARTEK, 29 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Godz. 10:00 - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odda hołd powstańcom warszawskim ze  zgrupowania Armii Krajowej "Chrobry II"

Godz. 12:00 - 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ

Reklama