Poranek w RK: w pierwszych słowach mego listu…

Data publikacji: 09.10.2020 06:20
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ostatnia chwila życia papieru? Dziś Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Tradycja pisania listów urwała się w dość dramatyczny sposób. Wynika to z pośpiechu i braku czasu na refleksję, która w listach zawsze miała swoje miejsce. Czy sztuka pisania listów zaniknie?

Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

*****

Dziś jest piątek, 9 października, 283. dzień roku.

Do końca roku pozostało 83 dni.

Wschód słońca: 06:53

Zachód słońca: 17:52

Dzień trwa 10 godz. 58 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 42 minut.

Imieniny obchodzą: Arnold, Dionizy oraz Aaron, Abraham, Atanazja, Bogodar, Bogudar, Bożdar, Bożydar, Dionizjusz, Ginter, Guncerz, Gunter, Jan, Ludwik, Przedpełk, Sara, Sybilla, Wincenty

*****

Przysłowie na dziś: „Gdy październik z wodami, grudzień z wiatrami”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Jaja

Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

*****

PIĄTEK, 9 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1479 r. – NOWY KORCZYN: wielki mistrz krzyżacki Martin Truchsess von Wetzhausen złożył na zamku hołd lenny Kazimierzowi Jagiellończykowi. Zamek wznosił się na prawym brzegu Nidy - naprzeciw Nowego Miasta Korczyna. Nie zachował się do czasów współczesnych.

1914 r. - JAKUBOWICE k/Ożarowa: kwaterujący tu Józef Piłsudski wręczył pierwsze nominacje oficerskie 136 dowódcom strzeleckim (m.in. Kazimierzowi Sosnkowskiemu, Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi, Michałowi Żymierskiemu, Tadeuszowi Wyrwie-Furgalskiemu, Michałowi Karaszewiczowi-Tokarzewskiemu, Mieczysławowi Norwid-Neugebauerowi, Władysławowi Belinie-Prażmowskiemu). Nominacje nie były w żaden sposób konsultowane z Komendą Legionów Polskich i stały się symbolem niezależności podkomendnych Piłsudskiego od władz austriackich. Część nominacji uzyskała później formalną akceptację Komendy Legionów. Podobnym symbolem niezależności było nakrycie głowy legionistów w pułkach, które utworzyły później I Brygadę. Noszono w nich wzorem przedwojennym strzeleckie maciejówki. Wyjątkiem była kawaleria, w której nakryciem głowy było wysokie ułańskie czako.

*****

PIĄTEK, 9 PAŹDZIERNIKA:  W POLSCE

1621 r. – zawarto polsko-turecki pokój pod Chocimiem.

1626 r. – zwycięstwo wojsk polskich nad Tatarami w bitwie pod Białą Cerkwią.

1920 r.  – wykonując tajne polecenie Józefa Piłsudskiego, kilka pułków tworzących Grupę Operacyjną „Bieniakonie” pod dowództwem gen. Lucjana Żeligowskiego oficjalnie „wypowiedziało posłuszeństwo” polskiemu dowództwu i zajęły zbrojnie Wilno i Wileńszczyznę, wypierając stamtąd wojska litewskie (tzw. „bunt Żeligowskiego”).

1939 r. - ukazał się ostatni numer wydawanego nieprzerwanie przez 118 lat „Kuriera Warszawskiego”.

1943 r. – 163 amerykańskie bombowce zbombardowały porty w Gdańsku i Gdyni.

1944 r. – Heinrich Himmler wydał rozkaz całkowitego zburzenia Warszawy.

1948 r. – Tadeusz Bejt, kurier i organizator przerzutów z kraju na Zachód osób ściganych przez służby bezpieczeństwa i rodzin pozostających za granicą oficerów 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, został porwany ze swego mieszkania w Berlinie, przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu mokotowskim.

1980 r.  – Czesław Miłosz został ogłoszony laureatem literackiej Nagrody Nobla.

*****

PIĄTEK, 9 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

W piątek prace nad ustawą o ochronie zwierząt będzie kontynuować senacka komisja rolnictwa.

Podczas poprzedniego wrześniowego posiedzenia komisji senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) wyraził ubolewanie, że "w Sejmie nie odbyła się poważna debata" na temat noweli. Wyraził nadzieję, że Senat w toku prac wypracuje taką formę tej ustawy, która będzie do przyjęcia.

Tagi do tego wpisu
Reklama