Poranek w RK: weekend na dziko? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 30.04.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Podczas majowego weekendu nie pojedziemy do muzeum, nie pojedziemy w góry czy nad morze, ani nie polecimy za granicę. Za to od jutra Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko.

Czy nocowanie pod namiotem jest jeszcze atrakcyjne? Czy zrezygnujemy z wygód na rzecz karimaty, śpiwora i menażki?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

CZY NOCOWANIE POD NAMIOTEM JEST JESZCZE ATRAKCYJNE?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

*****

Dziś jest piątek, 30 kwietnia, 120. dzień roku.

Do końca roku zostało 245 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:15

Zachód słońca w Kielcach: 19:56

Dzień trwa 14 godzin i 40 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzina i 43 minut.

Imieniny obchodzą: Jakub, Katarzyna, Maria oraz Afrodyzja, Afrodyzjusz, Afrodyzy, Andrea, Bartłomiej, Benedykt, Chwalisława, Donat, Eutropiusz, Józef, Kwiryn, Lilla, Ludwik, Maksym, Marian, Piotr, Pius, Pomponiusz, Rozamunda, Wawrzyniec

*****

Przysłowie na dziś:

„W kwietniu po brzegach wody niosą jęczmienia urody”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Jazzu

Ogólnopolski Dzień Koni

Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych

Dzień Uczciwości

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

*****

PIĄTEK, 30 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1630 r. - zmarł Arcybiskup Marcin Szyszkowski, założyciel i fundator klasztoru na Karczówce, gdzie sprowadził relikwie św. Karola Boromeusza, za życia swojego bliskiego znajomego,

1794 r. - NOWY KORCZYN: szlachta sandomierska zgromadzona w Nowym Korczynie ogłosiła przystąpienie do Insurekcji Kościuszkowskiej,

1864 r. - ŻELEŹNICA: po walce w Bebelnie oddział żandarmerii Powstania Styczniowego którym dowodził Władysław Ignacy Nowacki-Kopaczyński „Junosza” zakwaterował w Żeleźnicy koło Przedborza. Doszło tam do walki z moskiewskim oddziałem pod dowództwem Przewalińskiego (40 dragonów, 40. ułanów i 50 kozaków). Moskale wykonali szarżę w której stracili dowódcę i 5 jezdnych (czterech rannych nakazał „Junosza” zostawić w pobliskim majątku Oleszno). Oddział żandarmerii miał w starciu 2 zabitych i 3 ciężko rannych. Ponieważ piechota moskiewska była w pobliżu oddział nie podjął pościgu za pobitym wrogiem.

1905 r. - SUCHEDNIÓW: jeden z pracowników odlewni Suchedniów, Józef Pomorski, wywiesił na jej kominie czerwony sztandar. Nie wiadomo czy miało to związek z wydarzeniami rewolucji 1905 roku. ‘

1940 r. - ANIELIN: major Henryk Dobrzański „Hubal”, wraz ze swoim oddziałem, został zaskoczony w czasie leśnego biwaku przez oddziały 372. Dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin (położonej między Inowłodzem a Studzianną. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu. Sam „Hubal” poległ z bronią w ręku, razem z nim zginął jego luzak kapral Antoni Kossowski „Ryś”. Miejsce jego śmierci oznaczył niedługo potem 16-letni wówczas mieszkaniec Studziannej – Zygmunt Laskowski

1944 r. - II WOJNA ŚWIATOWA:

- PIEKOSZÓW: oddział partyzancki Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilk" (Obwód Kielce) opanował stację kolejową Piekoszów z której uprowadził pociąg towarowy. Na bocznicy kolejowej w Fanisławicach wyładowano wagon cukru, który został rozdany miejscowej ludności. Oddział ostrzelał także pociąg z niemieckimi strażnikami kolejowymi którzy jechali na poszukiwanie "zguby".

- SĘDZISZÓW: oddział partyzancki „Spaleni” opanował w nocy z 30 na 1 maja, Sędziszów. Grupa dowodzona przez ppor. Stefana Rajskiego „Zrywa” uderzyła na dworzec kolejowy i perony, a grupa dowodzona przez Stanisława Borynia „Tygrys” zajęła parowozownię z zadaniem zdemolowania obrotnicy. „Tygrys” wpakował jeden z parowozów tyłem w dół obrotnicy, Henryk Mysiara „Pingwin” wpuścił drugi parowóz do kanału, a przybyły przypadkowo parowóz prowadzony przez maszynistę Wywrota, został wpakowany bokiem w obrotnicę na rozkaz „Tygrysa”. Parowozownia została unieruchomiona.

PIĄTEK, 30 KWIETNIA: W POLSCE

1520 r. - wojna pruska: polskie pospolite ruszenie dowodzone przez kasztelana płockiego Piotra Kryskiego zdobyło, po dwumiesięcznym oblężeniu, zamek krzyżacki w Działdowie.

1919 r. - Sokółka została przyłączona do Polski,

1946 r. - do Krakowa powróciło 26 wagonów z dziełami sztuki zrabowanymi w czasie wojny (wśród nich m.in. Ołtarz Mariacki).

1950 r. - w komunistycznym więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak (ur. 26 sierpnia 1883 r.), jeden z czołowych polityków obozu socjalistycznego, parlamentarzysta, w II wojnie światowej jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przewodniczący podziemnego parlamentu - Rady Jedności Narodowej, aresztowany przez NKWD, sądzony i skazany w moskiewskim Procesie Szesnastu (zob. 21 czerwca 1945 r.).

1981 r. - wprowadzono kartki na masło, mąkę, kaszę i ryż.

PIĄTEK, 30 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

11:00 - konferencja prasowa poświęcona kończącemu się rokowi „Laudato si”, który został ogłoszony z okazji piątej rocznicy tej encykliki papieskiej.

11:40 - konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, dotycząca inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

16:00 - złożenie kwiatów przy tablicy przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tagi do tego wpisu
Reklama