Poranek w RK: wigilia, którą najbardziej pamiętam

Data publikacji: 23.12.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wigilia - dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia - w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia", oznaczającego czuwanie.

Wigilią nazywany jest także uroczysty posiłek, do którego tego dnia siada się o zmroku w gronie najbliższych. Zgodnie z tradycją wieczerzę rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy.

Którą Wigilię najbardziej Państwo zapamiętali? W pracy, w drodze, na służbie, w wyjątkowym gronie, w nietypowych okolicznościach?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest środa, 23 grudnia, 358. dzień roku.

Do końca roku pozostało 8 dni.

Wschód słońca: 07:45

Zachód słońca: 15:25

Dzień trwa 7 godz. 39 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 20 sek.

Imieniny obchodzą: Sławomira, Wiktoria oraz Anatola, Anatolia, Bazylides, Dagobert, Ewaryst, Ewarysta, Gelazy, Iwo, Iwona, Jan, Mardoniusz, Saturnin, Serwul, Sławomir, Teodul, Torlak

*****

Przysłowie na dziś: „Gdy w grudniu śnieg pada, drugi rok taki sam zapowiada”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Snowboardu

*****

ŚRODA, 23 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r.

- POTOK k/TARŁOWA: po bitwie pod Bodzechowem (18 grudnia) część oddziałów powstańczych odeszła w okolice Tarłowa. Na wieść o tym w ich kierunku wysłano dwa oddziały moskali jeden z Sandomierza, a drugi z Zawichostu. Kolumna sandomierska wykryła oddziałek powstańczy w Potoku rozproszyła ścigając w dniach 22-23 grudnia przez Lipową Wólkę, Brzezową, Potoczek, Retkowice i Okół. Do niewoli dostało się dwóch powstańców, ale wielu miało ich polec (informacja niepotwierdzona)

- RADOM: płk Zygmunt Chmieleński, oficer wojsk powstańczych, który dostał się do moskiewskiej niewoli podczas bitwy pod Bodzechowem został rozstrzelany w Radomiu.

1890 r. - SŁAWUCIE na Wołyniu: urodził się Władysław Korsak, w latach 1927-1930 wojewoda kielecki.

ŚRODA, 23 GRUDNIA: W POLSCE

1595 r. - Papież Klemens VIII bullą Magnus Dominus et laudabilis nimis zatwierdził Unię brzeską.

1884 r. - w warszawskim dzienniku „Słowo” ukazał się pierwszy odcinek powieści Henryka Sienkiewicza Potop.

1887 r. - początek zesłania Józefa Piłsudskiego w Kireńsku nad Leną na Syberii. Po dwóch latach został przeniesiony do Tunki w Górach Sajańskich.

1898 r. - w Łodzi wyjechał na trasę pierwszy tramwaj elektryczny.

1918 r. - sformowano Flotyllę Wiślaną.

1973 r. - premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Czarne chmury w reżyserii Andrzeja Konica.

1981 r. - stan wojenny: dokonano pacyfikacji Huty Katowice.

2005 r. - w Warszawie odbyło się zaprzysiężenie na urząd Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego (ur. 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem), prawnika, wykładowcy akademickiego, działacza opozycji niepodległościowej, prezesa Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992-95, ministra sprawiedliwości w latach 2000-2001, prezydenta Warszawy.

ŚRODA, 23 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

09:00 - wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera nt. ogłoszenia przetargów na realizację dwóch odcinków szlaku Via Carpatia (drogi ekspresowej S19) w województwie podkarpackim: Iskrzynia - Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe - Dukla.

11:00 - wideokonferencja "Krok do zwiększenia prędkości na CMK" - podpisanie umowy na roboty budowlane dla zadania "Modernizacja 21 szt. obiektów inżynieryjnych na szlaku Opoczno Płd. - Pilichowice".

11:00 - ogłoszenie laureatów I edycji nagrody "Świadek Historii" oraz konferencja prasowa z udziałem dyrektora katowickiego oddziału IPN Andrzeja Sznajdera.

Tagi do tego wpisu
Reklama