Poranek w RK: wiosna na balkonie

Data publikacji: 05.05.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 05.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Robi się ciepło, niebawem zaczniemy korzystać z balkonów. Ich wygląd potrafi zachwycić lub wystraszyć. Balkon to szczególne miejsce - jesteśmy jeszcze u siebie, a jednocześnie jesteśmy już wystawieni na widok publiczny. Dla jednych namiastka, ukwieconego ogródka z krzesełkami i stoliczkiem, dla innych suszarnia lun magazyn rzeczy niepotrzebnych.

Czego nie powinno być na balkonie? Czekamy na Państwa opinie: nr tel. 41 200 20 20, poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest środa, 5 maja, 125. dzień roku.

Do końca roku zostało 240 dni.

Wschód słońca w Kielcach: godz. 5:06

Zachód słońca w Kielcach: godz. 20:03

Dzień trwa 14 godzin i 57 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 26 minut.

Imieniny obchodzą: Gotard, Irena, Waldemar oraz Anioł, Benwenut, Chociemir, Eulogia, Eulogiusz, Eutymiusz, Geroncjusz, Hilary, Ireneusz, Iryda, Jowinian, Maksym, Nicetas, Penelopa, Peregryn, Pius, Stanisław, Stanisława, Teodor, Zdzibor, Zdziebor.

*****

Przysłowie na dziś:

„W zimne maja ranki trudno spotkać kocanki”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Położnej

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dzień Europy

Dzień bez makijażu

Światowy Dzień Higieny Rąk

*****

ŚRODA, 5 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1794 r. - POŁANIEC: Tadeusz Kościuszko założył warowny obóz pod Połańcem. W obozie Naczelnik oczekiwał przybycia dywizji wielkopolskiej i dywizji wołyńskiej, którymi z woli żołnierzy dowodził ppłk Jan Grochowski (razem ok. 6,6 tys. żołnierzy). Po połączeniu z dywizjami Grochowskiego Kościuszko planował rozbicie korpusu wojsk rosyjskich gen. Fiodora Denisowa. Denisow z kolei starał się nie dopuścić do połączenia wojsk polskich. 13 maja Rosjanie zaatakowali wojska Kościuszki pod Połańcem, ale zostali odparci. Oba wojska nadal się obserwowały.

1907 r. - CZARNCA: odsłonięcie pomnika hetmana Stefana Czarnieckiego.

1943 r. - SKARZYSKO-KAMIENNA: Sześciu żołnierzy pod dowództwem Stefana Bilskiego „Buczyński” dostała się na teren strzelnicy zakładów Hasag skąd udało się wynieść 10 pistoletów maszynowych MP40, dwa ręczne karabiny maszynowe (Zbrojowka oraz Browning), 29 pistoletów kaliber 9 mm typ P38 oraz Parabellum. Zabrano także ciężki karabin maszynowy bez podstawy oraz około 10 tys. sztuk amunicji kaliber 9 mm.

1945 r. - oddział partyzancki Jana Stempkowskiego „Michał” na drodze Kraków - Warszawa w lesie „Chrusty” urządził zasadzkę, celem zdobycia samochodu. W wyniku potyczki z przejeżdżającym Oddziałem Armii Radzieckiej, zdobyto samochód „Willys”.

 

ŚRODA, 5 MAJA: W POLSCE

1200 r. - trzęsienie ziemi w Pieninach

1829 r. - otwarto Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu

1880 r. - uruchomiono komunikację tramwajową we Lwowie

1923 r. - Helena Jurgielewicz, córka bakteriologa Odona Bujwida, jako pierwsza kobieta otrzymała dyplom lekarza weterynarii po ukończeniu z ogólnym wynikiem celującym Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie

1939 r. - w Sejmie minister spraw zagranicznych Józef Beck odrzucił w przemówieniu sejmowym żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Z trybuny sejmowej padły słowa: Pokój (…) ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest Honor!

1994 r. - przedstawiciel władz ukraińskich przekazał stronie polskiej tzw. Ukraińską Listę Katyńską.

 

ŚRODA, 5 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ? 

08:30 - spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid, która będzie przebywała z wizytą w Polsce.

09:30 - podpisanie porozumienia między Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Krajową Administracją Skarbową w sprawie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego, z udziałem m.in. wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

10:30 - wernisaż wystawy z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Estonią „Polish-Estonian relations 1918-1939. Memorabilia in Estonian Archives” z udziałem wiceministra Jarosława Sellina.

12:00 - przekazanie przez PKN Orlen zabytkowego samochodu Jowett Special Roadster z 1926 r. na wystawę stałą art deco w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

14:45 - konferencja online z udziałem ministrów gospodarki z Niemiec, Polski i Francji w formacie Trójkąta Weimarskiego dotycząca współpracy w zakresie technologii i projektów, uwarunkowaniach zielonej i cyfrowej transformacji gospodarki w UE oraz wzmocnienia jej odporności i współpracy międzynarodowej w kontekście COVID-19.

15:00 - marszałek Sejmu Elżbieta Witek weźmie udział w uroczystej zbiórce z okazji odsłonięcia pomnika w hołdzie strażakom Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Chocianów.

17:00 - Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Gali XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, prezydent wręczy nagrody za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach specjalnych, przyzna również nagrodę indywidualną.

Reklama