Poranek w RK: wyższa emerytura, czy praca przez całe życie? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 28.04.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay

Ponad 25 tys. zł emerytury co miesiąc otrzymuje krajowa rekordzistka.

Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Pracowała jednak bardzo długo - jej staż pracy wyniósł 61 lat, a na emeryturę przeszła po skończeniu 80 lat. Emeryci zwykle narzekają na uposażenie, ale co lepsze - czy wyższa emerytura czy praca przez calutkie życie?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

LEPIEJ MIEĆ WYSKOĄ EMERYTURĘ I PRACOWAĆ DŁUŻEJ CZY NIŻSZĄ EMERYTURĘ, ALE PRACOWAĆ KRÓCEJ?
WYSOKĄ EMERYTURĘ I PRACOWAĆ DŁUŻEJ
NIŻSZĄ EMERYTURĘ I PRACOWAĆ KRÓCEJ
NIE MAM ZDANIA

*****

Dziś jest środa, 28 kwietnia, 118. dzień roku.

Do końca roku zostało 247 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:18

Zachód słońca w Kielcach: 19:52

Dzień trwa 14 godzin i 34 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzina i 49 minut.

Imieniny obchodzą: Paweł, Waleria oraz Achacjusz, Achacy, Afrodyzja, Afrodyzjusz, Afrodyzy, Arystarch, Dydym, Dydymus, Joanna, Ludwik, Marek, Maria, Menander, Pamfil, Patrycjusz, Patrycy, Patryk, Piotr, Przybycześć, Teodora, Witalis

*****

Przysłowie na dziś:

„Jeśli w św. Paweł śnieg albo deszcz pada, dobrych się urodzajów spodziewać wypada”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Dzień Sera Camembert

*****

ŚRODA, 28 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1864 r. - BEBELNO k/WŁOSZCZOWY: tego dnia kwaterował tam oddział żandarmerii powstańczej którym dowodził Władysław Ignacy Nowacki-Kopaczyński „Junosza”. Około godziny 17 został on zaatakowany przez moskali siłami 60 dragonów i pół sotni kozaków. Junosza ustawił jeden pluton za domami, a drugi pluton ustawił w tyralierze na drodze, którą szli Rosjanie. Rozpoczęła się półgodzinna strzelanina. „Junosza” widząc, łamanie się szyku napastników przygotował swoja kawalerie do ataku. Rosjanie widząc co się dzieje, wycofali się za bagna gdzie ciężko było przeprowadzić szarżę. Znowu więc walka ograniczyła się do wymiany strzałów. Po pewnym czasie z lewej strony wsi zaczęła zbliżać się piechota moskiewska. Wobec przewagi liczebnej wroga powstańczy dowódca zdecydował się na odwrót. Straty powstańców wyniosły 3 zabitych i 2 rannych.

1943 r. - WĘGLE: w nocy na 29 kwietnia oddział partyzancki Mariana Sołtysiaka „Barabasz” organizuje zasadzkę na strażników kolejowych między stacją Tumlin a Węglami (linia kolejowa Kielce – Skarżysko) niestety patrol nie przychodzi tego dnia.

1950 r. - KIELCE: zmarł na skutek skatowania przez oprawców z UB Leonard Mieczysław Fudala ps. „Ryski”, „Okularnik”, „Spadochroniarz”, żołnierz NSZ.

Pochodził z Suchedniowa w województwie kieleckim. W czasie okupacji pełnił funkcję dowódcy sekcji propagandowo – wywiadowczej. Po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Dyplomatyczno – Konsularnym Akademii Nauk Politycznych. 8 lutego 1949 r. został aresztowany w Warszawie i przekazany 15 kwietnia do dyspozycji Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach.

Był przesłuchiwany w siedzibie UB przy ul. Paderewskiego. Do jedzenie podawano mu słone śledzie nie dając wody. Z pragnienia pił własny mocz. Opisywał również „karę stołka” oraz zamykanie go nago w pomieszczeniu wypełnionym zimną wodą i moczem. Na przesłuchaniach stawiano przed nim kubek z wodą i zanim zdążył się napić, wylewano na podłogę. Rzucał się wtedy, by choć trochę wylizać z podłogi, a jego oprawcy kopali go w tym czasie.

ŚRODA, 28 KWIETNIA: W POLSCE

1520 r. - król Polski Zygmunt I Stary wydał w Toruniu ordynację obrony kresów. Dokument stanowił o rozmieszczeniu oddziałów obrony potocznej, których zadaniem była obrona południowo-wschodnich granic polskich, zwłaszcza przed najazdami tatarskimi,

1771 r. - wojska Konfederacji Barskiej stoczyły bitwę z wojskami rosyjskimi pod Szreńskiem,

1920 r. - założono pierwszy polski port wojenny w Pucku, którego struktury przeniesiono później do Gdyni,

1924 r. - od powołania Banku Polskiego rozpoczęła się reforma walutowa autorstwa premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego,

1934 r. - na warszawskim Okęciu otwarto port lotniczy,

1939 r. - podczas przemówienia w Reichstagu Adolf Hitler jednostronnie wypowiedział polsko-niemiecki pakt o nieagresji zawarty w 1934 r.

1947 r. - rozpoczęła się Akcja „Wisła”,

1990 r. - weszła w życie ustawa znosząca obchodzone 22 lipca Narodowe Święto Odrodzenia Polski i przywracająca Święto Narodowe Trzeciego Maja.

ŚRODA, 28 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

10:00 - obchody 43. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, z udziałem prezesa IPN Jarosława Szarka.

12:15 - konferencja prasowa online oraz webinarium organizowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Urząd Patentowy RP pod tytułem „Wspieramy polskich innowatorów”, z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Gowina oraz prezes Urzędu Patentowego RP Edyty Demby-Siwek.

14:00 - szczepienie ambasadora kampanii #SzczepimySię Cezarego Pazury - przewidziano wypowiedź dla mediów Cezarego Pazury przed przyjęciem szczepionki.

Tagi do tego wpisu
Reklama