Poranek w RK: zabić dzika?

Data publikacji: 24.09.2020 06:10
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Dziki wchodzą do miast. Nie tylko na peryferia, ale bezczelnie spacerują po centrach i to wcale nie najmniejszych miejscowości. Ostatnio były widziane w Sandomierzu. Najgorsze jest to, że nie czują respektu, są niebezpieczne i atakują ludzi. Czy odstrzał dzików rozwiązałby sprawę, czy mają Państwo inne propozycje jak rozwiązać ten problem?

Kontakt do nas - 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

JAK POSTĘPOWAĆ Z WCHODZĄCYMI DO MIAST DZIKAMI?
PRZYZWYCZAIĆ SIĘ I ZAAKCEPTOWAĆ
WYŁAPYWAĆ I WYPUSZCZAĆ W LESIE
GRODZIĆ TERENY LEŚNE
ZEZWOLIĆ NA NIEOGRANICZONY ODSTRZAŁ

*****

Dziś jest czwartek, 24 września, 268. dzień roku. Do końca roku pozostało 98 dni.

Wschód słońca: 06:28

Zachód słońca: 18:27

Dzień trwa 11 godz. 58 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 42 minut.

Imieniny obchodzą: Gerard, Gerarda oraz Amata, Herman, Jaromir, Kolumba, Maria, Morzysława, Pacyfik, Pafnucy, Seweryn, Tomir, Twardomir, Uniegost

*****

Przysłowie na dziś: „Gerard czasem wróży na to, że z nim przyjdzie drugie lato”

*****

CZWARTEK, 24 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1291 r.  SECEMIN: książę brzeski, sieradzki i sandomierski, Władysław I (Łokietek) w Sandomierzu wystawił dokument poświadczający posiadanie kompleksu majątkowego „pospolicie zwanego Secamin” przez komesa Boksę - syn Imrama z Witowa herbu Oksza.

1831 r. – PIŃCZÓW: we wrześniu, kiedy powstanie dogasało, weszły do Pińczowa będące w odwrocie oddziały piechoty dowodzonej przez gen. Samuela Różyckiego. Przybył też tutaj na krótko książę Adam Jerzy Czartoryski, do niedawna prezes Rządu Narodowego. 24 września wycofujący się w kierunku Krakowa Polacy, stoczyli w pobliskim Michałowie ostatnią bitwę powstania listopadowego. Zabitych w niej zostało lub wziętych do niewoli tysiąc żołnierzy. Pińczów zajęli Rosjanie i miasto podpalili.

1831 r. – KIELCE: do miasta wkroczyły oddziały rosyjskie armii gen. Rüdigera, przywracając rządy obalonego przed powstaniem listopadowym prezydenta Niewiadomskiego. W potyczce przy ulicy Zagórskiej zginęło trzech polskich żołnierzy.

1863 r.  POWSTANIE STYCZNIOWE:

– CZARNCA koło Włoszczowy: oddział mjr. Zygmunta Chmieleńskiego od 21 września był ścigany przez wojska rosyjskie. Wobec braku możliwości odpoczynku Chmieleński dostrzegał ryzyko utraty przez piechotę całości wartości bojowej. Aby umożliwić tej części oddziału odejście ze strefy zagrożenia i dać możliwość wypoczynku po starciu pod Warzynem oraz trzech dniach uchodzenia przed rosyjskim pościgiem, Chmieleński odwrócił kawalerię czołem do Rosjan, a w tym czasie piechota oddaliła się z pola bitwy. Kawaleria po krótkim starciu szybko wycofała się w stronę Secemina, odskakując Rosjanom na kilka kilometrów. Podczas tego odwrotu zginęło czterech powstańców, w tym 17-letni Gustaw Saski, cioteczny brat Stefana Żeromskiego.

– DROŻEJOWICE koło Skalbmierza: po bitwie pod Małogoszczem oddział jazdy powstańczej Władysława Sokołowskiego „Iskra” dowodzony przez Bogusza, starłszy się z kolumną Gawryłowa, straciwszy 50 ludzi, zmuszony został do ucieczki.

CZWARTEK, 24 WRZEŚNIA:  W POLSCE

1793 r. – II rozbiór Polski: w nocy z 23 na 24 września Sejm obradujący w obecności generała rosyjskiego Johanna von Rautenfelda na otoczonym przez rosyjskie wojsko zamku grodzieńskim, w milczeniu przeprowadził cesję terytorium Rzeczypospolitej na rzecz sąsiadów.

1922 r. – odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego.

1926 r. – utworzono przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe.

1939 r. – miał miejsce jeden z najbrutalniejszych niemieckich ataków lotniczych i artyleryjskich na Warszawę. Spłonął m.in. Pałac Krasińskich, Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych, filtry i elektrownia miejska.

1941 r. – Rząd RP na Uchodźstwie ogłosił deklarację o przystąpieniu Polski do Karty Atlantyckiej.

CZWARTEK, 24 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzy dzisiaj nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.

Uchwalona w ubiegły piątek w Sejmie nowela autorstwa PiS wprowadza zakaz hodowli na futra i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował we wtorek, że Izba zajmie się nowelą na specjalnym posiedzeniu 9 października, a nie jak wcześniej zapowiadano na najbliższym posiedzeniu (29-30 września). Marszałek wyjaśniał, że senatorowie potrzebują więcej czasu do pracy nad poprawkami do tej ustawy.

Wczoraj na posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie zawartych w nowelizacji zmian; udział wzięli w nim m.in. przedstawiciele organizacji ochrony zwierząt oraz branż producentów mięsa i hodowców.

Reklama