Poranek w RK: zakupy w sieci

Data publikacji: 24.11.2020 06:05
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Pandemia sprawiła, że wielu z nas zaczęło robić zakupy w sieci. Czy taka forma kupowania - odzieży, butów, sprzętu AGD czy mebli zostanie z nami na stałe czy wraz z pokonaniem koronawirusa z radością powrócimy do tradycyjnych zakupów?

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest wtorek, 24 listopada, 329. dzień roku.

Do końca roku pozostało 37 dni.

Wschód słońca: 07:14

Zachód słońca: 15:31

Dzień trwa 8 godz. 16 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 25 minut.

 *****

Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Walenty  oraz  Aleksander, Andrzej, Biruta, Chryzogon, Dargorad, Dobrosław, Emilia, Felicjana, Felicjanna, Firmina, Franciszek, Jaśmina, Joachim, Pęcisław, Piotr, Protazy, Roman, Twardomir, Walentyn

*****

Przysłowie na dziś: „Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w połowie stycznia zapowiada”

*****

Nietypowe święta:

Dzień Buraka

Katarzynki

*****

WTOREK, 24 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. - STROJNÓW, gmina Pierzchnica: oddział powstańczy pod dowództwem Rzepeckiego idący na spotkanie z innymi oddziałami do Bałtowa został zaatakowany przez oddział moskali pod dowództwem Zagrjażskego. Powstańcy stracili 20 ludzi. Pozostałą garstkę 11 powstańców na zgrupowanie doprowadził jeden z oficerów.

1943 r. 

- SECEMIN: żołnierze z oddziału partyzanckiego AK Mieczysława Tarchalskiego „Marcin” prawdopodobnie w okolicy Secemina pojmują dwoje podejrzanych cywili. Po przesłuchaniu przyznali się, że są niemieckim konfidentami. Wyrok wykonano wieczorem.

- SANDOMIERZ: Zbigniew Kabata „Bobo” i Janusz Lipski „Fala” obaj z oddziału partyzanckiego „Jędrusie” na podstawie wyroku sądu Polskiego Państwa Podziemnego wykonali wyrok na niemieckim konfidencie Gaszyńskim. Tego dnia konfident grał w meczu w piłkę nożną na Stadionie w Sandomierzu. W czasie przerwy, zawodnicy zostali na boisku (wedle ówczesnego zwyczaju), do którego dostęp miała również publiczność. „Bobo” i „Fala” skorzystali z okazji i weszli na płytę boiska, podobnie jak wielu innych kibiców. W pewnej momencie Zbigniew Kabata podszedł do Gaszyńskiego, odsunął ręką stojącego przy nim chłopca i strzelił szpiclowi dwukrotnie w plecy, a gdy ten zwalił się na ziemię, dołożył dla pewności jeszcze dwa strzały w głowę.

WTOREK, 24 LISTOPADA:  W POLSCE

1644 r. - ustawiono figurę króla na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie,

1896 r. - szachista Jan Taubenhaus rozegrał pierwszą w Warszawie symultanę z 23 przeciwnikami,

1904 r. - w Warszawie zaczął funkcjonować areszt śledczy i więzienie karne przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie, osławione szczególnie w okresie okupacji niemieckiej (więziono tu m.in. Janusza Kusocińskiego) oraz w okresie powojennym, kiedy to z polecania najwyższych władz komunistycznych więziono, torturowano oraz mordowano w nim przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i działaczy niepodległościowych (m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”).

1944 r. - doszło do najtragiczniejszej w dziejach polskich kolei katastrofy w Barwałdzie Średnim (powiat wadowicki), w wyniku której zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych.

1998 r. - z Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie skradziono pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium).

WTOREK, 24 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

10:00 - Briefing prasowy z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg nt. rozstrzygnięcia programu Maluch+ dla gmin na utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3.

12:00 - Konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie.

Tagi do tego wpisu
Reklama