PORANEK w RK: zioła są dobre na wszystko. Jak i gdzie je zbierać?

Data publikacji: 22.07.2020 06:10
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Współczesna medycyna zna metody leczenia nawet najpoważniejszych chorób. Koncerny farmaceutyczne nieustannie pracują nad nowymi, skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi medykamentami.

Jednak coraz więcej osób zwraca się w stronę natury i szuka ziołowych środków na wszelkie dolegliwości. Coraz częściej wracamy do starych, sprawdzonych metod, stosowanych przez naszych przodków.

Pod ręką na co dzień mamy wielki wybór ziół. Można je zbierać, ale i samodzielnie uprawiać w ogródku, na balkonie, na małym parapecie kuchennym. Zioła otaczały nas od zawsze, ale o ich leczniczych właściwościach na jakiś czas zapomnieliśmy. Teraz zaczęły wracać.

 Zioła są dobre na wszystko. Jak i gdzie je zbierać?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

CZY UŻYWAJĄ PAŃSTWO ZIÓŁ DO LECZENIA?
TAK
NIE

 ******

Dziś jest środa, 22 lipca, 204. dzień roku. Do końca roku pozostało 162

Wschód słońca: 04:45

Zachód słońca: 20:39

Dzień trwa 15 godz. 53 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 48 minut.

Imieniny obchodzą: Albin, Benon, Benona, Cyryl, Józef, Magdalena, Menelaus, Milena, Naczęsława, Nicefor, Platon, Stojsław, Stojsława i Teofil.

*****

Przysłowie na dziś „Gdy Maria Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”

*****

ŚRODA, 22 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1951 r. - pochodzący z Częstocic reżyser Jan Rybkowski w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął kręcenie filmu "Pierwsze dni" którego scenariusz oparty był na socrealistycznej powieści Bogdana Hamery pt. "Na przykład Plewa". Książka i film opowiadały  o tym, jak w ostrowieckiej hucie zaraz po II wojnie światowej uruchamiano produkcję.

1954 r. - uroczyście oddano do użytku Dom Młodego Sportowca przy ulicy Świętokrzyskim ( do niedawna siedziba KSZO ).

1962 r. - Suchedniów otrzymał prawa miejskie.

1972 r. - w Warszawie zmarła Maria Cecylia Żakowska, nauczycielka i założycielka Muzeum Ziemi Opatowskiej z siedziba w Ostrowcu. Była absolwentką Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Od 1916 do 1930 roku uczyła rysunku w ostrowieckich szkołach średnich i Seminarium Nauczycielskim, w 1926  r. razem z Mieczysławem Radwanem założyła Muzeum Ziemi Opatowskiej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego zlokalizowane w domu Stanisława Saskiego przy ulicy Górzystej 3. Była jego kustoszem, a od 1937 kierownikiem. Znalazła się w gronie autorów wydanej w 1928 r " Monografii Ostrowca".

ŚRODA, 22 LIPCA W POLSCE 

1018 r. – wyprawa kijowska: w bitwie pod Wołyniem książę Polski Bolesław I Chrobry pokonał wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego.

1331 r.  – wojna kujawska: wojska zakonu krzyżackiego dowodzone przez marszałka Dietricha von Altenburga i komtura chełmińskiego Ottona von Luterberga przekroczyły Wisłę i wtargnęły na Kujawy.

1458 r. – w trakcie wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim wojska polskie zmierzające pod Malbork obległy zamek w Papowie Biskupim.

1793 r. – II rozbiór Polski: deputacja Sejmu grodzieńskiego, obradującego pod lufami armat wojsk rosyjskich podpisała traktat z Rosją, w którym Rzeczpospolita zrzekła się województw: mińskiego, kijowskiego, bracławskiego i podolskiego oraz części wileńskiego, nowogródzkiego, brzeskolitewskiego i wołyńskiego (250 tys. km²).

1807 r. – Cesarz Napoleon I nadał Konstytucję Księstwu Warszawskiemu.

1897 r.– w Warszawie rozpoczęła działalność pierwsza stacja pogotowia ratunkowego.

1917 r.  – niemieckie władze okupacyjne aresztowały w Warszawie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. Aresztowanych przewieziono do Gdańska, a następnie osadzono w twierdzy magdeburskiej, gdzie przebywali do listopada 1918 r. Równolegle Niemcy rozpoczęli aresztowania legionistów, którzy odmówili złożenia przysięgi (zob. 9 lipca 1917 r.), internując ich w obozach odosobnienia (oficerów w Beniaminowie, podoficerów i szeregowców w  Szczypiornie) lub wcielając przymusowo do armii austriackiej i wysyłając na front włoski. W odezwie skierowanej do społeczeństwa żołnierze 5. Pułku Piechoty Legionów legioniści napisali: Za stałą wierność idei – jedziemy do obozu jeńców. Jedziemy dumni ze spełnionego obowiązku i jesteśmy pewni, że tak nas zrozumiecie. Wiemy, że poza bandą pruskich pachołków i sprzedawczyków, stoi jeden wielki Naród – Naród który łącznie z nami, wkrótce znów podejmie walkę z bronią w ręku o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wiemy, że postępowanie nasze jest wynikiem woli całego Narodu i że tej woli jak dotychczas, tak w przyszłości, zawsze się podporządkujemy i dlatego też jedziemy weseli i ufni w potęgę czystej sprawy. Polska Organizacja Wojskowa wypowiedziała posłuszeństwo Tymczasowej Radzie Stanu i przeszła do całkowitej konspiracji.

1920 r. – Gen. broni Tadeusz Rozwadowski objął stanowisko szefa Sztabu Generalnego.

1934 r. – do Warszawy dotarła fala kulminacyjna największej powodzi w okresie międzywojennym.

1944 r. – w zajętym przez Armię Czerwoną Chełmie ogłoszono powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN), samozwańczego rządu powołanego przez komunistów dzień wcześniej w Moskwie pod kuratelą Józefa Stalina. Data była w PRL hucznie obchodzona jako święto państwowe i uznawana za początek rządów komunistycznych w Polsce.

- we Lwowie oddziały zbrojne Armii Krajowej rozpoczęły akcję „Burza” przeciwko wojskom niemieckim

1952 r. - uchwalono Konstytucję PRL. Przyjęto m.in. nową nazwę państwa – Polska Rzeczpospolita Ludowa, zniesiono urząd prezydenta, który zastąpiono Radą Państwa.

1955 r. – w Warszawie oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Dziesięciolecia.

1973 r. – w zakładach w Bielsku-Białej oficjalnie uruchomiono linię produkcyjną Fiata 126p.

1982 r. – Stan wojenny: z okazji Narodowego Święta Odrodzenia Polski na wniosek Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego zwolniono dużą liczbę osób internowanych oraz zniesiono godzinę milicyjną.

1983 r. – Rada Państwa zniosła stan wojenny trwający 586 dni

  

ŚRODA, 22 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Zgodnie z harmonogramem posłowie mają wysłuchać informacji premiera na temat postanowień porozumienia, podpisanego podczas nadzwyczajnego szczytu UE, który zakończył się we wtorek i poświęcony był negocjacjom ws. kolejnego wieloletniego budżetu Unii na l. 2021-2027.

Posłowie mają rozpatrzyć rządowy projekt nowelizacji ustawy w sprawie pracowników delegowanych. Projekt m.in. ogranicza okres delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy na podstawie umotywowanego powiadomienia.

Posłowie mają zająć się też projektem nowelizacji Kodeksu pracy autorstwa PiS, który zakłada rozszerzenia definicji mobbingu o problem niższych wynagrodzeń kobiet względem mężczyzn za taką samą pracę tej samej wartości.

W innym punkcie dzisiejszych obrad posłowie przeprowadzić drugie czytanie złożonego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1939-1956.

# # #

Warszawski sąd rejonowy ma dziś zająć się rozpatrzeniem wniosków o areszt wobec zatrzymanych w poniedziałek w polsko-ukraińskiej sprawie dotyczącej zarządzania drogami na Ukrainie.

We wtorek warszawska prokuratura okręgowa postawiła b. polskiemu ministrowi transportu oraz b. szefowi ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych – Ukrawtodor Sławomirowi Nowakowi zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Z kolei b. szef jednostki "GROM" Dariusz Z. oraz biznesmen Jacek P. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Sprawa badana jest równolegle przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy. W sprawie toczą się odrębne śledztwa w Polsce i na Ukrainie, a dowodami wymienia się i działania koordynuje specjalnie w tym celu powołany zespół śledczych.


Reklama