Poranek z RK: rowery czy spacery?

Data publikacji: 22.03.2021 06:00
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Polacy pokochali podróżowanie rowerem. Z badań wynika, że fani dwóch kółek dostrzegają potrzebę rozbudowy bezpiecznej infrastruktury. W raporcie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe najgorzej oceniono oświetlenie ścieżek rowerowych, długość tras, bariery utrudniające jazdę.

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

Gdzie infrastruktura rowerowa wymaga poprawy? Ale nie tylko o krytykę chodzi - czy są miejsca, które można postawić za wzór?  Czy w Kielcach miejskie rowery są potrzebne?

*****

Dziś jest poniedziałek, 22 marca, 81. dzień roku.

Do końca roku zostało 284 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:36

Zachód słońca w Kielcach: 17:43

Dzień trwa 12 godzin i 17 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 4 godziny i 21 minut.

Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Lea oraz August, Baldwin, Baldwina, Bazyli, Benwenut, Boguchwał, Bogusława, Godzisław, Kazimierz, Oktawian, Paweł, Zachariasz, Zachary

*****

Przysłowie na dziś:

„Jeżeli w pierwszy dzień po przesileniu marcowym burza się zdarzy, zima już nie przydarzy”

*****

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Wody

Dzień Ochrony Bałtyku

Międzynarodowy Dzień Foki

*****

PONIEDZIAŁEK, 22 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1939 r. – KIELCE: na Wybrzeże wyjechała kolejna grupa  żołnierzy z kieleckiego garnizonu w celu obsadzenia wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte

1943 r.:    

- BODZECHÓW koło Ostrowca: w zbiorowej egzekucji Niemcy rozstrzelali 130 Żydów z funkcjonującego tam obozu pracy

- las przy WILKOWIE koło Bodzentyna: pierwsza zbiórka oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce pod dowództwem Mariana Sołtysiaka "Barabasz".

*****

PONIEDZIAŁEK, 22 MARCA: W POLSCE

1627 r. – Jan Wężyk został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski.

1809 r. – Marszałek Francji Louis Nicolas Davout został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Virtuti Militari.

1887 r. – w Wilnie doszło do aresztowania Józefa Piłsudskiego za kontakty z grupą konspiracyjną „Narodna Wola”, która przygotowywała zamach na cara Aleksandra III. Po przeszło tygodniowym pobycie w areszcie, Józef Piłsudski został przewieziony do Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.

1925 r. - otwarto skocznię narciarską Wielka Krokiew w Zakopanem.

1928 r. – powstało przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon.

2009 r. – Otwarto Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

*****

PONIEDZIAŁEK, 22 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

O godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odznaczy Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował w ub. tygodniu, że order najlepszemu piłkarzowi świata 2020 roku w plebiscycie FIFA został przyznany "za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej".

W grudniu 2020 r. Robert Lewandowski wygrał plebiscyt FIFA na Piłkarza Roku. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. W finałowej trójce okazał się lepszy od sław futbolu - Portugalczyka Cristiano Ronaldo i Argentyńczyka Lionela Messiego.

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta z dnia 20 stycznia 2021 r. o odznaczeniu Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej".

Grający na co dzień w Bayernie Monachium kapitan reprezentacji Polski dotarł do Warszawy na zgrupowanie poprzedzające pierwsze mecze eliminacji mistrzostw świata. W czwartek biało-czerwoni, prowadzeni po raz pierwszy przez portugalskiego trenera Paulo Sousę, zainaugurują kwalifikacje meczem z Węgrami w Budapeszcie.

Reklama