Porody rodzinne znów w szpitalu przy Prostej

Data publikacji: 23.02.2021 10:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Kielce. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka

Kielce. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach kobiety mogą już rodzić w obecności osoby towarzyszącej. Rafał Szpak, dyrektor szpitala przy ulicy Prostej informuje, że udało się wygospodarować pomieszczenia i opracować procedury bezpieczeństwa, tak, aby każdy mógł czuć się bezpiecznie.

- Osoba towarzysząca będzie przez nas bezpłatnie przebadana na obecność zakażenia koronawirusem. Mamy bardzo szybką diagnostykę. Wynik jest już po 45 minutach. Poród rodzinny będzie się odbywał tak, jak dotychczas, a więc osoba towarzysząca będzie mogła przebywać na sali porodowej do momentu urodzenia się dziecka - mówi Rafał Szpak.

Przed pandemią w szpitalu mogły się odbywać równocześnie dwa porody rodzinne.

- Obecnie tylko jeden, ponieważ druga sala przeznaczona jest dla rodzących pacjentek zakażonych koronawirusem - dodaje Rafał Szpak.

- Udało nam się przygotować tylko jedną salę, a więc z góry przepraszamy, jeśli będzie taka sytuacja, że dwie panie na raz będą chciały skorzystać z tej sali. Trzeba pamiętać, że cały czas trwa pandemia COVID-19, zbliża się jej trzecia fala i musimy być również przygotowani do tego, by w razie potrzeby mógł się odbyć poród kobiety zakażonej koronawirusem, czy też podejrzanej o zarażenie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze - podkreślił dyrektor Rafał Szpak. 

Pacjentki chęć porodu rodzinnego powinny zgłosić podczas przyjęcia do szpitala.

Reklama