Porozumienie popiera Polski Ład

Data publikacji: 18.05.2021 15:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.05.2021. Kielce. Konferencja Porozumienia. Przemawia Renta Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu: Arkadiusz Ślipikowski - kielecki radny, Miłosz Pamuła - wiceprezes SSE Starachowice, Magdalena Fogiel-Litwinek - komendant wojewódzki  OHP,  Grzegorz Skiba - zastępca komendanta wojewódzkiego OHP, Małgorzata Toborek Gusta- członek zarządu powiatu włoszczowskiego, Aleksandra Marcinkowska- dyrektor WUP Kielce, Renata Janik wicemarszałek województwa, Robert Hanulak - radny gminy Zagnańsk,

18.05.2021. Kielce. Konferencja Porozumienia. Przemawia Renta Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu: Arkadiusz Ślipikowski - kielecki radny, Miłosz Pamuła - wiceprezes SSE Starachowice, Magdalena Fogiel-Litwinek - komendant wojewódzki OHP, Grzegorz Skiba - zastępca komendanta wojewódzkiego OHP, Małgorzata Toborek Gusta- członek zarządu powiatu włoszczowskiego, Aleksandra Marcinkowska- dyrektor WUP Kielce, Renata Janik wicemarszałek województwa, Robert Hanulak - radny gminy Zagnańsk,
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Świętokrzyscy przedstawiciele Porozumienia promują Polski Ład i zachęcają mieszkańców regionu do zapoznania się z programem społeczno-gospodarczym zaprezentowanym przez Zjednoczoną Prawicę.

Jak mówi Renta Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Polski Ład to wielki plan inwestycji i reform, który ma za zadanie przygotować kraj na skuteczne wyjście z sytuacji po pandemii COVID-19.

- Uważamy, że każdy mieszkaniec naszego kraju zasługuje na poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Trudno mówić o tym w sytuacji, kiedy nie mamy własnego mieszkania i domu. Dlatego program mieszkanie plus, którego nie dało się efektywnie wykorzystać, zamieniliśmy na program Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej - wyjaśnia Renata Janik.

Wicemarszałek wyjaśnia, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to narzędzie dzięki, któremu samorządy będą mogły budować tanie mieszkania, które z korzyścią będą mogły wynajmować osoby młode, z możliwością dojścia do własności lokalu. Kolejną propozycją wynegocjowaną przez Porozumienie w ramach Polskiego Ładu jest bon mieszkaniowy.

- Będzie to dodatkowe narzędzie, które spowoduje, że zapomnimy o problemach z mieszkaniami w naszym kraju. W tym rozwiązaniu nie zapominamy o nikim, będą mogli z niego skorzystać zarówno single, rodziny wielodzietne, jak i osoby z niepełnosprawnościami. Wartość bonu mieszkaniowego to maksymalnie 100 tys. złotych - wyjaśnia.

Miłosz Pamuła, wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice zwraca uwagę, że Polski Ład to także uregulowanie i uporządkowanie zagospodarowania przestrzennego tak, aby wspierać osoby kupujące nieruchomości.

- Chodzi między innymi o to, aby osoby już posiadające nieruchomości na terenach silnie zurbanizowanych były chronione, m.in. przed działalnością deweloperską. Zostaną opracowane przepisy, na podstawie których deweloper budując osiedle, będzie musiał wyposażyć je w przestrzeń na szkoły, przedszkola, żłobki, tereny rekreacyjne i zieleń - wyjaśnia.

Świętokrzyscy przedstawiciele Porozumienia przypominają, że ich postulatami w Polskim Ładzie było wprowadzenie samorządowej subwencji rozwojowej, dzięki której jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymać dodatkowe środki do wykorzystania na prowadzone inwestycje czy wkład własny do projektów unijnych, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, czy wpisanie pracy zdalnej do kodeksu pracy.

adv adv
Wiadomości
Reklama