Poseł Lipiec: mieszkańcy Starachowic dzielnie stawili czoła najeźdźcy

Data publikacji: 06.09.2020 10:19 / Data aktualizacji: 06.09.2020 13:16
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.09.2020 Starachowice. Uroczystości w 81. rocznicę obrony Starachowic. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Andrzejewski - miejski radny, Agnieszka Kuś - radna powiatowa, poseł Krzysztof Lipiec, Mariusz Zaborski - miejski radny i  Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

06.09.2020 Starachowice. Uroczystości w 81. rocznicę obrony Starachowic. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Andrzejewski - miejski radny, Agnieszka Kuś - radna powiatowa, poseł Krzysztof Lipiec, Mariusz Zaborski - miejski radny i Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach trwają obchody 81. rocznicy obrony miasta. Mają one podwójny charakter - patriotyczny i sportowy. Od rana przy pomniku Obrońców Starachowic harcerze zaciągnęli wartę.

Kwiaty złożyli poseł Krzysztof Lipiec i członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

- Upamiętniamy obronę miasta z 1939 roku. To było ważne miejsce na mapie ówczesnego przemysłu zbrojeniowego. Tu znajdowały się zakłady produkujące amunicję dla wojska. Mieszkańcy dzielnie stawili czoła najeźdźcy. Pamięć o ich dokonaniach jest kluczowa w budowaniu naszej tożsamości i przyszłości - mówi parlamentarzysta.

06.09.2020 Starachowice. Uroczystości w 81. rocznicę obrony StarachowicFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Krzysztof Lipiec przypomniał także, że 11 mieszkańców powiatu starachowickiego uczestniczyło w obronie Westerplatte. Służyli w 4. Pułku Piechoty w Kielcach, na Westerplatte pojechali z dowódcą porucznikiem Leonem Pająkiem.

Poseł Agata Wojtyszek mówiła, że mieszkańcy okolicy brali udział w walkach na terenie całego kraju.

- 1 września na Westerplatte prezydent Andrzej Duda wręczał noty identyfikacyjne walczących tam żołnierzy. Z pięciu osób, trzy były z naszego województwa. To między innymi mieszkaniec gminy Brody, Jan Gębura - zaznaczyła.

Prezydent Marek Materek przywołał słowa starachowiczanki, która niedawno obchodziła setne urodziny.

- Mówiła, że nie życzy nikomu, aby przeżył piekło wojny - podkreślił.

Jak mówi zastępca komendantki hufca ZHP, Ilona Traczyk, obecność podczas takich uroczystości to zarówno obowiązek, służba, jak i honor.

- Uczymy harcerzy patriotyzmu lokalnego. Upamiętniamy wielkie daty, takie jak 1 września, ale także wydarzenia bliskie naszej okolicy. To także okazja, aby się spotkać, co w tym okresie jest szczególnie ważne - podkreśliła.

06.09.2020 Starachowice. Uroczystości w 81. rocznicę obrony Starachowic. Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Zaborski - miejski radny, Tomasz Andrzejewski - miejski radny, Agnieszka Kuś - radna powiatowa, poseł Krzysztof Lipiec i Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa ŚwiętokrzyskiegoFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Harcerze w ustalonych dyżurach zmieniają się na warcie co 15 minut. Przed 9.00 z posterunku zeszły Maria Daniszewska i Dominika Kubik.

- Dla nas to honor, aby dziś tu stać na warcie. Nie ma znaczenia godzina ani pogoda. To nasz obowiązek i duma - mówiły.

Obrońcom Starachowic dedykowany jest także Półmaraton Starachowicki, który ruszył przed południem z placu Na Szlakowisku. Uczestnicy mają do przebiegnięcia trzy dystanse - 2, 10 i 21 kilometrów.

Reklama