Poseł Lipiec: przedłużenie stanu wyjątkowego było koniecznością [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 01.10.2021 08:25 / Data aktualizacji: 01.10.2021 09:40
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy między innymi o trwającym posiedzeniu Sejmu, a także bieżących wydarzeniach politycznych.

Sejm zdecydował wczoraj o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią o kolejne 60 dni. Na prośbę rządu wnioskował o to Prezydent RP Andrzej Duda. Jest to odpowiedź na gwałtowny wzrost liczby prób sforsowania granicy przez nielegalnych migrantów.

Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego głosowało 237 posłów, przeciw było 179 (głównie Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy), wstrzymało się 31. Krytycznie do dyskusji wywołanej przed głosowaniem przez opozycję odniósł się poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości .

- Nie chcę mówić o zachowaniu się opozycji i argumentach jakie tam były stosowane. Opozycja działa wbrew państwu Polskiemu i jego interesom, bardziej solidaryzuje się z prezydentem Białorusi Łukaszenką i mocodawcami ze wschodu, którzy próbują wywołać w Polsce konflikt. Nie było żadnych argumentów ze strony opozycji za tym, że stan wyjątkowy jest nieuzasadniony - mówił.

Poseł odniósł się też do wypowiedzi świętokrzyskiego posła PO Bartłomieja Sienkiewicza, który odwoływał się do troski o los migrantów na granicy.

- Jestem zdumiony tym, że były szef MSWiA może się w taki sposób odnosić do kwestii tak istotnych spraw państwowych, jak ochrona granic. Przecież widzimy, że mamy tam do czynienia nie z uchodźcami, którzy są prześladowani w swoim państwie, ale jest to migracja zarobkowa. Wczoraj minister Kamiński to wyjaśniał. Znaczna część to obywatele np. Iraku, którzy w poszukiwaniu lepszych warunków życia są przerzucani z Iraku na teren Białorusi - podkreślał poseł.

Krzysztof Lipiec przypomniał, że Polska musi chronić swoją granicę, która jest zarazem granicą Unii Europejskiej. Dodał, że Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej popiera te działania.

Gość Radia Kielce odniósł się też do sporu Polski z Czechami. Po ostatnich rozmowach porozumienie w sprawie Turowa nie zostało osiągnięte. Poseł podkreślił, że rozmowy utrudniają przedwyborcze emocje polityczne panujące w Czechach. W jego ocenie, po wyborach parlamentarnych w tym kraju, sprawa polsko-czeskich rozmów przybierze pozytywny obrót. Dodał, że zgodnie z zapowiedziami premiera, Turów będzie nadal funkcjonować. - Pamiętajmy, że po stronie czeskiej i niemieckiej działa w sumie ok 10 kopalni węgla brunatnego, a przeszkadza wszystkim tylko ta kopalnia polska, w Turowie - zauważył Krzysztof Lipiec.

Tagi do tego wpisu
Reklama